dziecko, przedszkolak, choroba, termometr
Wychowanie

Chorowity przedszkolak

Od kilku miesięcy twoje dziecko chodzi do przedszkola. Teoretycznie, bo praktycznie często choruje i jest w domu.

Maluchowi po każdej dłuższej nieobecności w przedszkolu trudno do niego wrócić. I nic dziwnego. W domu ma przecież kochającą mamę, babcię albo ciocię. Tutaj to on ustala program dnia, zwłaszcza podczas choroby. Można powiedzieć, że domowy świat kręci się niemal przez cały czas tylko wokół niego.

Natomiast w przedszkolu jest pani, są inne dzieci i nikt nie poświęca maluchowi tyle uwagi, co domownicy. Dziecko po powrocie musi na nowo odnaleźć się w grupie. Stąd zazwyczaj bierze się opór przed ponownym spotkaniem z kolegami po dłuższej przerwie. Zamiast denerwować się tą sytuacją i stresować protestami malucha, postaraj się go zrozumieć. Przyda się spokojna rozmowa i tłumaczenie, że rodzice idą do pracy, a zdrowe dziecko do przedszkola.
By uniknąć trudnych powrotów, można zacząć działać wcześniej. Na początku choroby warto pokazać dziecku w kalendarzu, do kiedy zostanie
w domu. Dzień powrotu do przedszkola możesz zaznaczyć w kalendarzu kolorowymi kwiatuszkami albo uśmiechniętą buźką. Wszystko po to, by zaczął kojarzyć się dziecku z czymś miłym i przyjemnym. Sytuację mogą także ratować bonusy. Na przykład umawiasz się z dzieckiem, że w pierwszym dniu po chorobie, gdy wróci z przedszkola będziecie dłużej bawić się w jego ulubioną zabawę, upieczecie ciasto, zrobicie coś, co sprawia maluchowi frajdę. W ten sposób konieczności powrotu do przedszkola może uda ci się nadać całkiem przyjemny odcień. Jeśli twój maluch często choruje, pomyśl również o wzmocnieniu jego odporności. Służy temu m.in. hartowanie, ruch na świeżym powietrzu oraz różnorodna, bogata w witaminy dieta.

Prawdziwa przyczyna
Czy trudne powroty do przedszkola zdarzają się każdemu przedszkolakowi? Maluch, który dobrze się czuje w przedszkolu, zwykle mocno nie protestuje, gdy wraca tam po przerwie związanej z chorobą. Kiedy dziecko dużo choruje, warto zastanowić się, dlaczego tak się dzieje. Być może za jego choroby odpowiada stres, jaki przeżywa, chodząc do przedszkola. Może to oznaczać, że malec nie jest jeszcze gotowy do roli przedszkolaka, czegoś się boi albo nie umie odnaleźć się w grupie rówieśników. W takiej sytuacji, jeśli to możliwe, lepiej zostawić go w domu.
Jeśli damy mu czas, być może za kilka miesięcy nie będzie już takich problemów. Jeśli malec nie może zostać w domu, pilnujmy, by chodził do przedszkola zawsze, gdy jest zdrowy. Gdy przedszkole stanie się codziennym rytmem, stałym obowiązkiem, dziecko będzie mniej protestowało przed powrotem do niego.

Skuteczna strategia
Wykorzystując proste zabiegi sprawisz, że powrót do codziennego rytmu dnia nie będzie dla dziecka taki trudny.
Kiedy malec choruje, rozmawiaj z nim o kolegach z przedszkola. Mów mu, że na pewno są ciekawi, jak się czuje, kiedy wróci do grupy i że na niego czekają.
Nie strasz rozrabiającego „pacjenta”, że o wszystkim powiesz pani. To najlepszy sposób, by malca do przedszkola zniechęcić.
Wymyśl i opowiedz bajkę, której bohater też nie chce wracać do przedszkola. Przyznaj się, że sama również nie lubisz wracać do pracy po urlopie czy zwolnieniu lekarskim. Maluch zobaczy, że inni mają podobne problemy, że nie jest sam.
Umów się z przedszkolanką, by w dniu powrotu podkreśliła, jak wszyscy się tym cieszą. Dziecko przekona się, że nie tylko w domu jest dla kogoś ważne.


Ekspert odpowiada: Katarzyna Floryan, w Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Uniwersytet dla Rodziców zajmuje się pomocą rodzinom.

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Domowe sposoby na przeziębienie - film

adaptacja do przedszkola
Adobe Stock
Edukacja
Adaptacja w przedszkolu – co robić, żeby dziecko chętnie chodziło do przedszkola?
Adaptacja w przedszkolu to trudny czas nie tylko dla dzieci, ale i rodziców. Twoje dziecko nie najlepiej znosi zmiany? Dowiedz się, jak pomóc mu w adaptacji.

Adaptacja w przedszkolu dla niektórych dzieci jest trudniejsza niż dla innych. Jeśli przez pierwsze dni  dziecko płacze w przedszkolu  lub nie chce się z tobą rozstawać, jest to naturalna reakcja. Jeżeli jednak płacz i niechęć nie ustają z codziennym chodzeniem do przedszkola – przyczyna może leżeć gdzie indziej. Powodem awersji do przedszkola może być np. kłótnia z koleżanką lub inne nieprzyjemne zdarzenie. Sprawdź, ile zwykle trwa adaptacja w przedszkolu, jakie są możliwe przyczyny problemów z adaptacją i w jaki sposób możesz pomóc dziecku zaaklimatyzować się w placówce. Spis treści:  Jak pomóc dziecku w adaptacji do przedszkola? Wskazówki dla rodziców Ile trwa adaptacja w przedszkolu? Problemy z adaptacją w przedszkolu – możliwe przyczyny Gdy maluch nie mówi, czemu nie chce chodzić do przedszkola Adaptacja dzieci w przedszkolu. Podpowiedzi dla nauczycieli Jak pomóc dziecku w adaptacji do przedszkola? Wskazówki dla rodziców Pójście do przedszkola to trudny moment i dla dziecka, i dla rodzica. Na szczęście to mija. Niektóre dzieci po kilku dniach dumnie kroczą do przedszkola i rzucają się w wir zabawy, inne potrzebują nieco więcej czasu, aby przystosować się do nowych warunków. Co możesz zrobić, aby dziecko polubiło przedszkole i jak ułatwić mu adaptację? Ucz  samodzielności Zanim dziecko rozpocznie przedszkolną przygodę, naucz je: korzystać z toalety lub nocnika, mówić, jak ma na imię i nazwisko, zgłaszać potrzeby (mówić, że coś boli, jest zimno itp.), używać łyżki i widelca przy jedzeniu, ubierać się i zakładać buty. Dzięki temu maluch poczuje się pewniej. Zachowaj spokój Nic tak nie potęguje rozpaczy dziecka jak nerwowe reakcje rodziców. Nie płacz (w końcu dla rodzica...

Rozwój dziecka
Ja nie chcę do domu!
...czyli jak szybko i bezstresowo ze zbuntowanym dwulatkiem dojść tam, gdzie chcesz.

