mama, dziecko, czytanie, książka
Wychowanie

Dlaczego bajki pomagają dziecku zrozumieć świat?

Piękna królewna, groźny smok albo niezdarny miś mogą pomóc dziecku zrozumieć świat, a przede wszystkim poznać samego siebie. Czytanie działa jak lekarstwo - między innymi właśnie dlatego warto czytać dzieciom. Nieraz nawet po kilkadziesiąt razy tę samą bajkę.

Dzieci rzadko potrafią wyrazić swoje niepokoje, lęki, obawy. Często brak im słów albo nie do końca wiedzą, co je trapi. Także zabiegani rodzice nie zawsze właściwie odczytują, co dziecko chce im przekazać. Wtedy z pomocą może przyjść bajka.

 

 

Czytanie bajek pociesza dziecko

Dzięki bajkom łatwiej poznać, co niepokoi dziecko lub czego potrzebuje. Większość dzieci uwielbia na okrągło słuchać tych samych bajek. Znają je na pamięć, a mimo to wciąż domagają się, by do nich wracać. Często to sygnał, że identyfikują się z ulubioną historyjką, a przeżywając bajkowe wydarzenia, odreagowują lęki. Gdy dziecko coś trapi, ale wstydzi się o tym mówić (np. wciąż zdarza mu się nocne moczenie, a kolegom już nie), zamiast pocieszać, znajdź opowiadanie, w którym bohater ma podobny problem i wie, co robić – jak powiedzieć o nim mamie, jak postąpić, gdy zdarzy się przykra niespodzianka, i jak zapanować nad niesfornym pęcherzem.

Zobacz też, skąd się biorą lęki i obawy dziecka oraz jak je pokonać

 

 

 

 

Bajki pomagają dziecku zrozumieć świat

Śledząc perypetie bajkowych postaci, dziecku łatwiej zrozumieć codzienność. Świat bajek jest uproszczony: widać w nim granicę między dobrem a złem (dobry i pracowity Kopciuszek i jego zła macocha). To, co tobie może wydać się przejaskrawione, dla dziecka staje się bardziej zrozumiałe niż skomplikowana codzienność. Akcja bajki rozgrywa się w miejscach znanych dziecku (dom, las, przedszkole). Główny bohater musi wprawdzie pokonać wiele przeciwności losu (nikt go nie rozumie, śmieją się z niego) i własną słabość (np. strach przed ciemnością czy pająkami). W końcu jednak przezwycięża je, a za trud spotyka go nagroda. Obserwując losy dzielnej postaci, dziecko nabiera przekonania, że wysiłek się opłaca. Świat bajek jest nieco odrealniony, więc kilkulatek skupia się na tym, co czują bohaterowie. Wraz z nimi przeżywa rozterki, gniew, radość. Współczuje im, gdy znajdą się w tarapatach, trzyma kciuki, gdy są bliscy zwycięstwa. Staje się bardziej uczuciowy i otwarty na potrzeby innych.

Zobacz też, czego boją się dzieci

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

dziecko w bajce
fotolia.com
Wychowanie
O zaletach baśni dla dzieci
Bajki rozwijają wyobraźnię i inteligencję, pomagają dziecku radzić sobie z uczuciami. Wzbogacają słownictwo, budzą poczucie piękna, przekazują tradycje naszej kultury. Bawią oraz sprawiają przyjemność. Rozwijają też osobowość dziecka. Czytaj, dlaczego jeszcze warto czytać dziecku bajki.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 14.0px; font: 12.0px Times; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 14.0px 0.0px; line-height: 17.0px; font: 14.0px Times; -webkit-text-stroke: #000000} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 14.0px; font: 12.0px Times; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 14.0px} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 14.0px; font: 12.0px Times; color: #042eee; -webkit-text-stroke: #042eee} li.li1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 14.0px; font: 12.0px Times; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font-kerning: none} span.s2 {text-decoration: underline ; font-kerning: none; color: #042eee; -webkit-text-stroke: 0px #042eee} span.s3 {font-kerning: none; color: #000000; -webkit-text-stroke: 0px #000000} span.s4 {text-decoration: underline ; font-kerning: none; -webkit-text-stroke: 0px #042eee} ul.ul1 {list-style-type: disc} Najcudowniejszą cechą baśni jest to, że pomagają dziecku znaleźć sens życia, lepiej zrozumieć siebie i innych, a w rezultacie nawiązywać głębokie więzi międzyludzkie.  Na dziecięce problemy - bajka Pod osłoną fantastycznych wydarzeń w baśniach istnieją bliskie dziecku problemy. W Brzydkim Kaczątku będzie to samotność, brak miłości i akceptacji, w Kopciuszku – rywalizacja między rodzeństwem , a w Jasiu i Małgosi – lęk przed odłączeniem i dorastaniem. Jednocześnie bajki na różny sposób mówią małemu człowiekowi, że walka z przeciwnościami jest nieodłączną częścią życia, ale jeśli się ją odważnie podejmuje, można pokonać przeszkody i odnieść zwycięstwo. Baśnie - lektura w sam raz dla kilkulatka  Świat baśni jest dostosowany do potrzeb małego odbiorcy. Tu dobro i zło są bardzo wyraźnie określone. Prosta fabuła pomaga mu dostrzec problem. Pomyślne zakończenie zaś daje wiarę w siebie i nadzieję na przyszłość. Z wyrazistymi postaciami...

bajki do czytania
Fotolia
Gry i zabawy
Zamiast filmu lub słuchowiska – przeczytajcie te bajki!
Chcesz wprowadzić dziecko w świat bajek i chciałabyś czytać mu je codziennie, np. przed snem? Spójrz na tę listę bajek do czytania, po które możesz śmiało sięgać każdego dnia i nigdy się nie znudzą!

Bajki pełnią ważną funkcję w życiu dziecka – nie tylko pobudzają wyobraźnię, ale też pomagają zrozumieć otaczający nas świat i rządzące nim prawa. Bajki do czytania są idealnym narzędziem do budowania więzi z dzieckiem , zaszczepienia miłości do literatury, poszerzania słownictwa i rozwijania kreatywności. W klasycznych bajkach miesza się świat rzeczywisty z fantazją, a losy bohaterów przedstawione są z perspektywy przyjaznej dziecku. Bajki pozwalają oswajać lęki i pełnią funkcję terapeutyczną. Dlatego nie żałuj 20 minut dziennie, żeby poczytać dziecku! Klasyczne bajki do czytania Bajki braci Grimm na dobranoc i nie tylko Bajki Hansa Christiana Andersena Polskie bajki do czytania: Konopnicka i Brzechwa Disney i inne bajki na dobranoc Klasyczne bajki do czytania Te klasyczne bajki czytane na dobranoc z powodzeniem zastąpią nawet kołysanki dla dzieci : Złotowłosa – opowieść o dziewczynce, która udaje się na spacer do lasu, gubi się, trafia do pustego domku, zamieszkałego przez niedźwiedzią rodzinkę. "Ktoś pił z mojego kubeczka" – to zdanie będzie wam długo towarzyszyć! Trzy małe świnki – trzej bracia budują sobie domki – pierwsza świnka buduje dom z patyków, druga z siana, a trzecia z kamieni. Na drodze staje im zły wilk, który dmucha i chucha na domki świnek... Który domek przetrwa i czego świnki nauczą się z tej lekcji? Bajki braci Grimm na dobranoc i nie tylko Bracia Grimm mają ostatnimi laty złą prasę: wielu współczesnych rodziców obawia się, że ich baśnie są zbyt przerażające dla dzieci. Wśród wielu wydań baśni braci Grimm, bez problemu jednak znajdziesz wersję, którą będziesz mogła ze spokojnym sumieniem przeczytać dziecku nawet przed snem. Na początek sięgnij po te bajki na dobranoc : Kopciuszek – która z nas nie kochała tej baśni w...

czytanie z dzieckiem
Panthermedia
Gry i zabawy
Dlaczego warto czytać dzieciom? Pytamy psychologa!
Czy warto dzieciom czytać książki? Oczywiście! Bo czytanie pobudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć i umiejętność koncentrowania uwagi. To nie wszystkie zalety czytania. Mówi o nich dr Aleksandra Piotrowska, psycholog z Wyższej Szkoły Pedagogicznej ZNP w Warszawie.

Dlaczego warto czytać dzieciom książki? Wszyscy zachęcają do czytania dzieciom, ale jakie są z tego korzyści dla dziecka? Przeczytaj, co o zaletach czytania dziecku książek mówi psycholog. Czy warto dzieciom czytać książki? Nie tylko warto czytać dzieciom książki, ale wręcz trzeba! Jest kilka powodów. Może zacznę od tego oczywistego, że czytanie w cudowny sposób buduje więź emocjonalną między dzieckiem a mamą czy tatą. Rodzice często nie potrafią w konstruktywny sposób spędzić z maluchem czas. Wydaje im się, że jak nakupują mu zabawek to okazują w ten sposób miłość. Z książką jest inaczej. Rodzic najpierw czyta, dziecko zadaje pytanie, później wywiązuje się rozmowa. O, to ma sens. Po drugie,w czasie czytania można w naturalny sposób przekazać swój system wartości. Omawia się wtedy zachowanie fikcyjnego bohatera,więc dla dziecka to bezpieczniejsza sytuacja, niż gdyby wytykać mu, że zrobiło coś złego. Czytając książkę, dziecko uczy się nie tylko nowych słów, ale też ładnej polszczyzny. Niestety, nie wszyscy rodzice mówią ładną polszczyzną, więc książka jest jej źródłem. To nie wszystko. Czytanie jest świetnym treningiem procesu uwagi . Dziecko koncentruje się, by śledzić fabułę, czego nie musi robić, gdy np. ogląda telewizję. Okazuje się, że maluchy, którym czyta się regularnie, potrafią koncentrować swoją uwagę, gdy mają pięć lat, a zwykle dzieci tę umiejętność zdobywają rok później. Czytanie to też dobre ćwiczenie postrzegania, zwracania uwagi na szczegóły. Ćwiczy też pamięć. A co z wyobraźnią? Czytanie pobudza wyobraźnię . Skłania do tego, by tworzyć w umyśle ilustracje do treści werbalnej. A do 11. roku życia to wyobrażenia są używane w procesie myślenia, a nie abstrakcja. O niektórych bajkach mówi się, że są terapeutyczne. To kolejna funkcja czytania. Jeśli umiejętnie dobierzemy książkę,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz