GRY
 
 

Rozszerzanie diety w 8. miesiącu: przepisy i jadłospis do wydruku

W 8. miesiącu dziecko je coraz więcej nowych potraw. Nie muszą już mieć konsystencji papki. Powoli przyzwyczajaj niemowlę do gryzienia.

Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: dr inż. Anna Stolarczyk, dietetyk
Jadłospis 8. miesiąc
fot. Anna Kołacz
Rozszerzanie diety dziecka trwa już od pewnego czasu, zgodnie ze schematem żywienia niemowląt.  W 8. miesiącu życia czas na dalsze przyzwyczajanie niemowlaka do nowych potraw i smaków. Zobacz, jak rozszerzać dietę dziecka w 8 miesiącu i jak powinien wyglądać jego dzienny jadłospis.

Rozszerzanie diety w 8. miesiącu: mleko to podstawa

W 8. miesiącu życia podstawą diety dziecka jest nadal mleko. Najlepiej, jeśli niemowlę nadal pije mleko z piersi. Zazwyczaj w tym okresie dziecko ssie pierś jeszcze 3–4 razy dziennie: tuż po przebudzeniu się,  przed i po popołudniowej drzemce oraz wieczorem przed zaśnięciem. Są też niemowlęta, które nadal budzą się w nocy, domagając się karmienia piersią. Jeżeli dziecko jest odżywiane sztucznie, podstawą jego diety jest mleko modyfikowane. Ponieważ dziecko w tym wieku potrzebuje już posiłków bardziej energetycznych, warto do mleka dodawać kaszkę (ryżową, kukurydzianą, pszenną), szczególnie wieczorem, by dziecko spokojnie przespało noc.
Zobacz przepis na: budyń Małego Księcia.
Redakcja poleca: Paulina Sykut-Jeżyna rozszerza dietę córeczki i… sama też stosuje dietę niemowlęcą!
Paulina Sykut-Jeżyna pół roku temu urodziła córeczkę i właśnie weszła razem z nią w okres rozszerzania diety! Co już je mała Róża? I dlaczego jej mama też stosuje niemowlęcą dietę?

Energetyczny obiad

W południe niemowlęciu podaj codziennie zupę jarzynową z warzyw mieszanych. Oprócz znanych już warzyw dodawaj do niej nowe, np. fasolkę szparagową, zielony groszek, szpinak. Dobrze jest, żeby  każdego dnia zupka miała inny smak. Dodaj do niej koniecznie około 10 g mięsa. Może to być drób (kurczak, indyk), a także królik, cielęcina, wołowina, a raz w tygodniu także chuda wieprzowina.
Niemowlę powinno jeść różne gatunki mięsa. Mięso z drobiu jest lekkostrawne, ale mniej bogate w żelazo niż wołowina, wieprzowina czy cielęcina.  

Mięso możesz już ugotować razem z warzywami, a potem zupkę zagęścić kaszką (ryżową, pszenną, kukurydzianą). Zupy nie musisz już tak dokładnie miksować: mogą w niej znaleźć się miękkie cząstki ugotowanych warzyw.Do zupy nie dodawaj soli. Lepiej przypraw ją zieloną pietruszką, koperkiem.
Uwaga! Jeśli dziecko jest alergikiem, nie gotuj mu zupek na wywarze mięsnym: przenikają do niego uczulające białka.

Owocowy deser

Na drugie śniadanie lub podwieczorek możesz zaproponować niemowlęciu potrawę na słodko, np. kleik ryżowy z owocami (dziecku karmionemu piersią przygotuj go na wodzie, dodaj łyżeczkę masła lub oleju). Możesz też skorzystać z gotowych przetworów owocowych dla niemowląt.

Sprawdź, czy waga Twojego dziecka jest prawidłowa (kliknij w obrazek):


Zobacz przepisy na:
Niemowlę na pewno też polubi też kisiel mleczny z żółtkiem i owocami. Takie danie możesz mu podawać 2–3 razy w tygodniu.

Do diety dziecka w 8. miesiącu życia możesz stopniowo wprowadzać:

  • nowe warzywa i owoce,
  • nowe gatunki chudego mięsa,
  • nowe gatunki ryb,
  • w niewielkich ilościach (do spróbowania, nie jako posiłek): jogurt naturalny, kefir, serek naturalny.
Zobacz i wydrukuj przykładowy jadłospis dla niemowlęcia w 8. miesiącu życia.


Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!