rwa-kulszowa-w-ciazy-bol-plecow
fot. Fotolia

Ból pleców w ciąży

Ból pleców dokucza wielu ciężarnym, niektóre przyszłe mamy zmagają się z tym problemem każdego dnia. Jak sobie radzić bólem pleców w ciąży i kiedy zgłosić się do lekarza?
Dominika Bielas
rwa-kulszowa-w-ciazy-bol-plecow
fot. Fotolia
Dolegliwości bólowe pojawiają się najczęściej po 20. tygodniu ciąży i nasilają się podczas długiego siedzenia, stania i chodzenia lub wieczorem. Ból pleców zwykle lokalizuje się w odcinku lędźwiowo-krzyżowym i piersiowym. Warto wiedzieć, dlaczego bolą plecy, a także jak sobie z nim radzić, gdy przyjmowanie leków jest niewskazane.

Przyczyny bólu pleców w ciąży

Jednym z powodów dokuczliwego bólu pleców w ciąży jest relaksyna, czyli hormon rozluźniający więzadła. Dzięki temu maluszek bez problemu przedostanie się przez miednicę w czasie porodu. Jednak to nie wszytko. Zmienia się środek ciężkości, a ciężarna, by utrzymać równowagę, wypina brzuch, zgina szyję i odchyla ramiona, jednocześnie napinając mięśnie przykręgosłupowe. To prowadzi do nietypowego obciążenia poszczególnych kręgów kręgosłupa. Problemem może być także wzrost masy ciała, kręgosłup musi poradzić sobie z dźwiganiem dodatkowych kilogramów. Natomiast rosnące piersi, prowadzą do dodatkowego obciążenia i ból górnej części pleców. Problem może cię pogłębiać, jeśli ciężarna ma w domu małe dziecko i musi się często schylać, np. do zmiany pieluszki.
Redakcja poleca: Niepokojące objawy w ciąży - wideo
Jakich dolegliwości w ciąży nie można lekceważyć? Wyjaśnia ginekolog.

Jak uniknąć ból pleców?

Rady, jak uniknąć bólu pleców w ciąży
  • Kontroluj wagę - nadmierne kilogramy to dodatkowe obciążenie dla kręgosłupa, jednak nie wolno ci się odchudzać ani głodzić!
  • Unikaj długiego stania i siedzenia - gdy musisz przez pewien czas stać, oprzyj jedną stopę wyżej, aby mięśnie nie mniej się napinały. Zwróć uwagę, czy krzesło, na którym siedzisz, podpiera dolną część pleców. Po godzinie siedzenia wstań i przejdź się.
  • Staraj się zachować prostą sylwetkę.
  • Unikaj dźwigania - jeśli masz starsze dziecko i musisz je podnieść, poproś, by stanęło wyżej, np. na schodku. Gdy coś podnosisz, uginaj nogi w kolanach - nie podnoś nic ciężkiego na wyprostowanych nogach, to najprostszy sposób, by nabawić się kontuzji kręgosłupa.
  • Śpij na twardym materacu - pod miękki możesz podłożyć deskę, nie kładź się w niedbałej pozycji na miękkiej sofie.
  • Układaj się do snu na lewym boku - jeśli chcesz się położyć, najpierw usiądź. Gdy chcesz wstać, podeprzyj się na łokciach, spuść nogi z łóżka i usiądź.
  • Noś wygodne obuwie - obcasy powinny być szerokie nie wyższe niż najwyżej pięciocentymetrowe. Do końca ciąży zrezygnuj ze szpilek.

Jak sobie radzić z bólem kręgosłupa w ciąży?

Aby łagodzić istniejące już dolegliwości, należy popracować nad właściwą postawą ciała. Łopatki powinny być ściągnięte, a kolana niezłączone. Podczas stania warto rozstawić szeroko stopy i co jakiś czas robić przerwę, opierając jedną stopę na niewysokim podnóżku lub stopniu. Siadając, należy wybierać wygodne krzesła z dobrze wyprofilowanym oparciem lub podkładać poduszkę pod dolną część pleców. Ulgę możesz poczuć po kąpieli w letniej wodzie. Można również skorzystać ze specjalnego masażu przeznaczonego dla ciężarnych lub prosić partnera o delikatne wymasowanie obolałych pleców.

Ból kręgosłupa w ciąży: kiedy do lekarza?

Bol pleców dokucza większości ciężarnych, jednak gdy ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej jest silny, ostry, przeszywający, i/lub towarzyszy mu ból brzucha, barku, nagłe osłabienie, omdlenie, mogą to być objawy poronienia. Zaniepokoić cię także powinno drętwienie w pachwinach, ostry ból łydek, ich drętwienie a także ból w okolicy spojenia łonowego. Koniecznie poinformuj o tym lekarza!

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy