Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
sporty walki dla dzieci
Adobe Stock
Wychowanie

Sporty walki dla dzieci: rozwijają fizycznie i psychicznie

Sporty walki dla dzieci rozwijają sprawność ruchową, siłę oraz ogólną wydolność organizmu. Treningi pozwalają dziecku rozładować energię i pokazują, jak wykorzystać ją w pozytywny sposób. Najpopularniejsze sporty walki dla dzieci to judo, karate, aikido, jiu-jitsu i taekwon-do.

Zastanawiasz się, na jakie zajęcia dodatkowe zapisać swoje dziecko? Sporty walki dla dzieci doskonale wpłyną na ich kondycję fizyczną, ale także charakter. Zajęcia odbywają się pod czujnym okiem osoby dorosłej, więc nie musisz obawiać się o zdrowie swojego małego sportowca. Dodatkowo instruktorzy często wplatają w zajęcia różne gry i zabawy, przez co trening jest bardziej atrakcyjny dla maluchów.

Spis treści

  1. Sztuki walki dla dzieci
  2. Zalety sportów walki dla dzieci
  3. Jaki sport walki dla dziecka wybrać?
  4. Sztuki walki dla dzieci – od ilu lat?

Sztuki walki dla dzieci 

Myślą przewodnią sztuk walki jest samoobrona. Zajęcia ukierunkowane są jednak zarówno na rozwój fizyczny, jak i duchowy. Do najpopularniejszych sztuk walki dla dzieci należy karate, judo i aikido, a także jiu-jitsu i taekwon-do.

Sztuki walki dzielą się na:

  • chwytane (judo, jiu-jitsu, aikido) – bazują na chwytach, dźwigniach, rzutach.
  • uderzane (karate, taekwon-do) – bazują na ciosach i kopnięciach.

Zalety sportów walki dla dzieci

Dzięki nim dziecko rozwija swoją sprawność, siłę, koordynację ruchową, poprawia też szybkość i czas reakcji. Dziecko, uprawiając sporty walki, uczy się również innych rzeczy, np.

  • panowania nad emocjami
  • dążenia do celu
  • radzenia sobie ze strachem
  • pokory i samodyscypliny
  • odpowiedzialności za siebie i drugą osobę (osoby ćwiczące muszą wzajemnie dbać o swoje bezpieczeństwo)
  • szacunku do trenera i siebie nawzajem
  • buduje poczucie własnej wartości i pewność siebie
  • poprawia refleks
  • ćwiczy koncentrację.

Jaki sport walki dla dziecka wybrać?

Zastanawiasz się, jaki sport walki wybrać dla swojego dziecka - czy judo, czy karate? A może aikido? Wiele zależy od charakteru dziecka oraz jego predyspozycji. Najważniejsze jednak jest to, czy dana dyscyplina je zainteresuje i sprawi, że  będzie czerpało radość i satysfakcję z zajęć. Ważne jest, żebyś nie zmuszała dziecka do niczego, ponieważ może to przynieść całkiem odwrotny skutek.

Jeśli twoje dziecko jest nieśmiałe, ma problem w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami - dobrze sprawdzi się aikido, ponieważ skupia się ono na pracy w grupie. Karate będzie odpowiednie dla dziecka, które jest lekko niesforne – zapanuje nad nim trener budzący respekt. Judo wybierz, gdy widzisz, że maluch przejawia siłę. Możesz na temat odpowiedniego sportu walki dla twojego dziecka porozmawiać z trenerem - on z pewnością udzieli ci profesjonalnych wskazówek. 

Sztuki walki dla dzieci – od ilu lat?

Zajęcia karate, judo, aikido z reguły adresowane są dla dzieci od 5. do 6. roku życia. Wiele zależy jednak od wewnętrznych zasad panujących w szkole, niektóre z nich przyjmują również młodsze dzieci. Pamiętaj, że głównym kryterium jest poziom rozwoju dziecka, a także to w jak dużym stopniu potrafi ono skupić swoją uwagę.

Zobacz także

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

judo dla dzieci
Adobe Stock
Wychowanie
Judo dla dzieci – sport, który kształtuje ciało i umysł
Judo dla dzieci to przede wszystkim szkoła charakteru i harmonijny rozwój ciała. Zajęcia nie są nudne i wszechstronnie rozwijają sprawność fizyczną. Mogą też być świetnym sposobem na profilaktykę wad postawy.

Judo to doskonały sport dla dziecka w każdym wieku. Treningi wzmacniają jego mięśnie, poprawiają koordynację ruchową i gibkość, a przede wszystkim zapewniają dziecku ruch, którego w dzisiejszych czasach maluchom często brakuje. Judo dla dzieci to też okazja do spotkań z przyjaciółmi i nawiązywania przyjaźni na długie lata. Spis treści: Zalety judo dla dzieci Kiedy zapisać dziecko na judo Stopnie judo i kolory pasów Zalety judo dla dzieci Judo to doskonała dyscyplina sportu dla dzieci ruchliwych, pełnych energii, bo mata daje im możliwość wyszaleć się i zmęczyć. Treningi wzmacniają wiele mięśni (przede wszystkim nóg, brzucha, klatki piersiowej i grzbietu), wpływają pozytywnie na ogólny rozwój , uczą utrzymania równowagi, koordynacji, poprawiają gibkość. Są więc świetnym rodzajem gimnastyki , ale przede wszystkim kapitalną zabawą ruchową . Ale to nie wszystko. Judo uczy dzieci konsekwencji w działaniu, wytrwałości i szacunku dla innych ludzi. Kiedy zapisać dziecko na judo Na judo możesz zapisać już kilkulatka. Dziecko nie musi wykazywać jakichś szczególnych zdolności w kierunku judo, po prostu wystarczy zaprowadzić dziecko na pierwsze zajęcia i przekonać się, czy podoba mu się taka forma aktywności. Jeśli myślisz o profesjonalnym szkoleniu judo dla swojego dziecka, musisz pamiętać, że jest ono długotrwałe (rozpoczyna się od ćwiczeń ogólnorozwojowych) i dopiero w jego trakcie okazuje się, czy dziecko ma predyspozycje w kierunku tego sportu.  Stopnie judo i kolory pasów Stopień zaawansowania w judo oznacza się kolorem pasa. Są dwa rodzaje stopni : kyū i dan. Zdobycie kolejnego stopnia związane jest egzaminem, który weryfikuje opanowanie technik wymaganych na dany stopień. Przy nadawaniu stopni powyżej 3  kyū pod uwagę bierze się tez wyniki sportowe, z kolei stopnie 7 dan i wyższe – są stopniami honorowymi...

jaki sport dla dzieci
Adobe Stock
Wychowanie
Jaki sport dla dziecka wybrać i kto powinien o tym decydować
Żeby wybrać sport dla dziecka, trzeba odsunąć na bok własne ambicje. To, że tata był mistrzem judo, nie znaczy, że jego syn ma w tym kierunku predyspozycje. Najważniejsze, to... pozwolić dziecku wybrać. Zadaniem mądrego rodzica jest tylko zapewnienie synowi czy córce kontaktu z różnymi dyscyplinami sportu. Reszta należy do dziecka.

Zapisanie dziecka na zajęcia sportowe to naprawdę dobry pomysł, bo każdy sport, przynajmniej na początkowym etapie jego uprawiania, to doskonałe wsparcie rozwoju fizycznego. Jednak nie tylko o rozwój sprawności dziecka tu chodzi. Regularne treningi wyrabiają u niego nawyk uprawiania aktywności fizycznej. Jest więc duża szansa, że dziecko, które uprawia sport, wyrośnie na aktywnego fizycznie dorosłego. A to już jest kapitał na całe życie. Spis treści: Jaki sport dla 3-latka Jaki sport dla 4-latka Sporty dla dziewczynek Najważniejsze przy wyborze sportu dla dziecka   Jaki sport dla 3-latka W tym wieku jest jeszcze za wcześnie na większość sportów. Bezpieczne będzie za to aktywizowanie dziecka w ramach najprostszych zajęć fizycznych. Gimnastyka ogólnorozwojowa, rytmika, nauka jazdy na rowerze , jazda na sankach, kąpiele w basenie, spacery, gry i zabawy ruchowe – to wszystko pozwoli malcowi w harmonijny sposób rozwijać swoją sprawność fizyczną. Najważniejsze na tym etapie jest to, by nie powstrzymywać dziecka przed ruchem, a jedynie zapewnić mu bezpieczeństwo . Wspinanie się na drabinki, huśtanie się, zabawa na karuzeli, zjeżdżanie ze zjeżdżalni – warto na to wszystko pozwalać, a nawet zachęcać i pokazywać maluchowi różne aktywności, dbając, aby nic mu się przy zabawie nie stało. Jaki sport dla 4-latka Czterolatek nie jest wiele sprawniejszy od trzylatka. Dlatego dla niego nadal najlepsze są zajęcia ogólnorozwojowe. W przedszkolach często można spotkać się z ofertą dodatkowych zajęć fizycznych adresowanych nawet do tak małych dzieci. Czy warto je na nie zapisywać? Tak, a to dlatego, że nawet jeśli będzie to karate dla dzieci czy balet, treningi nie są ani obciążające, ani nudne , ale polegają głównie na kształtowaniu sprawności ogólnej dziecka i dobrej zabawie. Jeśli maluch będzie w nich uczestniczył,...

zajęcia sportowe dla dzieci
AdobeStock
Gry i zabawy
Na jakie zajęcia sportowe zapisać dziecko i kiedy, radzi psycholog sportu
Zastanawiasz się, czy warto zapisać dziecko na zajęcia sportowe, a jeśli tak, to jaką dyscyplinę sportową wybrać? Pytamy eksperta o odpowiedni sport dla dziecka, wyjaśniamy, jakie cechy powinien posiadać trener pracujący z dziećmi i co robić, żeby mały sportowiec nie zniechęcił się już po kilku treningach.

Zajęcia sportowe mogą być dla dziecka świetną formą spędzania wolnego czasu, pod warunkiem, że dobrze wybierzemy ich rodzaj. O tym, kiedy kilkulatek może zacząć sportowe treningi i w jakiej konkurencji sportowej, rozmawiamy z dr Martyną Tadzik, psychologiem sportu i mamą. Spis treści: Kiedy zapisać dziecko na zajęcia sportowe? Jaki sport wybrać dla dziecka na początek? Czym się kierować, wybierając dla dziecka sport? Jakie cechy powinien mieć trener, który pracuje z dziećmi? Sport zespołowy czy indywidualny dla dziecka? Co robić, gdy dziecko nie chce chodzić na zajęcia sportowe? Jak zachęcać dziecko do treningów? Kiedy zapisać dziecko na zajęcia sportowe? – Wielu trenerów odpowie, że jak najszybciej, bo często myślą przez pryzmat wyniku sportowego. Ja doradzałabym jednak w tej kwestii rozważność. Każdy rodzic najlepiej zna swoje dziecko , wie, czy jest gotowe na regularne zajęcia sportowe, na funkcjonowanie w nowej grupie, na kontakt z trenerem, a w związku z tym na podporządkowanie się określonym zasadom i obowiązkom. Od jakiego sportu zacząć? – Najzdrowiej zacząć od zajęć ogólnorozwojowych, opartych o zabawy ruchowe . To świetna baza do wyboru dyscypliny sportowej . Dopiero początek szkoły podstawowej jest momentem, kiedy możemy pomyśleć o zapisaniu dziecka do konkretnej sekcji sportowej. Ale też nie każdej, np. treningi wioślarskie zaczyna się później. Czym się kierować, wybierając dyscyplinę sportu?  Brać pod uwagę to, co się podoba dziecku, czy to, co naszym zdaniem będzie dla niego dobre?  – Pozwólmy dziecku na eksperymentowanie! Im więcej dyscyplin sportowych pozna, tym lepiej . Zyskamy szansę obserwowania, co sprawia mu frajdę, do czego ma predyspozycje, co je ciekawi. A dziecko będzie mogło uczestniczyć w podjęciu decyzji, na jakie zajęcia się zapisać lub...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz