Strona zawiera treści tylko dla osób dorosłych

orgazm sutkowy
Adobe Stock
Starania o dziecko

Orgazm sutkowy: co to jest, jak wygląda i jak go osiągnąć?

Orgazm sutkowy łatwiej osiągają kobiety w ciąży i po porodzie. Pieszczenie sutków u ciężarnej ma być też sposobem na przyspieszenie akcji porodowej. Sprawdź, czym jest orgazm sutkowy oraz jak doprowadzić kobietę do szczytowania.
ekspert mamotoja.pl
dr Sylwia Jędrzejewska
Konsultacja merytoryczna

W ciąży oraz po porodzie piersi kobiety stają się bardziej wrażliwe na bodźce dotykowe. Sprzyja to osiąganiu orgazmu sutkowego poprzez ich pieszczenie. Karmienie naturalne również uwrażliwia piersi. Zobacz, jak ciąża i urodzenie dziecka pomagają w osiągnięciu satysfakcji seksualnej poprzez pieszczotę piersi. Zagadnienie wyjaśnia seksuolog kliniczny dr Sylwia Jędrzejewska.

Spis treści:

Nie każdy przechodzi kryzys w związku po urodzeniu dziecka - mówi seksuolog [WIDEO]

Co to jest orgazm sutkowy?

Orgazm sutkowy to efekt pieszczenia piersi kobiety i doprowadzenia jej w ten sposób do szczytu rozkoszy seksualnej.  – Specyficzna budowa anatomiczna piersi sprawia, że ich stymulacja może być dla kobiety źródłem ekscytujących doznań, aż do orgazmu włącznie – mówi seksuolog dr Jędrzejewska.

Ten rodzaj pieszczot seksualnych wymaga od partnera kobiety sporego doświadczenia, znajomości jej ciała oraz cierpliwości. Nie każda kobieta osiągnie orgazm sutkowy.

– Niektóre kobiety nigdy nie osiągają orgazmu podczas stymulacji piersi. Jest to zdolność osobnicza. Dlatego nie należy nastawiać się na wywołanie orgazmu właśnie w ten sposób, gdyż uzyskamy efekt odwrotny od założonego – wyjaśnia seksuolog.

Jak wygląda orgazm sutkowy?

Orgazm sutkowy polega na doprowadzeniu kobiety do szczytowania odpowiednim pieszczeniem jej sutków, otoczek piersi oraz brodawek sutkowych. To właśnie w brodawkach piersiowych jest najwięcej zakończeń nerwowych, które powodują ich dużą wrażliwość dotykową. Podczas pieszczenia stają się twarde, powiększają się, ma miejsce ich erekcja wywołana przez oksytocynę.

To właśnie ten hormon jest odpowiedzialny za orgazm wywołany stymulacją piersi. Oksytocyna jest wydzielana z tylnego płata przysadki mózgowej podczas pieszczenia brodawki sutkowej. – Efektem tego jest zwiększenie przepływu krwi do narządów płciowych i do pochwy, co powoduje wzmożone kurczenie się, prowadzące do orgazmu – wyjaśnia dr Jędrzejewska.

Jak osiągnąć orgazm sutkowy?

– Orgazm wywołany przez erotyczną stymulacją piersi jest trudniej wywołać niż podczas stymulacji narządów płciowych. Dlatego u niektórych kobiet ważne jest, aby podczas pieszczenia piersi jednocześnie stymulować ich ogniska zmysłowe zlokalizowane w obrębie genitaliów – radzi seksuolog.

Osiągnięcie orgazmu sutkowego wymaga odpowiednich pieszczot piersi kobiety, najlepiej ich masowania, ssania, muskania językiem, lizania, delikatnego skubania wargami. – To jeden z najskuteczniejszych sposobów, aby zapewnić maksimum doznań – radzi seksuolog. Podobny efekt można uzyskać przez pocieranie, ściskanie i delikatne nadgryzanie sutków. Można je również stymulować dłońmi, innymi częściami ciała lub miękkimi materiałami np. jedwabną chustą. Ponieważ ciepło zwiększa przepływ krwi, dmuchanie ciepłym powietrzem lub polewanie piersi ciepłą wodą może przyspieszyć albo intensyfikować doznania.

Orgazm sutkowy krok po kroku

Piersi są tak bardzo wrażliwe na dotyk, że zwiększanie intensywności ich pieszczot musi się odbywać z wyczuciem. Najlepiej jest zaczynać powoli i delikatnie, zwiększając tempo w miarę rozgrzewania ciała.

Aby doprowadzić kobietę do orgazmu sutkowego:

  • warto zacząć od delikatnych pieszczot uszu, szyi, pleców, karku i stopniowo zbliżać się do pobudzania sutków;
  • gładzić piersi powolnymi, kolistymi ruchami dłoni lub języka;
  • w miarę wzrostu podniecenia kobiety zwiększać intensywność pieszczot, zbliżając się do brodawek, które można muskać językiem lub ssać;
  • w tym czasie dłońmi należy kontynuować masowanie obu piersi;
  • jeżeli kobiecie sprawia to przyjemność, można delikatnie podgryzać sutki i je podszczypywać.


– Aby doprowadzić do orgazmu wywołanego przez stymulację piersi, należy pamiętać, iż sutki powinny być należycie nawilżone, ponieważ suche brodawki są mniej wrażliwe na dotyk – radzi dr Jędrzejewska.

Kluczowa jest jednak rozmowa z partnerką, by poznać jej preferencje i dowiedzieć się, jakiego typu pieszczoty sprawiają jej największą przyjemność. – Warto zapytać partnerkę, co jej się najbardziej podoba, ponieważ każda kobieta inaczej reaguje na określony typ stymulacji – podkreśla dr Jędrzejewska.

Kiedy najłatwiej osiągnąć orgazm sutkowy?

Orgazmu sutkowego częściej doświadczają kobiety po porodach. Jest on łatwiejszy do uzyskania także w trakcie owulacji, kiedy kobieta znajduje się w fazie największej ochoty na seks w trakcie całego cyklu miesiączkowego. Zwiększony poziom estrogenów w tym czasie wzmaga wydzielanie oksytocyny.

Orgazm sutkowy łatwiej osiągnąć również przed miesiączką, kiedy piersi u kobiety, wskutek hormonów wydzielanych w drugiej fazie cyklu, stają się bardzo nabrzmiałe i wrażliwe na dotyk. – Także stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może zwiększać wrażliwość sutków – mówi seksuolog.

Pieszczenie sutków w ciąży

Orgazm sutkowy łatwiej także przeżyć w ciąży, kiedy pod wpływem zmian hormonalnych zachodzą przemiany w sutkach kobiety. Aktywuje się w nich wiele nowych połączeń nerwowych. Piersi stają się bardzo podatne na dotyk, co warto wykorzystać zwłaszcza w drugim trymestrze ciąży, który sprzyja czerpaniu dużej przyjemności ze współżycia seksualnego. Mniej więcej około 20 tygodnia ciąży aktywują się komórki produkujące mleko, co także przekłada się na uwrażliwienie piesi na bodźce.

Jeżeli ciąża jest niezagrożona i nie ma ryzyka przedwczesnego porodu, nie ma przeciwwskazań, aby kobieta osiągała satysfakcję seksualną poprzez stymulację sutków.

Czy orgazm sutkowy może wywołać poród?

Pieszczenie piersi i uwalnianie w ten sposób oksytocyny powoduje skurcze mięśni macicy, co ma istotne znaczenie dla rozpoczęcia akcji porodowej.

– Wiele par praktykuje inicjowanie porodu poprzez intensywną aktywność seksualną właśnie w terminie porodu. Jest to metoda zaczerpnięta z bogatej tradycji medycyny ludowej, której zalecenia wynikają z obserwacji dokonywanych przez stulecia – wyjaśnia dr Jędrzejewska.

Orgazm sutkowy podczas karmienia piersią

Wiele kobiet po raz pierwszy przeżywa ten rodzaj orgazmu po urodzeniu dziecka, w trakcie laktacji. Karmienie naturalne uwrażliwia kobiece sutki na dotyk.

Wpływ na to ma także wysoki poziom oksytocyny utrzymujący się przez cały okres karmienia, gdyż to właśnie ten hormon jest odpowiedzialny także za laktację. Dlatego – wyjaśnia seksuolog – karmienie piersią może dla wielu kobiet być bardzo przyjemne, a niektóre z nich doprowadzać nawet do orgazmu.

W celu nawilżenia kobiecych piersi, ale i zwiększenia doznań wspaniale sprawdzą się olejki do masażu erotycznego:


Konsultacja: Dr Sylwia Jędrzejewska, seksuolog kliniczny, prowadzi praktykę w Gameta – Klinice Leczenia Niepłodności w Warszawie.

Zobacz też:

seks, współżycie, orgazm, orgazm kobiety, orgazm kobiety
Fotolia
Psychotesty i quizy
Czy wiesz wszystko na temat orgazmu? Quiz
orgazm pochwowy
Adobe Stock
Starania o dziecko
Orgazm pochwowy - najlepsze pozycje i technika, aby go osiągnąć [SEKSUOLOG RADZI]
Orgazm pochwowy to osiągnięcie najwyższej rozkoszy seksualnej podczas penetracji pochwy kobiety. W jego osiągnięciu bardzo pomaga pieszczenie punktu A na zewnętrznej ścianie pochwy – radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska.

Twórca psychoanalizy Zygmunt Freud nazwał orgazm pochwowy dowodem dojrzałości seksualnej , gdyż według niego wymagał od kobiety posiadania odpowiedniego doświadczenia seksualnego. Analiza seksualności kobiet pokazuje, że jest to orgazm trudniejszy do uzyskania i wymaga dodatkowej stymulacji łechtaczki. Ale czy to znaczy, że orgazm pochwowy jest w zasięgu tylko niektórych z nas? O wyjaśnienie istoty tego orgazmu i sposobu dochodzenia do niego mamotoja.pl poprosiło seksuologa klinicznego dr Sylwię Jędrzejewską. Spis treści: Czym jest orgazm pochwowy Objawy orgazmu pochwowego Technika osiągania orgazmu pochwowego Ile trwa orgazm pochwowy Pozycje, w których łatwiej osiągnąć orgazm pochwowy Orgazm pochwowy a łechtaczkowy Czym jest orgazm pochwowy Orgazm pochwowy polega na osiągnięciu szczytowej fazy podniecenia seksualnego wskutek penetracji pochwy podczas stosunku seksualnego. W jego uzyskaniu pomaga kobiecie praca mięśniami Kegla, polegająca na zaciskaniu w trakcie stosunku ścian pochwy na członku mężczyzny. W osiągnięciu tego rodzaju orgazmu przydatny jest także trening pochwy wykonywany podczas masturbacji i wiedza na temat położenia punktu G. Jest to chropowate, gąbczaste zgrubienie na przedniej ścianie pochwy, ok. 5 cm od jej wejścia. Uważa się, że stymulacja punktu G członkiem partnera, do której dochodzi w naturalny sposób, w trakcie dopochwowego stosunku płciowego bardzo ułatwia osiągnięciu orgazmu pochwowego. Objawy orgazmu pochwowego Orgazm pochwowy pojawia się w szczytowej fazie podniecenia, pod koniec stosunku płciowego, w wyniku pobudzania pochwy, a także łechtaczki. Jego objawami są przede wszystkim: skurcze pochwy, skurcze dna macicy, skurcze zwieracza odbytu, skurcze mięśni ciała, uczucie ciepła rozchodzące się od łechtaczki w kierunku całego ciała, wzrost ciśnienia krwi, szybszy rytm...

seks w czasie karmienia piersią
AdobeStock/LIGHTFIELD STUDIOS
Aktualności
Uprawiała seks i jednocześnie karmiła piersią. Internauci nie kryją oburzenia!
Mama 3-miesięcznego chłopca wywołała swoim wyznaniem prawdziwą burzę! Czy można karmić piersią i uprawiać seks jednocześnie? Zdania są podzielone!

Tasha Maile z San Diego w USA, mama 3 chłopców, zdobyła popularność dzięki kontrowersyjnemu filmowi, który zamieściła w serwisie YouTube w 2015 roku. W 5-minutowym filmie vlogerka wyznaje, że zdarza jej się karmić syna piersią i jednocześnie uprawiać seks z mężem. Te słowa oburzyły internautów! Seks a karmienie piersią Pod koniec maja, po prawie 2 latach, Tasha opublikowała kolejny film dotyczący karmienia piersią podczas seksu. Mama z San Diego nie zmieniła swojego stanowiska – po raz kolejny tłumaczy, że ludzie są istotami seksualnymi i potrzebują fizycznej bliskości z drugim człowiekiem. Tasha wspomina wyznanie sprzed 2 lat o karmieniu 3-miesięcznego synka piersią podczas seksu. Wyjaśnia, że malec spędzał z nią 24 godziny na dobę i nie pozwalał położyć się do łóżeczka. Tasha podkreśla, że chłopiec nie był w żaden sposób zaangażowany w to, co działo się pomiędzy nią a jej mężem. "To nie miało żadnego związku z moim dzieckiem" – mówi vlogerka.   "Poczekaj kilka minut!" Oba filmy opublikowane przez Tashę wywołały falę oburzenia i niedowierzania internautów. Większość komentujących filmy nie rozumie, jak można karmić piersią i jednocześnie uprawiać seks, nawet z własnym mężem. Przy filmie z 2015 roku pojawił się komentarz: "Karmienie piersią jest wspaniałe. Seks również jest wspaniały. Jednak uprawianie seksu podczas karmienia piersią jest dziwaczne! Nie obchodzi mnie, co mówią inni. Jak możesz odczuwać pożądanie, kiedy twoje dziecko je...?! Zgadzam się, seks jest ważny i naturalny, ale proszę cię, nie kiedy karmisz dziecko! Poczekaj kilka minut!" – trudno się z nim nie zgodzić. Czy seks podczas karmienia jest na miejscu? Seks jest intymnym doświadczeniem (na ogół) dwóch osób, podobnie jak karmienie piersią. Karmienie piersią wytwarza więź pomiędzy matką a...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz