Fotolia
Starania o dziecko

Kalkulator płodności powie, ile możecie zwlekać z poczęciem dziecka

Kobiety w wieku 32 lat mają średnio 90% szans na to, że nie będą mieć problemów z naturalnym poczęciem – sugeruje kalkulator płodności opracowany przez holenderskich specjalistów, o którym pisze „New Scientist” i „Journal of Human Reproduction”.

Specjaliści Uniwersytetu Erasmusa w Rotterdamie opracowali kalkulator płodności na podstawie danych dotyczących dzietności 58 tys. kobiet zgromadzonych w Holandii przez 300 lat do początku lat 70. XX w.
– Dotyczy on wyłącznie par, w których mężczyźni są starsi od swej partnerki nie więcej niż o 10 lat – wyjaśnia Dik Habbema, jeden z twórców tego systemu.

Kalkulator pozwala ocenić, ile dzieci w zależności od wieku może mieć dana para dzięki poczęciu naturalnemu, a ile przy zastosowaniu zapłodnienia pozaustrojowego. Habbema podkreśla, że szanse na liczne potomstwo szybko spadają wraz z upływem lat nawet u ludzi stosunkowo młodych.

Po 30. szanse na dziecko spadają

Kobiety w wieku 32 lat mają średnio 90% szans, że urodzą dziecko bez potrzeby użycia in vitro, ale jeśli pragną mieć troje dzieci, to pierwsze potomstwo powinny mieć już w wieku 23 lat. W wieku 37 lat przyszłe matki mają 75% szans by doczekać się w sposób naturalny pierwszego potomstwa, a w 41. roku życia – 50%. W wieku 31 lat jest 75% prawdopodobieństwo urodzenia w ten sposób trojga dzieci, a w 35. roku życia – już tylko 50%.
Zabiegi zapłodnienia pozaustrojowego nieco wydłużają wiek reprodukcyjny. Dzięki nim 90% gwarancję urodzenia jednego dziecka mają kobiety w wieku 35 lat. W 39. roku życia szansa na to spada do 50%, a w wieku 42 lat nie przekracza 50%. In vitro zwiększa również szanse na liczne potomstwo w bardziej zaawansowanym wieku. W 28. roku życia kobieta ma 90% szanse na urodzenie trojga dzieci, w wieku 33 lat spada ono do 75%, a wieku 36 lat – do 50%.

Polecamy: Czy możesz mieć problem z płodnością? Zrób test
 

Niebezpieczeństwo opóźniania prokreacji...

Dik Habbema podkreśla, że dane te pokazują jak niebezpieczne jest opóźnianie prokreacji. W Wielkiej Brytanii statystyczna kobieta rodzi dziecko w wieku 28 lat, a Włoszech, Hiszpanii i Szwajcarii – już w wieku 30 lat. Kilkadziesiąt lat temu Polki rodziły pierwsze dziecko przeciętnie w wieku 25 lat, teraz wiek ten wydłużył się do 29 lat.
– Dolna granica, w której zaczynają się problemy z poczęciem zaczyna pokrywać się z przedziałem wiekowym, w którym najczęściej Polki planują dziecko – mówi dr Dariusz Mercik, ginekolog z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach. – Oznacza to, że coraz więcej kobiet będzie napotykało problemy z zajściem w ciążę. Już dziś liczba przypadków 20-latek, u których diagnozujemy niepłodność lub różne formy zaburzeń płodności jest znacznie wyższa niż jeszcze 5-10 lat temu.

...u kobiet i mężczyzn

Androlog University of Sheffield prof. Allan Pacey twierdzi, że płodność kobiet szybko spada po przekroczeniu 30-35. roku życia. U mężczyzn utrzymuje się ona dłużej, ale specjalista podkreśla, ale po czterdziestce większe jest ryzyko spłodzenia dziecka z zaburzeniami genetycznymi bardziej predysponującymi do niektórych schorzeń, m.in takich jak schizofrenia.
Źródło: www.seksuologia.mp.pl

Czytaj też: Wiemy jaki jest idealny wiek na zajście w ciążę

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

niepłodność, starania o dziecko, endometrioza
materiały prasowe
Problemy z zajściem w ciążę
Najczęstsze przyczyny niepłodności
Dowiedz się więcej o częstych przyczynach niepłodności. Jak doprowadzić do zapłodnienia, gdy przyczyna niepłodności pozostaje nieznana?

1. Endometrioza a płodność Często spotykaną potencjalną przyczyną niepłodności jest endometrioza , czyli schorzenie charakteryzujące się obecnością komórek endometrium poza jamą macicy. Objawia się bólami w podbrzuszu, bolesnym miesiączkowaniem czy współżyciem seksualnym. O ile związek zaawansowanej endometriozy, która prowadzi zazwyczaj do powstawania masywnych zrostów, z niepłodnością jest oczywisty, o tyle wpływ jej łagodnej postaci na zmniejszony potencjał rozrodczy pozostaje wciąż niejasny. Zarówno w przypadku łagodnej, jak i zaawansowanej choroby, optymalnym postępowaniem jest chirurgiczne usunięcie ognisk endometriozy (najlepiej w laparoskopii) i jak najszybsze zastosowanie technik wspomaganego rozrodu. 2. Wiek kobiety a płodność Bardzo poważnym problemem jest zaawansowany wiek kobiety oraz przedwczesne wygasanie czynności jajników. Wiek jest jednym z najważniejszych czynników determinujących powodzenie zarówno w cyklach samoistnych, jak i in vitro. Niewielki spadek płodności obserwuje się już po skończeniu 30. roku życia, który po 35. roku znacznie przyspiesza, by w wieku 45 lat osiągnąć wartości minimalne. Priorytetem w tej grupie kobiet jest maksymalne skrócenie diagnostyki i jak najwcześniejsze przejście do programu zapłodnienia pozaustrojowego często z wykorzystaniem komórki jajowej od dawczyni. Dowiedz się, komu przysługuje refundacja in vitro 3. Przyczyna niepłodności nie jest znana Dość dużą grupę par (ok. 15 a może nawet 20%) obejmuje niepłodność niewyjaśnionego pochodzenia.  U tych par dotychczasowo wykonane rutynowe badania na niepłodność nie wykazały przyczyny kłopotów z zajściem w ciążę. Najczęściej proponowanym postępowaniem jest zwiększenie szans na ciążę, które polega na farmakologicznej stymulacji owulacji u jajeczkujących przecież kobiet (zamiast jednej komórki jajowej uzyskuje się dwie lub...

Fotolia.pl
Problemy z zajściem w ciążę
Dla kogo dofinansowanie in vitro w Polsce w 2015 roku
Przez ponad półtora roku od rozpoczęcia Programu Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego w Polsce 10 tys. 500 par skorzystało z leczenia. Wraz z nowym rokiem kliniki otrzymają nowe środki na leczenie niepłodności. Sprawdź, czy i wy macie szansę na refundację in vitro.

aktualizacja – lipiec 2016 Rządowy program refundacji leczenia in vitro został zakończony 30 czerwca 2016 roku. Trwał 3 lata. Eksperci szacowali, że około 15 tys. par w Polsce wymaga leczenia metodą in vitro, tymczasem do procedury zapłodnienia pozaustrojowego podeszło ponad 17 tys. par (dane nieoficjalne).  78% Polaków jest zdania, że niepłodne pary nadal powinny mieć przynajmniej częściową refundację in vitro (tak wynika z badań IQS zrealizowanych na rzecz Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian). Co więcej, 58% Polaków uważa, że w kraju jest za mało klinik zajmujących się leczeniem niepłodności poprzez in vitro. Szczególnie duże poparcie dla tej metody leczenia niepłodności jest w grupie osób młodych (25-34 lata) – 86%. Co więcej, 73% Polaków deklaruje, że sami zdecydowaliby się na leczenie in vitro, gdyby była to jedyna metoda, żeby mieć dziecko. Niepłodność nazywana jest plagą zdrowotną XXI wieku. ------- Mija półtora roku od rozpoczęcia rządowego Programu Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego. Dzięki niemu nawet pary, które do wcześniej nie mogły sobie pozwolić na leczenie niepłodności ze względów finansowych, otrzymały szansę posiadania potomstwa. Ponad 10 500 par rozpoczęło już leczenie. Wraz z nowym rokiem kliniki otrzymają nowe środki na leczenie niepłodności . Sprawdź, czy i Wy macie szansę na refundację in vitro. Czytaj też: Przewodnik po in vitro.   Kto kwalifikuje się do programu? Do programu kwalifikują się trzy grupy pacjentów. Pierwszą z nich są pary, które nie mają żadnych szans na zajście w ciążę w sposób naturalny (u kobiet takim czynnikiem jest m.in. trwałe uszkodzenie jajowodów). Drugą grupą są pary posiadające dokumentację medyczną świadcząca o tym, że co najmniej od 12 miesięcy starają się o dziecko . Trzecią grupę stanowią...

pozycja kolanowo-łokciowa, pozycja sprzyjająca zapłodnieniu, pozycje seksualne, zapłodnienie, starania o dziecko, seks a ciąża
Fotolia
Starania o dziecko
Do jakiego wieku można zajść w ciążę? Naukowcy alarmują!
Płodność kobiet spada o wiele szybciej, niż nam się wydaje. Kiedy zajście w ciążę staje się problemem – poznaj najnowsze wyniki badań. Spadek płodności po 35. roku życia idzie w parze ze spadkiem liczby komórek jajowych kobiety. W wieku 30 lat kobieta ma już tylko 12 proc. swoich komórek jajowych.

Eksperci zgromadzeni we wrześniu 2013 r. na brytyjskim festiwalu nauki w Newcastle przypomnieli, że zegar biologiczny kobiet wiele się nie zmienił, nawet jeśli w naszych czasach istnieją metody prokreacji medycznie wspomaganej, a posiadanie dziecka w wieku 40 lat już nie jest rzadkością. Wiek kobiety a płodność 

Kobiety, które nie wykluczają posiadania dzieci, powinny o tym pomyśleć przed 35. rokiem życia, jeżeli nie chcą zmagać się później z niepłodnością. 

Według ekspertów, liczba zbyt późnych ciąż wrosła w ostatnich latach, a kobiety zdają się nie pamiętać, że płodność znacząco spada i ciąża po 30. roku życia może być coraz trudniejsza do utrzymania. 

 Wyniki badań brytyjskiej Narodowej Służby Zdrowia (NHS) alarmują: 95 proc. kobiet 35-letnich, które uprawiają seks bez zabezpieczenia, zajdzie w ciążę po trzech latach i tylko 75 proc. kobiet w wieku 38 lat zajdzie w ciążę w tym samym czasie. 

 Spada liczba komórek jajowych Ten spadek płodności idzie w parze ze spadkiem liczby komórek jajowych, którymi dysponuje każda kobieta. 

Ostatnie badanie naukowców University of Edinbourgh wykazało, że rezerwy komórek jajowych, którymi dysponuje każda kobieta od urodzenia, spadają w tempie o wiele szybszym, niż nam się wydaje. 

W wieku 30 lat kobieta ma już tylko 12 proc. swoich komórek jajowych, a w wieku 40 lat – 3 proc. Wydaje się więc, że 35. rok życia jest granicą dla kobiet, które planują rozmnażanie oraz zapłodnienie in vitro. 

Poza tym liczba poronień po 35. roku życia także jest o wiele większa. 

 Zobacz też: Jak zajść w ciążę Mniejsza szansa na ciążę We Francji naukowcy z INSERM pracują nad płodnością par francuskich, a ich badanie pokazuje, że jest to problem, którego nie można zaniedbać, bowiem 24 proc. par nie jest w stanie zajść w ciążę po roku...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz