karmienie dziecka 8 miesiąc
fot. Adobe Stock

Jadłospis 8-miesięcznego dziecka: co może jeść 8-miesięczne dziecko? Dieta i przepisy

Jadłospis 8-miesięcznego dziecka to coraz więcej nowych dań. Nie muszą już mieć one konsystencji papki. Teraz trzeba powoli przyzwyczajać niemowlę do gryzienia. Staraj się, by dieta 8-miesięcznego dziecka była urozmaicona, ale nadal niemowlęca.
Konsultacja: dr inż. Anna Stolarczyk, dietetyk
karmienie dziecka 8 miesiąc
fot. Adobe Stock
Jadłospis 8-miesięcznego dziecka to kolejne nowe potrawy i przyzwyczajanie niemowlaka do nowych smaków. To także dobry moment na delikatną zmianę konsystencji jedzenia, które podajesz maluchowi – dziecko powinno się już uczyć gryzienia i żucia.

Jadłospis 8-miesięcznego dziecka: mleko to podstawa

Rozszerzanie diety dziecka trwa już od pewnego czasu: koniecznie rób to zgodnie ze schematem żywienia niemowląt. W 8. miesiącu życia podstawą diety dziecka nadal jest mleko. Najlepiej, jeśli niemowlę nadal pije mleko z piersi. Zazwyczaj w tym okresie dziecko ssie pierś jeszcze 3-4 razy dziennie: tuż po przebudzeniu się, przed popołudniową drzemką i po niej oraz wieczorem przed zaśnięciem. Są też niemowlęta, które nadal budzą się w nocy, domagając się karmienia piersią.

Jeżeli dziecko jest odżywiane sztucznie, podstawą jego diety jest mleko modyfikowane. Ponieważ dziecko w tym wieku potrzebuje już posiłków bardziej energetycznych, warto do mleka dodawać kaszkę
(ryżową, kukurydzianą, pszenną), szczególnie wieczorem, by dziecko spokojnie przespało noc.


Przepisy:

Dieta 8-miesięcznego dziecka: energetyczny obiad

W południe codziennie podaj niemowlęciu zupę jarzynową z różnych warzyw. Oprócz znanych już warzyw dodawaj do niej nowe, np. fasolkę szparagową, zielony groszek, szpinak. Dobrze jest, żeby każdego dnia zupka miała inny smak. Dodaj do niej koniecznie około 10 g mięsa. Może to być drób (kurczak, indyk), a także królik, cielęcina, wołowina, a raz w tygodniu także chuda wieprzowina.

Niemowlę powinno jeść różne gatunki mięsa. Mięso z drobiu jest lekkostrawne, ale mniej bogate w żelazo niż wołowina, wieprzowina czy cielęcina. Mięso gotuj razem z warzywami, a potem zupkę możesz zagęścić kaszką (pszenną, kukurydzianą). Zupy nie musisz już tak dokładnie miksować: mogą w niej znaleźć się miękkie cząstki ugotowanych warzyw. Do zupy nie dodawaj soli. Lepiej przypraw ją zieloną pietruszką czy koperkiem.
Uwaga! Jeśli dziecko ma alergię na białka mleka, nie gotuj mu zupek na cielęcinie czy wołowinie – do wywaru mięsnego przenikają uczulające białka.

Menu dla 8-miesięcznego dziecka: owocowy deser

Rozszerzanie diety dziecka to także słodkie posiłki. Na drugie śniadanie lub podwieczorek możesz zaproponować niemowlęciu potrawę o słodkawym smaku, np. kleik ryżowy z owocami (dziecku karmionemu piersią przygotuj go na wodzie, dodaj łyżeczkę masła lub oleju). Możesz też skorzystać z gotowych przetworów owocowych dla niemowląt. Niemowlę na pewno też polubi kisiel mleczny z żółtkiem i owocami. Takie danie możesz mu podawać 2-3 razy w tygodniu.

Przepisy:

Co może jeść 8-miesięczne dziecko:

 • nowe warzywa i owoce,
 • nowe gatunki chudego mięsa,
 • nowe gatunki ryb,
 • w niewielkich ilościach (do spróbowania, nie jako posiłek): jogurt naturalny, kefir, serek naturalny.
Redakcja poleca: Kolejność wprowadzania nowych pokarmów do diety niemowlaka [FILM]
Rozszerzanie diety niemowlaka powinno odbywać się w określonym porządku: zobacz, w jakiej kolejności wprowadzać dziecku nowe produkty.

Czego nie może jeść 8-miesięczne dziecko:

 • tłustych mięs, kiełbas, parówek i podrobów,
 • surowego mięsa, jaj, ryb,
 • zwykłego ryżu,
 • grzybów leśnych,
 • mleka krowiego, koziego i owczego,
 • mleka roślinnego i smakowego,
 • herbatek,
 • soków owocowych.

Zobacz i wydrukuj przykładowy jadłospis dla 8-miesięcznego niemowlaka:

Jadłospis dla niemowlaka na 8. miesiąc
Zobacz też:
dr inż. Anna Stolarczyk
Konsultacja: dr inż. Anna Stolarczyk, dietetyk

Pracuje w Klinice Pediatrii w Instytucie "Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka".

Oceń artykuł

Ocena 5 na 34 głosy

Zobacz także

Popularne tematy