Chwila powrotu z placu zabaw, od babci albo od znajomych wygląda zawsze tak samo? Malec protestuje, krzyczy, zapiera się nogami, a twoja frustracja sięga zenitu? Ten tekst jest więc dla ciebie. Gdy dziecko nauczy się chodzić, odkrywa niezależność. Większość scysji w tym wieku wynika z tego, że malec chce wykorzystać nowe możliwości – przemieszczania się, poznawania świata, wyrażania swoich pragnień. Każda przeszkoda (także mama i tata, którzy coś uniemożliwiają) denerwuje dziecko. Plac zabaw z drabinkami, piaskiem, huśtawkami, podobnie jak dom cioci pełen nieznanych pomieszczeń i tajemniczych szuflad, to miejsca atrakcyjniejsze niż własne mieszkanie. Jeśli twoja pociecha buntuje się przeciw powrotom, nie oznacza to, że w swoim domu czuje się źle. Chce jeszcze przez jakiś czas bawić się w nowym, atrakcyjnym miejscu. Twoim zadaniem jest spokojne i konsekwentne postawienie dziecku granic i wyegzekwowanie tego, o co prosisz. Aby obyło się bez krzyków i wyrywania się, uprzedź malca jakiś czas przed planowanym wyjściem od babci albo z placu zabaw, że zbliża się pora powrotu. Dziecko w tym wieku nie rozumie jeszcze, ile to kwadrans czy pięć minut. Możesz powiedzieć np.: „Postawimy jeszcze dwie babki i wracamy” albo „zjemy ciasto, pożegnamy się z babcią i pojedziemy do domu spać”. Potem musisz wykonać to, co zapowiedziałaś. Jeżeli pozwolisz na jeszcze jedną babkę, jeszcze chwilkę na kolanach cioci, malec będzie zdezorientowany i następnym razem znów zaprotestuje, w nadziei, że też mu się uda odwlec powrót. Cierpliwość wygrywa Gdy puszczają ci nerwy – głęboko odetchnij, zignoruj przez kilka chwil krzyki dziecka, a potem wróć do niego i wyjaśniaj, że trzeba już wracać. - Nie ustępuj „dla świętego spokoju” – w ten sposób tylko pokażesz, że krzykiem da się wymusić na tobie ustępstwa. - Opowiedz dziecku,...

jak zachęcić dziecko do przedszkola
AdobeStock
Edukacja
Dziecko nie chce chodzić do przedszkola: jak je zachęcić? (porady psychologa)
Twoje dziecko nie chce chodzić do przedszkola? Z pewnością wiedziałaś, że początki przedszkola mogą nie być łatwe, ale na taki dramat i wielkie łzy nie byłaś przygotowana. Co robić? Jak to przetrwać? Jak zachęcić dziecko do przedszkola?

Dziecko, które nie chce chodzić do przedszkola, lepiej nadal tam posyłać. A że maluch się buntuje? No cóż, trzeba znaleźć sposób, by ułatwić mu oswojenie się z tą sytuacją. Jaki? Wiele zależy od tego, w którym momencie zaczął protestować.  „Nie będę się ubierał”, „Nie chcę”, „Zostaw”, „Nie pójdę” – wobec takiego oporu czujesz się bezsilna i trudno ci być konsekwentną. Czasem więc maluchowi odpuszczasz. Jednak konsekwencja to podstawowy warunek, jaki trzeba spełnić. Tylko jak to zrobić? – Gdyby chodziło o podanie dziecku lekarstwa, nie miałybyśmy wątpliwości, jak postąpić – podpowiada psycholog Beata Chrzanowska-Pietraszek. – Mimo oporów malucha konsekwentnie dawałybyśmy mu leki. Bo wiemy, że to dla niego dobre i mu potrzebne. Tak samo jest z przedszkolem. Jak reagować w zależności od sytuacji, w której dziecko przeżywa kryzys, wyjaśniamy wspólnie z ekspertem. Spis treści: Jak namówić dziecko do chodzenia do przedszkola, kiedy dopiero zostało przedszkolakiem? Jak zachęcić dziecko do przedszkola? Dziecko nie chce chodzić do przedszkola i płacze Dziecko nie chce chodzić do przedszkola Jak zachęcić dziecko do przedszkola: wyjaśnij ewentualne problemy Kiedy jest za wcześnie na przedszkole? Jak przekonać dziecko do przedszkola: tego nie rób! Jak zachęcić dziecko do jedzenia w przedszkolu: wskazówki Jak namówić do chodzenia do przedszkola dziecko, które dopiero zostało przedszkolakiem? Dziecko dopiero rozpoczęło swoją przygodę z przedszkolem, a już protestuje? To całkiem normalna reakcja zwana okresem adaptacyjnym . Każdy człowiek – mały także – przeżywa ogromny stres w momencie zmiany swojej sytuacji życiowej. Pomyśl, że dziecko czuje się tak jak ty, gdy właśnie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak