Imię Nikifor – skąd pochodzi, co oznacza i czy warto dać je dziecku?

Nikifor to bardzo nietypowe i oryginalne imię. W Polsce nadaje się je niezwykle rzadko, więc stanowi ciekawy sposób na wyróżnienie dziecka spośród jego rówieśników. Mimo że to imię nie należy do popularnych, jego posiadacze mogą świętować imieniny w kilku terminach. Od Nikifora bardzo łatwo też stworzyć zdrobnienia.

Spis treści

Znaczenie imienia Nikifor

Mężczyzna o imieniu Nikifor może uchodzić za nieco ekscentryczną osobę. Bywa, że trzyma się z boku, zamiast otaczać się wianuszkiem znajomych. Wobec swoich najbliższych wykazuje się jednak dużą serdecznością oraz chęcią pomocy. Nikifor zawsze ich wysłucha, a gdy potrzeba, udzieli rady.

Posiadacz tego imienia uważany jest także za osobę o mocnej konstrukcji psychicznej. Nie łatwo złamać Nikifora. Nawet gdy spotykają go przeciwności losu, nie zniechęca się, tylko traktuje je jako wyzwanie i śmiało prze do przodu. Porażki są dla niego nauką oraz szansą na zmierzenie się z samym sobą, niekiedy też stanowią pretekst do rozpoczęcia wszystkiego na nowo.

Nikifor - pochodzenie

Imię Nikifor wywodzi się z języka greckiego. Zapisywane jest w nim jako Νικηφόρος (Nikiforos). Pochodzi od dwóch wyrazów: nike (zwycięstwo) oraz phero (niosę). Oznacza więc kogoś niosącego zwycięstwo.

Nikifor jest tak naprawdę wschodniosłowiańską formą imienia Nicefor. W przeszłości jego różne wersje były bardzo popularne przede wszystkim na terenach Rusi. Występowały tam już w średniowieczu, najczęściej jako Nikifor lub Mikifor. W Polsce po raz pierwszy zanotowano to imię w 1462 roku - miało wówczas formę Mityfor i zdrabniało się je jako Michno.

Zdrobnienia imienia Nikifor

Imię Nikifor brzmi bardzo niecodziennie. Używanie jego pełnej formy w stosunku do dzieci czy najbliższych wydaje się nieco zbyt formalne. Na szczęście można sięgnąć po jedno z jego spieszczeń. Najpopularniejszym z nich jest po prostu Nikiforek lub Nikuś. Oprócz tego funkcjonują takie zdrobnienia jak m.in. Niczek, Nikiś, Niko, Nikiforo, Nikunio oraz Niczko.

Imieniny Nikifora

Choć imię Nikifor jest bardzo nieszablonowe, pojawia się w kalendarzu kilka razy. Jego posiadacze najczęściej obchodzą imieniny 22 lipca. Mogą jednak świętować także 9, 22 i 25 lutego, 26 marca, 2 i 15 czerwca, 22 lipca oraz 13 listopada. Niektóre z tych dat dotyczą imienin Nicefora, jednak te imiona bywają stosowane wymiennie.

Imię Nikifor dla dziecka

Nadanie dziecku imienia Nikifor to niezwykle nietypowy wybór. Najczęściej gotowi są na niego rodzice, którzy cenią sobie oryginalność i pomysłowość oraz nie obawiają się zerwania z tradycją. Imię to obecnie nie należy jednak do szczególnie popularnych. Według rejestru PESEL nadano je tylko 40 osobom (stan na 31.01.2021 rok). W 2020 roku otrzymało je zaledwie 2 chłopców. Zdecydowanie się na imię Nikifor na pewno pozwoli wyróżnić potomka.

Nikifor - edukacja

Nikifor ze względu na swoje oryginalne imię może być uważany w szkole za bardziej kreatywnego. Powinien rozwijać swoją wyobraźnię, ponieważ przyniesie mu to wiele korzyści. Jako osoba ambitna wyróżnia się dużą wytrwałością i nie zniechęca się zbyt szybko, może więc osiągać sukcesy już w latach szkolnych.

Nikifor - rodzina i miłość

Mężczyzna imieniem Nikifor może być nieco wycofany. Raczej nie jest duszą towarzystwa. Musi minąć trochę czasu, zanim komuś naprawdę zaufa. Jeśli jednak znajdzie odpowiednią osobę, która zrozumie jego naturę, potrafi się przed nią otworzyć i zbudować z nią związek oparty na miłości i wzajemnym szacunku.

Nikifor - predyspozycje zawodowe

W życiu zawodowym Nikifor wyróżnia się cierpliwością, determinacją oraz bardzo dużą ambicją i pracowitością. Rzetelnie wypełnia swoje obowiązki i zawsze można na niego liczyć. Chociaż wydaje się, że jest osobą o spokojnym usposobieniu, w pracy lubi dynamikę i działanie. Bycie pracownikiem siedzącym za biurkiem niekoniecznie będzie go satysfakcjonowało. Lepiej odnajdzie się w roli kogoś, kto pozostaje w ciągłym ruchu, np. strażaka, policjanta czy ratownika medycznego. Sprawdzi się także w zawodach, które wymagają kreatywnego myślenia i nieszablonowego podejścia.

Znani Nikiforowie

W przeszłości imię Nikifor nosiło wielu ważnych duchownych oraz władców. Warto wymienić m.in. patriarchę Konstantynopola Nicefora I, cesarzy bizantyjskich Nicefora I Genika, Nicefora II Fokasa oraz władcę Depostatu Epiru Nicefora I Angelosa.

Wśród bardziej współczesnych osób o tym imieniu na uwagę zasługuje francuski fizyk i wynalazca Joseph Nicéphore Niépce. Najbardziej znaną postacią w Polsce jest Nikifor Krynicki, czyli polski malarz pochodzenia łemkowskiego. Był on przedstawicielem nurtu prymitywizmu. Warto przy tym wiedzieć, że choć świat poznał go i do dziś pamięta jako Nikifora, imię to stanowiło jedynie jego pseudonim. W rzeczywistości artysta nazywał się Epifaniusz Drowniak.

Nikifor w innych językach

Imię Nikifor występuje w kilku językach. Jego zagraniczne wersje brzmią dość podobnie do polskiej formy Nicefor. Obcojęzyczne odpowiedniki imienia to m.in.:

  • Nicephorus - j. angielski;
  • Nikophoros - j. grecki;
  • Nicephore - j. francuski;
  • Nykyfor - j. ukraiński;
  • Nikifor - j. rosyjski.

Patroni imienia Nikifor

Imię Nikifor nosiło ponad dziesięciu błogosławionych i świętych. Najważniejszym z nich jest św. Nicefor I, będący bizantyjskim duchownym i patriarchą Konstantynopola. To on jest uważany za patrona Nikifora.

Przysłowia i cytaty z imieniem Nikifor

Ponieważ imię Nikifor nigdy nie cieszyło się dużą popularnością w Polsce, trudno znaleźć zawierające je przysłowie czy aforyzm.

Ciekawostki o imieniu Nikifor

  • Imię Nikifor ma swoją żeńską formę - jest nim Nicefora. Oprócz tego pochodzi od niego kilka nazwisk, np. Nikiforowicz oraz Nikiforowski.
  • Warto wiedzieć, że według astrologii szczęśliwymi dniami Nikifora są wtorek oraz niedziela. Imię to najlepiej nadaje się dla zodiakalnego Barana, Skorpiona lub Lwa.
  • Kolejną ciekawostką jest fakt, że imię Nikifor stało się nieco bardziej znane w Polsce za sprawą filmu „Mój Nikifor”. Miał on premierę w 2004 roku, a jego osią fabularną były wydarzenia z życia malarza prymitywisty Nikifora Krynickiego. Co ciekawe, główną, tytułową rolę w filmie zagrała kobieta - aktorka Krystyna Feldman.

Nikifor - szczęśliwa liczba

Nikifor jest numerologiczną jedynką. To także jego szczęśliwa liczba, która - według mistycznej wiedzy - może mieć wpływ na jego charakter. Jedynka jest więc osobą prostolinijną, pomysłową, zmotywowaną i buntowniczą, jednak w dobrym tego słowa znaczeniu. Niestety czasami może mieć problemy ze współpracą z innymi, bywa także egoistyczny.

Nikifor - szczęśliwy kamień

Szczęśliwym kamieniem Nikifora jest cytryn. Temu minerałowi przypisuje się dużą moc. Uważa się, że wspiera on w rozwiązywaniu problemów, wzmaga entuzjazm oraz zwalcza negatywną energię. Jeśli Nikifor potraktuje go jako talizman, cytryn pomoże mu w osiągnięciu sukcesu na polu zawodowym.

Nikifor - szczęśliwy kolor

Uważa się, że szczęśliwymi kolorami Nikifora są jaskrawe barwy, np. żółty. Budzi on pozytywne skojarzenia, takie jak radość, energia, ciepło, szczęście czy relaks. Kolor ten może więc poprawiać samopoczucie. Symbolizuje również kreatywność i pewność siebie.

Wszystkie imiona żeńskie
Wszystkie imiona męskie

Redakcja poleca

REKLAMA