Opieka na dziecko 2 dni
fot. AdobeStock

Opieka na dziecko: kiedy i kto może skorzystać z dwóch dni wolnych na dziecko?

Opieka na dziecko w wymiarze dwóch dni dodatkowego urlopu od pracy przysługuje rodzicom zatrudnionym na umowę o pracę, którzy mają dzieci nie starsze niż 14-letnie. Kodeks pracy nie precyzuje powodu, dla którego można skorzystać z tego prawa.
Milena Oszczepalińska
Opieka na dziecko 2 dni
fot. AdobeStock
Przysługujące rodzicom wolne 2 dni na opieki nad dzieckiem to rozwiązanie przydatne w sytuacjach awaryjnych. Nie musi być ono brane wyłącznie w przypadku choroby dziecka, ale zawsze wtedy, gdy maluch z jakichś powodów nie może np. pójść do przedszkola czy szkoły i trzeba zapewnić mu opiekę. Aby móc skorzystać z urlopu na opiekę nad dzieckiem, trzeba spełnić określone warunki. Podpowiadamy, jakie.

Spis treści:

 Kto może skorzystać z dwóch dni opieki nad dzieckiem?

Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy rodzic ma prawo do wzięcia w ciągu roku dwóch dodatkowych dni urlopu w celu sprawowania opieki nad dzieckiem zdrowym. Przysługuje ono rodzicom:
  • zatrudnionym na umowę o pracę,
  • na dziecko do 14 roku życia.

Opieka na dziecko należy się zarówno rodzicom biologicznym, jak i adopcyjnym i wychowującym dzieci w rodzinie zastępczej. Art. 188 Kodeksu Pracy nie precyzuje, z jakiego powodu można wziąć to zwolnienie od pracy. Przyjmuje się, że jeżeli rodzic uzna, że dana sytuacja tego wymaga, może wnioskować o przyznanie urlopu.
Ważne! Tylko jedno z dwojga rodziców ma prawo wykorzystać 2 dni na opiekę nad dzieckiem. Rodzice muszą ustalić między sobą, które z nich skorzysta z tego prawa w danym roku.
Redakcja poleca: Jak można zarazić się gruźlicą? [WIDEO]
Gruźlicą można zarazić się od osoby, która na nią choruje. Na gruźlicę w Polsce wcale nie zapadają przede wszystkim ludzie w podeszłym wieku. Według danych Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc grupy ryzyka nieco się zmieniły i dzieci mogą zarazić się gruźlicą także od osób w średnim wieku.

Opiekę nad dzieckiem można podzielić 

Urlop ten można:
  • wziąć cały naraz,
  • podzielić i każdy z dwóch dni wykorzystać osobno,
  • skorzystać z niego w wymiarze godzinowym (można np. skorzystać z jednej godziny opieki).

Urlop na dziecko zdrowe w przeliczeniu na godziny wynosi 16 godzin w roku, czyli dokładnie tyle, ile wynoszą dwa dni pracy osoby zatrudnionej na pełen etat. W przypadku zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy urlop jest udzielany w wymiarze godzinowym i ustalany proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Dodatkowo niepełne godziny zaokrągla się w górę do pełnej godziny.

Nie ma przeszkód, aby pracownik skorzystał ze zwolnienia bezpośrednio po innej nieobecności w pracy, np. po urlopie wypoczynkowym.
Ważne: liczba dni jest niezależna od liczby dzieci. Czyli, jeżeli masz np. trójkę dzieci, wciąż do wykorzystania są tylko 2 dni w roku.

Czy urlop na opiekę nad dzieckiem jest płatny?

Tak, rodzic w czasie trwania zwolnienia od pracy z powodu opieki nad dzieckiem zdrowym zachowuje prawo do wynagrodzenia. Świadczenie dla rodzica w postaci zasiłku za ten okres wynosi 100 proc. podstawy wynagrodzenia pracownika. Oznacza to, że jeżeli rodzic będzie musiał wziąć dodatkowe dwa dni urlopu, aby zająć się dzieckiem, otrzyma za nie wynagrodzenie w takiej samej wysokości, jakby był wówczas w pracy.
Ważne: Jeżeli nie wykorzysta się 2 dni z tytułu opieki nad dzieckiem w danym roku, urlop ten przepada, gdyż nie jest przenoszony na następny rok kalendarzowy. Nie można także w razie niewykorzystania w danym roku tego zwolnienia żądać od pracodawcy ekwiwalentu.

Co zrobić, aby otrzymać 2 dni opieki nad dzieckiem?

Aby pracujący rodzic mógł skorzystać z tego prawa, musi:
Złożony wniosek jest dla pracodawcy wiążący, co oznacza, że nie może wydać decyzji odmownej

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy