sporty walki dla dzieci
fot. Adobe Stock

Sporty walki dla dzieci: rozwijają fizycznie i psychicznie

Sporty walki dla dzieci rozwijają sprawność ruchową, siłę oraz ogólną wydolność organizmu. Treningi pozwalają dziecku rozładować energię i pokazują, jak wykorzystać ją w pozytywny sposób. Najpopularniejsze sporty walki dla dzieci to judo, karate, aikido, jiu-jitsu i taekwon-do.
Joanna Biegaj
sporty walki dla dzieci
fot. Adobe Stock
Zastanawiasz się, na jakie zajęcia dodatkowe zapisać swoje dziecko? Sporty walki dla dzieci doskonale wpłyną na ich kondycję fizyczną, ale także charakter. Zajęcia odbywają się pod czujnym okiem osoby dorosłej, więc nie musisz obawiać się o zdrowie swojego małego sportowca. Dodatkowo instruktorzy często wplatają w zajęcia różne gry i zabawy, przez co trening jest bardziej atrakcyjny dla maluchów.

Spis treści
 1. Sztuki walki dla dzieci
 2. Zalety sportów walki dla dzieci
 3. Jaki sport walki dla dziecka wybrać?
 4. Sztuki walki dla dzieci – od ilu lat?

Sztuki walki dla dzieci 

Myślą przewodnią sztuk walki jest samoobrona. Zajęcia ukierunkowane są jednak zarówno na rozwój fizyczny, jak i duchowy. Do najpopularniejszych sztuk walki dla dzieci należy karate, judo i aikido, a także jiu-jitsu i taekwon-do.

Sztuki walki dzielą się na:
 • chwytane (judo, jiu-jitsu, aikido) – bazują na chwytach, dźwigniach, rzutach.
 • uderzane (karate, taekwon-do) – bazują na ciosach i kopnięciach.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Zalety sportów walki dla dzieci

Dzięki nim dziecko rozwija swoją sprawność, siłę, koordynację ruchową, poprawia też szybkość i czas reakcji. Dziecko, uprawiając sporty walki, uczy się również innych rzeczy, np.
 • panowania nad emocjami
 • dążenia do celu
 • radzenia sobie ze strachem
 • pokory i samodyscypliny
 • odpowiedzialności za siebie i drugą osobę (osoby ćwiczące muszą wzajemnie dbać o swoje bezpieczeństwo)
 • szacunku do trenera i siebie nawzajem
 • buduje poczucie własnej wartości i pewność siebie
 • poprawia refleks
 • ćwiczy koncentrację.

Jaki sport walki dla dziecka wybrać?

Zastanawiasz się, jaki sport walki wybrać dla swojego dziecka - czy judo, czy karate? A może aikido? Wiele zależy od charakteru dziecka oraz jego predyspozycji. Najważniejsze jednak jest to, czy dana dyscyplina je zainteresuje i sprawi, że  będzie czerpało radość i satysfakcję z zajęć. Ważne jest, żebyś nie zmuszała dziecka do niczego, ponieważ może to przynieść całkiem odwrotny skutek.

Jeśli twoje dziecko jest nieśmiałe, ma problem w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami - dobrze sprawdzi się aikido, ponieważ skupia się ono na pracy w grupie. Karate będzie odpowiednie dla dziecka, które jest lekko niesforne – zapanuje nad nim trener budzący respekt. Judo wybierz, gdy widzisz, że maluch przejawia siłę. Możesz na temat odpowiedniego sportu walki dla twojego dziecka porozmawiać z trenerem - on z pewnością udzieli ci profesjonalnych wskazówek. 

Sztuki walki dla dzieci – od ilu lat?

Zajęcia karate, judo, aikido z reguły adresowane są dla dzieci od 5. do 6. roku życia. Wiele zależy jednak od wewnętrznych zasad panujących w szkole, niektóre z nich przyjmują również młodsze dzieci. Pamiętaj, że głównym kryterium jest poziom rozwoju dziecka, a także to w jak dużym stopniu potrafi ono skupić swoją uwagę.

Zobacz także
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy