Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Starania o dziecko

To musisz wiedzieć o ciąży po 30. i 40. roku życia – film

Ciąża po 30-tce zdarza się dziś dosyć często. Czy wymaga specjalnego nadzoru? A co z ciążą po 40-tce, czy wiąże się z ryzykiem? Sprawdź!

Coraz więcej kobiet decyduje się na ciążę po 30, a nawet 40. roku życia. Takie ciąże mogą przebiegać prawidłowo. Należy jednak liczyć się z możliwością wystąpienia większej ilości powikłań. Ciąże te wymagają większego nadzoru ze strony ginekologów. Sam poród również wymagać wzmożonej ostrożności od personelu opiekującego się rodzącą. 

W Polsce ciężarnym po 35. roku życia proponowane są dodatkowe badania mające na celu wykrycie ewentualnych nieprawidłowości u płodu. Badania te wykonywane są między 11-14. tygodniem ciąży.

Zobacz film i dowiedz się, jakie dolegliwości mogą wystąpić, gdy zdecydujesz się na ciążę po 40. roku życia.

Zobacz też: 7 ważnych pytań o późną ciążę
 

kobiety, późne macierzyństwo
Fotolia
Starania o dziecko
Polki zwlekają z macierzyństwem – film
Marzenia o powiększeniu rodziny kobiety realizują coraz później, ponieważ wcześniej szukają poczucia bezpieczeństwa. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, liczba pań, które urodziły pierwsze dziecko, mając 35–39 lat, wzrosła w ciągu ostatnich lat o 70%.

Starania o dziecko po 30. lub 40. roku życia nikogo już nie dziwią. W zasadzie (dzięki osiągnięciom medycyny, inseminacji i in vitro ) każda z 3 kobiet, które są na zdjęciu powyżej mogłaby zajść w ciążę. Blisko 45% Polek jako przyczynę późnego macierzyństwa wskazuje brak stabilizacji finansowej. Rodzinne wartości także odchodzą dziś na dalszy plan. Podążamy za współczesnymi trendami i stawiamy raczej na karierę oraz samorealizację. Na dziecko często brakuje czasu i sił. Sprawdź: Jak się przygotować do ciąży po 40.? Jak twierdzi Ewelina Wojtków, psycholog z firmy Telemedi.co: „Problem nie dotyczy wyłącznie kobiet. Porównując dzisiejszego dwudziestokilkuletniego mężczyznę z jego równolatkiem sprzed 30 lat, dostrzeglibyśmy duże rozbieżności w zakresie stawiania sobie celów i ogólnie – podejścia do życia”. Późne rodzicielstwo – wady i zalety Decyzja o ciąży po 30. lub 40. roku życia ma swoje plusy. Starsze mamy zwykle są już stabilne zawodowo i finansowo, co pozytywnie wpływa na ich poczucie bezpieczeństwa i świadomość własnej wartości. Lepiej realizują propagowany przez media model kobiety multifunkcjonalnej, perfekcyjnie wykonującej wszystkie swoje obowiązki. Są bardziej asertywne. Potrafią koncentrować się na celach i potrzebach, które rzeczywiście są ważne dla nich i dziecka. To jednak nie koniec korzyści. Ciąża w późniejszym wieku psychicznie odmładza. Panie mobilizują się, by stworzyć „gniazdo” dla swojej pociechy. To dlatego tak chętnie zajmują się wówczas urządzaniem dziecięcego pokoiku. Przeczytaj: Późne macierzyństwo – sposób na przedłużenie młodości Ekspertka przestrzega jednak przed problemami, z którymi mogą się spotkać starsze mamy: „ Ciąża to duże obciążenie dla organizmu, tymczasem jego wydolność maleje wraz z wiekiem. Zwiększa się też ryzyko urodzenia...

ciąża, dziecko, druga ciąża, kobieta, brzuch
© slava_14 - Fotolia.com
Starania o dziecko
Ciąża około 40. - jak powiedzieć o tym dzieciom?
Ciąża koło 40. często nie jest planowana, zwłaszcza, gdy kobieta ma już męża i nastoletnie dzieci. Jak przygotować dzieci na wiadomość, że będą miały rodzeństwo?

Ciąża po 40. może być zaskoczeniem. Masz męża, odchowane dzieci, stabilną pracę, a tu nagle okazuje się, że znów czekają cię pieluchy i zupki... To nic dziwnego, że czujesz strach, czasem większy, niż gdy dowiedziałaś się o pierwszej ciąży.  Kobieta, która ma ustabilizowaną sytuację życiową i duże dzieci, zwykle nie planuje powiększenia rodziny.  Strach przed późną ciążą - to normalne To normalne, że się boisz, może nawet panikujesz, różne myśli przychodzą ci do głowy. Jeśli zdecydujesz się urodzić dziecko, nie ma wyjścia, trzeba powiedzieć o tym najbliższym. Taka wiadomość będzie dużym zaskoczeniem nie tylko dla męża czy partnera, ale pewnie też dla dzieci, które nie spodziewały się, że będą miały rodzeństwo. Jak przygotować się do rozmowy? Przede wszystkim przygotujcie się do rozmowy z dziećmi, usiądźcie razem, wybierzcie spokojny moment, kiedy nikt się nie spieszy. Spróbujcie powściągnąć entuzjazm, nawet jeśli wiadomość o ciąży bardzo was ucieszyła. Starsze dzieci mogą nie podzielać waszego radosnego nastroju, dlatego lepiej wyjaśnić im spokojnie, że dla was to również niespodzianka, niż atakować radosnymi okrzykami i łzami szczęścia. Przeczytaj też: 7 pytań o późną ciążę Wyjaśnijcie dzieciom, że nie ich obowiązkiem będzie zajmowanie się młodszą siostrą lub bratem (i nie wymagajcie tego od nich!). Uspokójcie, że nie będą musiały np. oddawać swoich pokoi, niemowlę będzie na początku spało z wami i wymyślcie rozwiązanie, jeśli nie macie dodatkowego pokoju dla malucha (zamiana mieszkania na większe, a może dom za miastem, o którym zawsze marzyliście?). Jakiej reakcji się spodziewać? Problemem, z jakim możesz się zetknąć, jest strach dzieci, że zejdą na drugi plan. Teraz, kiedy mama jest w ciąży, należy się o nią szczególnie troszczyć i wyręczać w obowiązkach. Oznacza to...

Kiedy mozna poczuć pierwsze ruchy dziecka
RF
Starania o dziecko
Późne macierzyństwo – sposób na przedłużenie młodości?
Późne macierzyństwo jest coraz bardziej popularne. Coraz więcej kobiet decyduje się na ciążę po 30. czy nawet po 40. roku życia. Wiele z nich wspaniale znosi ciążę i twierdzi, że późniejsze macierzyństwo to doskonały sposób na przedłużenie młodości.

Młodość dzięki ciąży? Wiele mam uważa, że ciąża odmładza, a późniejsze macierzyństwo jest sposobem na zachowanie wigoru, zdrowia i dobrego samopoczucia. I to nie tylko dlatego, że później zostaniesz babcią… Kobiety coraz później decydują się na pierwsze dziecko Nie tylko znane gwiazdy, które wcześniej nie miały czasu na macierzyństwo, bo skupione były na robieniu kariery, zostają mamami po  40. Halle Berry, która drugie dziecko urodziła mając 46 lat, czy Salma Hayek, która swoją pierwszą córkę urodziła w wieku 41 lat, nie są wyjątkami. Przeczytaj też, czym różnią się bezpłodność i niepłodność W Polsce średni wiek urodzenia pierwszego dziecka tez się przesuwa – w 2000 roku było to niewiele ponad 23 lata, dziś to już ponad 27 lat . Badania pokazują, że kobiety, które zdecydowały się na dziecko po trzydziestce żyją dłużej niż młode mamy. Później też zauważają pierwsze oznaki starzenia. I to nie tylko te fizyczne – ich organizm jest zdrowszy i mniej narażony na niektóre rodzaje nowotworów. Przeczytaj też,   jak poprawić męską płodność Późniejsza ciąża – dłuższa młodość W czasie ciąży kobiecy organizm jest w stanie otrzymać i wykorzystać komórki macierzyste. To komórki, które mają niezwykłą zdolność przekształcania się w niemal dowolną komórkę organizmu, regenerują więc te tkanki, które tego potrzebują. To nie wszystko – mamy, które decydują się na dziecko w 3 dekadzie życia, są mniej narażone na nowotwory jajnika i szyjki macicy . Poród i ciąża po 30. pomagają oczyścić narządy rodne ze starych komórek endometrium, które wyściela narządy rodne i złuszcza się średnio co miesiąc w kolejnych cyklach. Zalegające komórki endometrium zwiększają ryzyko zapadalności na nowotwory narządów rodnych. Ciąża około 40 – warto czy nie? Specjaliści nie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz