Uczulenie na słońce u dziecka
fot. Adobe Stock

Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie

Uczulenie na słońce u dziecka to reakcja układu odpornościowego na światło słoneczne. Jest to rzadki, ale bardzo dokuczliwy rodzaj alergii. Pojawia się wiosną lub wczesnym latem i wywołuje na skórze swędzącą wysypkę. Wyjaśniamy, jak można rozpoznać, że jej przyczyną rzeczywiście są promienie słoneczne.
Małgorzata Wódz
Uczulenie na słońce u dziecka
fot. Adobe Stock
Uczulenie na słońce u dziecka sprawia, że nawet bardzo krótka ekspozycja na słońce może skończyć się przykrymi objawami, np. swędzącymi krostkami po opalaniu. Sprawdź, jak wygląda uczulenie na słońce u dziecka oraz co musisz o nim wiedzieć, jeśli podejrzewasz, że ten problem dotyczy twojej pociechy. Podpowiadamy także, co pomaga na uczulenie od słońca i jakie domowe sposoby przyniosą dziecku ulgę. 

Spis treści: 
 1. Wysypka od słońca u dziecka: przyczyny 
 2. Jak wygląda uczulenie na słońce u dziecka?
 3. Uczulenie na słońce u dziecka: objawy
 4. Krostki po słońcu a leki
 5. Uczulenie na słońce: jak leczyć?
 6. Uczulenie na słońce: domowe sposoby

Wysypka od słońca u dziecka: przyczyny 

Wysypka od słońca u dziecka wywołana uczuleniem często jest dziedziczne. Jeśli pojawia się u rodziców, może ujawnić się również u dziecka. U niektórych osób pojawia się w wieku nastoletnim. Częściej z uczuleniem i wysypką od słońca zmagają się z osoby o jasnej karnacji.

Alergia na słońce u dziecka może być również spowodowana reakcją skóry na ekspozycję na promienie UV po zastosowaniu niektórych lekarstw lub nałożeniu uczulających kosmetyków, w tym zwłaszcza filtrów UV lub użyciu perfum (w takich przypadkach mówimy o reakcji fotoalergicznej).

Jak wygląda uczulenie na słońce u dziecka?

Z objawami uczulenia na słońce zwykle mamy do czynienia wiosną i latem, kiedy skóra po zimie po raz pierwszy ma kontakt z promieniami słonecznymi. Po kilku tygodniach objawy uczulenia na słońce zwykle łagodnieją – skóra niejako „przyzwyczaja się” do kontaktu z promieniami UV. W przypadku odczynów fototoksycznych zmiany pojawiają się stosunkowo szybko (zwykle w ciągu 2 godzin od ekspozycji na słońce, a u niektórych osób jeszcze szybciej, nawet po kilku minutach) i dotyczą wyłącznie części ciała eksponowanych na promienie UV (widać je na odkrytych częściach ciała):
 • na dekolcie,
 • przedramionach,
 • grzbietach dłoni,
 • łydkach,
 • karku (jeśli był wystawiany na słońce).

Objawy alergii słońce nie pojawiają się na twarzy i na wnętrzu dłoni. UWAGA: Uczulenie od słońca na twarzy u dziecka nie będzie więc widoczne.  

Uczulenie na słońce u dziecka: objawy

Najczęstsze objawy alergii na słońce u dziecka to: 
 • zaczerwienienie skóry,
 • swędzące krostki po opalaniu (nazywane pokrzywką),
 • swędzenie (czasem bardzo silne) lub ból,
 • pęcherze (pojawiają się czasem),
 • małe guzki, które mogą się ze sobą łączyć (nie w każdym przypadku).

Krostki po słońcu a leki

Przy reakcjach fotoalergicznych, wywołanych przez lekarstwa, kosmetyki, perfumy, objawy można zauważyć dopiero po 1-2 dniach od kontaktu ze słońcem. Utrzymują się przez kilka dni i mogą dotyczyć również zasłoniętych części ciała.

Leki, które najczęściej mają związek z reakcją po ekspozycji na słońce to:

Uczulenie na słońce: jak leczyć?

Jeśli objawy uczulenia na słońce są łagodne, wystarczy nawilżanie skóry oraz unikanie jej wystawiania na promieniowanie UV. Czasem dodatkowo dla złagodzenia swędzenia można przyjmować leki antyhistaminowe (po wcześniejszej konsultacji z lekarzem). Zawsze wskazana jest wizyta u dermatologa, szczególnie jeśli objawy są dokuczliwe.

W niektórych postaciach alergii na słońce zaleca się profilaktyczne naświetlanie skóry promieniami UV wczesną wiosną, zanim skóra będzie miała kontakt ze słońcem. 

Uczulenie na słońce: domowe sposoby

Co na uczulenie od słońca? Przykre objawy po kontakcie ze słońcem pomoże ograniczyć:
 • Unikanie słońca w godzinach, w których najmocniej świeci, czyli między 11 a 16.
 • Noszenie ubrań zakrywających ciało.
 • Noszenie, także przez dzieci, okularów przeciwsłonecznych.
 • Rezygnacja z opalania (nawet po użyciu odpowiednich kremów z filtrami).
 • Unikanie substancji zapachowych, w tym perfum przy kontakcie ze słońcem.
 • Jeśli dziecko przebywa w słońcu, należy smarować jego skórę kremem z filtrem UV, najlepiej z faktorem minimum 30, zaś u najmłodszych dzieci – kremami z filtrem fizycznym, czyli mineralnym.
 

Tylko przez pierwsze pół roku dziecko nie powinno być smarowane kremami z filtrem UV. W tym czasie trzeba chronić je przed słońcem w cieniu. Starsze niemowlę powinno również unikać słońca, a dodatkowo trzeba jego skórę zabezpieczać kremami z filtrem fizycznym.


Zobacz także:
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy