opieka nad dzieckiem w 2020 roku
fot. Adobe Stock

Opieka nad dzieckiem w 2020 roku - jak, kiedy i kto może z niej skorzystać

Rodzicom przysługuje prawo do skorzystania z dodatkowego urlopu na opiekę nad dzieckiem. Opisujemy zasady korzystania z niego.
Milena Oszczepalińska
opieka nad dzieckiem w 2020 roku
fot. Adobe Stock
To idealne rozwiązanie na różne awaryjne sytuacje, gdy maluch z jakichś powodów nie może np. pójść do przedszkola, gdyż wypadła niespodziewana wizyta kontrolna u lekarza. Nie musisz z tego powodu brać dnia wolnego w ramach urlopu wypoczynkowego. Wówczas najlepiej jest skorzystać z przysługującego tobie prawa do dwóch dni opieki nad dzieckiem. Musisz tylko spełnić pewne warunki - oto one.

Spis treści:

 Dwa dni opieki nad dzieckiem - zasady

Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy rodzic ma prawo do wzięcia w ciągu roku dwóch dodatkowych dni urlopu właśnie w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. Przysługuje ono rodzicom:
  • zatrudnionym na umowę o pracę,
  • na dziecko do 14 roku życia.

Art. 188 Kodeksu Pracy nie precyzuje, z jakiego powodu można wziąć to zwolnienie od pracy. Przyjmuje się, że jeżeli rodzic uzna, że dana sytuacja tego wymaga, może wnioskować o przyznanie urlopu.

Dni na opiekę zależą się rodzicom biologicznym, adopcyjnym i wychowującym dzieci w rodzinie zastępczej.
Tylko jedno z dwojga rodziców ma prawo wykorzystać dni na opiekę nad dzieckiem. Rodzice muszą ustalić między sobą, które z nich skorzysta z tego prawa w danym roku.
Redakcja poleca: Jak spłodzić syna? 6 metod planowania płci dziecka
Istnieje kilka sposobów zwiększających szanse na spłodzenie syna. Kochając się w odpowiednim czasie i w konkretnych pozycjach, w których biodra kobiety są uniesione, macie większe szanse na poczęcie chłopca. Dieta i stan zdrowia przed ciążą również mają znaczenie.

Opiekę nad dzieckiem można podzielić 

Urlop ten można:
  • wziąć cały naraz,
  • podzielić i każdy z dwóch dni wykorzystać osobno,
  • skorzystać z niego w wymiarze godzinowym (możesz np. skorzystać z jednej godziny opieki).

W przeliczeniu dwóch dni na opiekę nad dzieckiem na godziny otrzymując 16 godzin w roku, czyli dokładnie tyle, ile wynoszą dwa dni pracy pracownika zatrudnionego na pełen etat.

W przypadku zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy urlop jest udzielany w wymiarze godzinowym i ustalany proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Dodatkowo niepełne godziny zaokrągla się w górę do pełnej godziny.

Nie ma również przeszkód, aby pracownik skorzystał ze zwolnienia bezpośrednio po innej nieobecności w pracy, np. po urlopie wypoczynkowym.

Ważne: liczba dni jest niezależna od liczby dzieci. Czyli, jeżeli masz np. trójkę dzieci, wciąż do wykorzystania są tylko 2 dni w roku.

Czy korzystając z opieki nad dzieckiem otrzymasz wypłatę

Tak, rodzic w czasie trwania zwolnienia od pracy z powodu opieki nad dzieckiem zachowuje prawo do wynagrodzenia. Świadczenie dla rodzica w postaci zasiłku za ten okres wynosi 100 proc. podstawy wynagrodzenia pracownika. Oznacza to, że jeżeli rodzic będzie musiał wziąć dodatkowe dwa dni urlopu, aby zająć się dzieckiem, otrzyma za nie wynagrodzenie tak samo, jakby był wówczas w pracy.

Ważne: jeżeli nie wykorzystasz 2 dni z tytułu opieki nad dzieckiem w danym roku, ten dodatkowy urlop przepadnie ci wraz z 31 grudnia, gdyż nie jest przenoszony na następny rok kalendarzowy. Nie można także w razie niewykorzystania w danym roku tego zwolnienia żądać od pracodawcy ekwiwalentu.

Co zrobić, aby otrzymać 2 dni opieki nad dzieckiem

Aby uzyskać taki urlop dla rodziców trzeba:
  • wypełnić stosowny wniosek o udzielenie czasu wolnego,
  • uzgodnić termin z pracodawcą,
  • złożyć wniosek u pracodawcy.

Złożony wniosek jest dla pracodawcy wiążący, co oznacza, że nie może wydać decyzji odmownej. 

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy