Jak skorzystać z płatnych 2 dni opieki nad dzieckiem w 2019 roku?

Urlop ten przysługuje rodzicom, których dzieci nie mają jeszcze ukończonych 14 lat. Jak się o niego starć i kiedy złożyć stosowne dokumenty? Przeczytaj!
Milena Oszczepalińska
2 dni opieki nad dzieckiem
fot. Fotolia
Rodzic ma prawo do wzięcia dodatkowego urlopu w postaci 2 dni opieki nad dzieckiem w ciągu roku kalendarzowego. Urlop ten nie zmniejsza wymiaru innych urlopów, np. urlopu wypoczynkowego. Dowiedz się, kiedy i na jakich zasadach może ci on zostać przyznany.

Na czym polega urlop z tytułu opieki nad dzieckiem?

Każdy rodzic, którego dziecko nie ukończyło jeszcze 14 lat, ma prawo do wzięcia w ciągu roku 2 dodatkowych dni urlopu właśnie w celu sprawowania opieki nad dzieckiem, jeśli jest zatrudniony na umowę o pracę. W tym czasie rodzic ma prawo do opieki nad zdrowym dzieckiem lub chorym. Art. 188 Kodeksu Pracy nie precyzuje, z jakiego powodu można wziąć to zwolnienie od pracy. Rodzic jeśli uzna, że dana sytuacja tego wymaga, może wnioskować o przyznanie urlopu.

Jak rozplanować te 2 dni opieki nad dzieckiem?

Urlop ten można:
  • wziąć cały naraz,
  • podzielić i każdy dzień wziąć osobno,
  • wykorzystać w wymiarze godzinowym.
W sumie nie może to być więcej niż 16 godzin w roku (czyli dokładnie tyle, ile pracownik przepracowuje w ciągu dwóch dni pracy pełen etat). 
Redakcja poleca: Nienawidzę macierzyństwa! Dlaczego ten stan wzbudza w nas tak skrajne emocje? - tłumaczy psycholog [WIDEO]
Co zrobić, kiedy macierzyństwo tak nas przerasta, że zaczynamy je nienawidzić? - radzi psycholog dr Magdalena Śniegulska. Zobacz film, z którego dowiesz się, że dlaczego tak silne emocje bardzo często towarzyszą młodym mamom i co zrobić, aby wyjść z tego stanu.

Czy jest to urlop płatny?

Tak, rodzic w czasie trwania zwolnienia od pracy z powodu opieki nad dzieckiem zachowuje prawo do wynagrodzenia. Świadczenie dla rodzica w postaci zasiłku za ten okres wynosi 100 proc. podstawy wynagrodzenia pracownika. To oznacza, że jeśli rodzic będzie musiał wziąć dodatkowe 2 dni urlopu, by zająć się dzieckiem, otrzyma za nie wynagrodzenie tak samo, jakby był wówczas w pracy.

Jak ubiegać się o 2 dni opieki nad dzieckiem?

Aby uzyskać taki urlop dla rodziców, wystarczy:
  • wypełnić stosowny wniosek,
  • złożyć go u pracodawcy.
Ważne jest to, że podczas składania pierwszego wniosku o taki urlop w danym roku, pracownik musi zadeklarować, czy w danym roku wybiera urlop w wymiarze dziennym czy godzinowym. 

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Już jest 500 plus na pierwsze dziecko

Słoneczne ABC