Ciąża na urlopie wychowawczym
fot. Adobe Stock

Ciąża w trakcie urlopu wychowawczego

Wiele mam nie wie, jakie ma prawa, gdy w kolejną ciążę zajdzie podczas trwania urlopu wychowawczego. Zobacz, jak chroni cię w takiej sytuacji Kodeks pracy.
Dominika Bielas
Ciąża na urlopie wychowawczym
fot. Adobe Stock
Kodeks pracy zapewnia szczególne prawa kobietom w ciąży i w okresie bezpośrednio po niej, które zatrudnione są na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Okres ten kończy się z upływem urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego. Ale co w sytuacji, gdy kobieta zajdzie w ciążę, zanim zakończy się urlop wychowawczy? Czy po urodzeniu dziecka będziesz mieć kolejny urlop macierzyński i rodzicielski? Czy będziesz mogła później znów być na wychowawczym? Przeczytaj, odpowiadamy na wszystkie twoje wątpliwości.

Dziecko po dziecku

Kolejna ciąża nie przerywa urlopu wychowawczego. Jeżeli w trakcie korzystania z urlopu wychowawczego zaszłaś w nią, masz prawo do skorzystania z dwóch możliwości: przejścia na zwolnienie lekarskie lub pozostanie na urlopie wychowawczym.

W sytuacji, kiedy skorzystasz z L-4 będziesz mogła otrzymać:
  • zasiłek chorobowy z tytułu ciąży w wysokości 100 proc. wynagrodzenia otrzymywanego przed pierwszym porodem;
  • urlop macierzyński po urodzeniu dziecka.

Aby jednak tak się stało, musisz podjąć pewne kroki - przerwać urlop wychowawczy i wrócić, chociażby na jeden dzień do pracy, tak aby przedłożyć pracodawcy zwolnienie lekarskie.

Zgłaszając swój powrót, uprzedź pracodawcę o tym, że jesteś w ciąży i planujesz L4. Ważne, aby takie zwolnienie przedłożyć w ciągu 7 dni od jego wystawienia. Dzięki temu nabędziesz od dnia porodu prawo do pełnego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Natomiast po wykorzystaniu 52 tygodni będziesz mieć prawo do kolejnego urlopu wychowawczego.
Redakcja poleca: Urlop wychowawczy – to powinnaś wiedzieć
Sprawdź aktualne informacje i porady dotyczące urlopu wychowawczego.

Prawo do zasiłku na urlopie wychowawczym

Jeżeli będąc w ciąży na urlopie wychowawczym, nie podejmiesz żadnych kroków, aby wrócić do pracy, nie będziesz mogła korzystać z praw, jakie mają inne ciężarne pozostające na etacie. W takiej sytuacji, po urodzeniu drugiego maluszka, możesz starać się jedynie o zasiłek macierzyński, gdyż urlop macierzyński nie będzie ci przysługiwał.

Czy pracodawca może odmówić rezygnacji z urlopu wychowawczego?

Kobieta może zrezygnować z urlopu wychowawczego w dwóch przypadkach:
  • za obopólną zgodą pracodawcy i pracownika, w ustalonym przez strony terminie – w takiej sytuacji może wrócić do pracy nawet kolejnego dnia;
  • zawiadomić pracodawcę o zakończeniu urlopu wychowawczego 30 dni przed planowanym powrotem – pracodawca nie ma prawa ci odmówić powrotu do pracy.

Jaki otrzymasz zasiłek macierzyński?

Urodzenie kolejnego dziecka w czasie urlopu wychowawczego uprawnia mamę do otrzymania zasiłku macierzyńskiego. Jego wypłata zależy od tego, w jakim momencie urodziłaś kolejne dziecko:
  • w przypadku gdy prawo do zasiłku powstało w okresie urlopu wychowawczego, będzie ci on przysługiwał za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego przypadającej po porodzie; jednak zasiłek może zostać skrócony o 2 tygodnie, gdyż właśnie tyle urlopu macierzyńskiego może wykorzystane przed przewidywaną datą porodu;
  • jeżeli pełna długość urlopu macierzyńskiego będzie wykraczać poza udzielony urlop wychowawczy, zasiłek macierzyński zostanie wypłacany za pełen okres, nieskrócony o 2 tygodnie.

Kolejny urlop wychowawczy

Po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego w czasie urlopu wychowawczego możesz:
  • korzystać z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko, jeżeli nadal jesteś do niego uprawniona;
  • po jego zakończeniu możesz wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie urlopu wychowawczego na kolejne dziecko.


  [content:0_24944,0_21761,2_1082,1_1254:GALGallery]

 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Będę mamą

Ciążowe zakupy