Uczulenie na słońce u dziecka
fot. AdobeStock

Jak objawia się alergia na słońce i co ma wspólnego z kosmetykami i lekami, które stosujesz?

To rzadki, ale bardzo dokuczliwy rodzaj alergii. Pojawia się wiosną lub wczesnym latem i wywołuje na skórze swędzącą wysypkę. Wyjaśniamy, jak można rozpoznać, że jej przyczyną rzeczywiście są promienie słoneczne.
Małgorzata Wódz
Uczulenie na słońce u dziecka
fot. AdobeStock
Nawet bardzo krótka ekspozycja na słońce u niektórych osób kończy się przykrymi objawami. Uczulenie na słońce to dość rzadki rodzaj alergii. Może pojawić się w każdym wieku i u dziecka, i u osoby dorosłej. Sprawdź, co musisz o niej wiedzieć, jeśli podejrzewasz, że masz objawy, które na nią wskazują.

Jak to się objawia?

Uczulenie na słońce może być spowodowane indywidualną skłonnością organizmu (często jest dziedziczne). Bywa też reakcją promieni UV na składniki kosmetyków, perfum lub lekarstw, które stosujemy. W obu przypadkach na skórze pojawiają się podobne objawy:
Czasem zmiany przybierają cięższą postać – na skórze tworzą się pęcherze, które w wyjątkowych sytuacjach mogą pojawić się także w miejscach przykrytych odzieżą.  

Kremy z filtrem dla dzieci - testy i opinie
Redakcja poleca: Miasteczko Zmysłów 2019 r. Tychy – zobacz relację [WIDEO]
Dzieci i ich rodzice świetnie bawili się podczas Miasteczka Zmysłów w Tychach. Mamy to na filmie! Rodzice mieli też okazję spotkać się i porozmawiać z Dorotą Zawadzką.

Po czym można rozpoznać alergię na słońce?

Z objawami alergii na słońce mamy do czynienia zwykle wiosną i wczesnym latem, kiedy ciało po zimie pierwszy raz ma do czynienia z promieniami słonecznymi. Potem ustępują. Można powiedzieć, że skóra przyzwyczaja się do słońca i przestaje reagować na nie wysypką. Zmiany na skórze zwykle pojawiają się w ciągu 2 godzin od ekspozycji na słońce. Co ciekawe – widać je na odkrytych częściach ciała, ale nie twarzy. Występują na:
 • szyi
 • grzbietach dłoni
 • przedramionach
 • łydkach.

W jaki sposób się ją leczy?

Jeśli objawy są łagodne, wystarczy smarowanie skóry kremami natłuszczającymi i nawilżającymi oraz unikanie kontaktu ze słońcem. Czasem dodatkowo dla złagodzenia swędzenia można przyjmować leki antyhistaminowe (skonsultuj to z lekarzem). Zawsze wskazany jest kontakt z dermatologiem. Wizyta u specjalisty jest szczególnie istotna, jeśli objawy są bardzo dokuczliwe lub podejrzewasz, że mają związek ze składnikiem kosmetyków, perfum lub leków (zachodzi reakcja fotoalergiczna). Leki, które najczęściej mają związek z alergią słoneczną to:
 • antybiotyki, np. tetracykliny
 • leki przeciwbólowe, np. ibuprofen
 • leki moczopędne
 • leki na nadciśnienie
[content:0_24825,0_20230,0_23232,0_22366:CMNews]

Co jeszcze może pomóc?

Uczulenie na słońce to kolejny powód, dla którego warto bardzo ostrożnie podchodzić do kwestii wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych. Co pomoże chronić się przed przykrymi objawami tej alergii:
 •  
 • unikanie opalania
 • smarowanie skóry filtrem UV, najlepiej z faktorem 30 (dla małego dziecka przeznaczone są kremy z filtrem fizycznym)
 • noszenie ubrań zakrywających ciało
 • zakładanie okularów przeciwsłonecznych (również z filtrem UV)
 • unikanie wychodzenia z domu w godzinach, gdy słońce operuje najmocniej.
 


Osobom, które mają bardzo ciężkie objawy uczulenia na słońce, zaleca się profilaktyczne naświetlanie skóry promieniami UV. Takie zabiegi wykonuje się w specjalnych kabinach wczesną wiosną, zanim skóra będzie miała kontakt ze słońcem.


Zobacz też:

Ocena (3 oceny)

5.7
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Świąteczne prezenty

Zakupy dla niemowlaka