Imię Lech: znane osoby, patroni i cechy charakteru

Lech to imię słowiańskie pochodzące prawdopodobnie od imienia Leszek lub Lestek. Nie jest tak popularnym imieniem dla chłopca jak Antoś, Jaś czy Aleksander, jednak warto wziąć je pod uwagę. Dlaczego? Lech to mężczyzna niezwykle szlachetny, odważny i koleżeński. Omawiane imię noszą wybitni politycy, aktorzy czy muzycy. Sprawdź, kiedy świętujemy imieniny Lecha i jakie są jego predyspozycje zawodowe.

Spis treści

Znaczenie imienia Lech

Mówi się, że formą wyjściową dla imienia Lech było imię Lestek lub Leszek. Oznaczało ono osobę sprytną, umiejącą zwieść innych. Taki jest właśnie Leszek - dynamiczny, zmobilizowany i bardzo aktywny. Jego wyrazisty charakter jest też związany z żywiołami, które go określają. Należą do nich ogień i powietrze, a więc dość nieobliczalna mieszanka wybuchowa. Na charakter osoby o tym imieniu mają wpływ nie tylko żywioły, ale też… planety! Lech, czyli numerologiczna jedynka, łączy się z wpływem Słońca i Marsa, co wiąże się z jego witalnością, energią i silnym ego.

Nic dziwnego, że Lech to osoba, która lubi się wyróżniać i być w centrum uwagi. Ma dużo pomysłów i planów, które zresztą skutecznie realizuje. Ma o sobie dość wysokie mniemanie i bywa pewny siebie. Jednak to nie oznacza, że Lech jest zapatrzony wyłącznie w siebie oraz w swoje możliwości. Jest też osobą ciepłą, sprawiedliwą i koleżeńską.

Lech - pochodzenie

To staropolskie imię męskie ma dość niejasną etymologię. Mówi się, że imię Lech wywodzi się od słowa istiti - iścić, które oznaczało „działać chytrze, podstępnie, sprytnym sposobem, oszukiwać”. Pierwotnie imię Lech brzmiało jednak nieco inaczej. Prawdopodobnie uformowano je od imienia Lestek lub Leszek. Inna teoria mówi, że imię Lech pochodzi od słowa Lechici, którym dawniej określano Polaków.

Zdrobnienia imienia Lech

Tak naprawdę imię Lech nie ma zbyt dużej liczby zdrobnień. Najpopularniejszymi spieszczeniami są bez wątpienia Leszek, a zaraz po nim Lechu. Do dziecka o imieniu Lech mówi się najczęściej Lesiu, Leś albo Leśko. Pozostałe istniejące zdrobnienia to: Lechuń, Lecho, Lesz, Lesiuń oraz Leszczek.

Imieniny Lecha

Lech obchodzi swoje imieniny najhuczniej 12 sierpnia. Drugą datą, kiedy Lech może świętować, jest 28 lutego.

Imię Lech dla dziecka

Imię Lech jest obecnie dość rzadko wybierane. Największym zainteresowaniem cieszyło się w średniowieczu, a następnie dopiero w XIX wieku. Jaki charakter ma dziecko o imieniu Lech? Mały Lesio, podobnie jak dorosły Lech, jest honorowy, kreatywny, twórczy i ciekawy świata. Nie boi się nowych wyzwań, jest pewny swoich możliwości i doskonale sprawdza się w pracy z rówieśnikami. Co więcej, okres dzieciństwa jest dla Lecha jednym z najważniejszych w jego życiu.

Lech - edukacja

Lech zna wartość edukacji i bierze czynny udział na zajęciach. Przekłada się to na jego dorosłość i starość, kiedy jest niepodważalnym autorytetem dla pokoleń. Energiczny i wojowniczy Lech skupia się nie tylko na nauce, ale też na ważnych akcjach szkolnych i ciekawych wydarzeniach pozaszkolnych. Jest dużym indywidualistą, więc zamiast pracy w zespole, wybiera tę w pojedynkę. Lech umie walczyć o swoje, o czym zapewne przekonają się jego nauczyciele i koledzy. Nie oznacza to jednak, że nie lubi pochwał i poklasku. Wręcz przeciwnie! Lech potrzebuje wsparcia rodziców i potwierdzania ich miłości. Nie jest jednak typowym synkiem mamusi, ponieważ potrzebuje dużo własnej przestrzeni.

Lech - rodzina i miłość

Związek Lecha może przybierać różne oblicza, w zależności od partnera. Bywa harmonijny i spokojny, ale może być też porywczy i pełen niesnasek. Trzeba przyznać, że Lech potrafi zaskoczyć na wiele sposobów. Bywa romantyczny i pełen dobrego serca, ale jest tak energiczną osobą, że może być również dość porywczy. Wzbudza jednak duże zainteresowanie u kobiet, dlatego bez największych trudności znajdzie partnerkę. Tworzy najlepszy związek z numerologiczną dwójką i piątką. Dwójka to osoba stabilna, myśląca logicznie i bardzo serdeczna. Piątka jest odpowiedzialna, odważna i oddana, dzięki czemu podobnie jak dwójka stworzy udany związek z Lechem.

Lech jest rodzinny. Może mieć gromadkę pociech, jednak nie znaczy to, że nie postawi własnych potrzeb na pierwszym miejscu.

Lech - predyspozycje zawodowe

Lech jest odważny, władczy i zdeterminowany. Ma więc duże pole do popisu podczas obierania kariery zawodowej. Sprawdza się na wysokich stanowiskach kierowniczych, a także jako sumienny, zaangażowany pracownik. Czuje się świetnie w roli biznesmena, dyrektora, a nawet naukowca czy wynalazcy. Doskonale organizuje sobie pracę i umie zarządzać innymi. Jest też dość surowy, dzięki czemu jego zespół osiąga wiele.

Znani Lechowie

Do najpopularniejszych osób o tym imieniu należą prezydent RP w latach 1990-1995 Lech Wałęsa oraz prezydent RP w latach 2005-2010 Lech Kaczyński. Inni znani imiennicy to m.in. muzyk Lech Janerka, reżyser Lech Majewski czy pisarz Lech Dymarski.

Jedną z najpopularniejszych postaci legendarnych o tym imieniu jest bez wątpienia Lech znany z legendy o Lechu, Czechu i Rusie. Według niej Lech założył Gniezno, a także umieścił w jego herbie białego orła na czerwonym tle.

Lech w innych językach

Imię Lech jest obecne w wielu innych językach. W języku hiszpańskim czy francuskim brzmi tak samo jak w Polsce, natomiast w języku węgierskim przybiera postać Leszko. W języku litewskim imię Lech to Lesekas, a po łacinie - Lescus.

Patroni imienia Lech

Imię Lech nie ma żadnego błogosławionego ani świętego patrona.

Przysłowia i cytaty z imieniem Lech

Istnieją dwa najpopularniejsze przysłowia z imieniem Lech: „Mawiano za króla Leszka: ten dom zdobi, kto w nim mieszka” oraz „Powiedział król Leszek: puste wiadra, pusty mieszek”.

Ciekawostki o imieniu Lech

Istnieje całkiem spora liczba nazwisk, które wywodzą się od imienia Lech. Do najpopularniejszych należą: Lechicki, Lechniak, Lechno, Lechniak, Lechoń, Lesiak, Lesiakowski, Lesicki, Leszek, Leszkiewicz i Leśkiewicz.

Lech - szczęśliwa liczba

Szczęśliwą liczbą imienia Lech jest jedynka. Nic dziwnego, numerologiczna jedynka to osoba ambitna, głodna sukcesów i mająca cechy lidera. Jedynka jest żywiołowa, energiczna i zdeterminowana do osiągnięcia obranych celów. Jest doskonałym przywódcą i potrafi jednoczyć ludzi. Ma mnóstwo pomysłów, wierzy w swoje możliwości i uwielbia spontaniczne akcje. Trzeba jednak wiedzieć, że numerologiczna jedynka nie podporządkowuje się innym. Woli wydawać nakazy, a do tego ciężko zmienić jej przyzwyczajenia. Jedynka to prawdziwa… mieszanka wybuchowa!

Lech - szczęśliwy kamień

Szczęśliwy kamień Lecha to bez wątpienia diament. Jego nazwa pochodzi z języka greckiego (ἀδάμας) i oznacza „niepokonany” oraz „niezniszczalny”. Symbolizuje mądrość, oświecenie, a także władzę i niezwyciężoność. Co więcej, diament to kamień, który chroni przed niebezpieczeństwem i odpędza negatywną energię. Mówi się, że wykazuje zdolności lecznicze. Pomaga zwalczać cukrzycę, zaburzenia równowagi czy choroby nerek. Położony na nerkach, ułatwia wydalenie kamieni nerkowych.

Lech - szczęśliwy kolor

Szczęśliwy kolor Lecha to czerwony. Ten żywy, energiczny, a do tego władczy kolor jest doskonałym odzwierciedleniem charakteru Lecha. Symbolizuje odwagę, ambicję, a także bezpośredniość. To idealny kolor dla osób, które lubią się wyróżniać z tłumu, są porywcze i emocjonalne.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie

Redakcja poleca

REKLAMA