seks, płodność, współżycie, dni płodne, poczęcie dziecka
fot. Panthermedia

Jak często współżyć w dni płodne?

Ustaliliście, że już pora zatroszczyć się o potomka, ale nie wiecie, jak często uprawiać seks, by zwiększyć szanse na poczęcie dziecka? Oto ściągawka.
Joanna Karwat
seks, płodność, współżycie, dni płodne, poczęcie dziecka
fot. Panthermedia

Są pary, które długo i bezskutecznie starają się o dziecko, bo... uprawiają seks akurat w te dni, kiedy szanse na zapłodnienie są minimalne lub równe zeru, ponieważ nie są to akurat płodne dni. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że wiele kobiet (około 20 proc.), które dziś są szczęśliwymi mamami, zabiegało o ciążę minimum rok.

Częstotliwość współżycia

Ze względu na ograniczoną zdolność dziennej produkcji plemników przez męskie jądra (6,6 mln/dziennie) do niedawna uważano, że najbardziej optymalne jest współżycie w dni płodne raz na dwa dni. W ostatnich latach pojawiło się kilka prac naukowych obalających ten pogląd. Według nich codzienne współżycie zmniejsza ilość defektów genetycznych w plemnikach, a nawet zwiększa ilość plemników w nasieniu. Wedle aktualnych doniesień naukowych, do największej ilości poczęć, niezależnie od częstości współżycia, dochodzi po zbliżeniu w dniu owulacji.
Redakcja poleca: Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]
Najłatwiej zajść w ciążę w czasie dni płodnych, ale współżycie w innych dniach cyklu miesiączkowego także może skutkować zapłodnieniem. Lekarze potwierdzają, że czasem można zajść w ciążę tuż po okresie. O ile jednak poznasz dokładny dzień owulacji, łatwo obliczysz, kiedy nie możesz zajść w ciążę.

Kłopoty z zajściem w ciążę

Moim zdaniem przez pierwsze miesiące starań o ciążę należy pójść na żywioł i współżyć, kiedy serce chce, a dopiero po kilku miesiącach bezowocnych starań wesprzeć się naukowymi teoriami i zacząć współżyć zgodnie z kalendarzem i zegarkiem. 
 
Odpowiedzi udzieliła: dr n. med. Beata Makowska – ginekolog, specjalista ds. leczenia niepłodności w Klinice InviMed w Gdyni [content:8_833,2_1193,1_3613,0_18667:CMNews]


Poznaj 12 badań, które warto zrobić przed ciążą 

Oceń artykuł

Ocena 5 na 12 głosy

Zobacz także

Popularne tematy