co pić w ciąży
fot. Adobe Stock

Co pić w ciąży? Przede wszystkim wodę (i co jeszcze?)

Kobiety w ciąży muszą pić odpowiednią ilość wody, żeby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. To właśnie przede wszystkim woda jest wskazana dla przyszłych mam. Kobiety w ciąży mogą pić także różnego rodzaju herbaty i soki.
Joanna  Biegaj
co pić w ciąży
fot. Adobe Stock

Ciąża to stan, w którego czasie wzrasta zapotrzebowanie na płyny, ponieważ zwiększa się objętość krążącej krwi, a także masa narządów wewnętrznych kobiety. Średnie zapotrzebowanie na płyny u kobiet w ciąży wynosi 2–2,5 l na dzień. Kobietom w ciąży zaleca się picie przede wszystkim wody. Przyszła mama może sięgnąć również po niektóre herbatki owocowe lub ziołowe, a także naturalne soki warzywne i owocowe. 

Spis treści: 

  1. Co najlepiej pić w ciąży
  2. Picie wody w ciąży
  3. Jaką wodę pić w ciąży?
  4. Co można pić w ciąży zamiast wody?
  5. Woda gazowana w ciąży
  6. Woda z cytryną w ciąży
  7. Sok z brzozy w ciąży
  8. Co pić w I trymestrze ciąży?

Co najlepiej pić w ciąży

W ciąży najlepiej pić wodę mineralną niegazowaną. Powinna być niskosodowa i stanowić ponad połowę płynów, które wypija kobieta ciężarna w ciągu dnia. Średnie zapotrzebowanie na płyny wynosi 2 -2,5 litra dziennie. Najlepsza dla przyszłych mam jest woda źródlana. 
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Picie wody w ciąży

Od samego początku ciąży woda jest niezbędnym elementem, by zapłodniona komórka jajowa funkcjonowała prawidłowo. Woda z układu krążenia kobiety poprzez łożysko przedostaje się do płodu. W ciągu zaledwie godziny przez łożysko dochodzi do wymiany około 450 ml wody. Picie wody w ciąży zapobiega odwodnieniu organizmu kobiety. Dzięki piciu odpowiedniej ilości wody w ciąży przyszła mama może zapobiec między innymi:

Jaką wodę pić w ciąży?

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca picie w ciąży wody z naturalnych źródeł. Najlepsza dla przyszłej mamy będzie więc woda źródlana. W czasie ciąży kobiety mogą również pić wodę mineralną nisko lub średnio zmineralizowaną. Wody źródlane o niskiej zawartości składników mineralnych zawierają bezpieczną ich ilość. Jeśli składników mineralnych jest za dużo - mogą wpływać niekorzystnie na zdrowie. Wodę źródlaną można spożywać bez szczególnych ograniczeń w jej ilości, dlatego to właśnie ona jest rekomendowana dla kobiet w ciąży. 

Co można pić w ciąży zamiast wody?

Kobieta w ciąży, oprócz wody, może pić herbatki owocowe lub ziołowe napary. Te drugie jednak muszą być z ziół, które są bezpieczne dla przyszłych mam. Najbezpieczniejsza do spożywania w ciąży jest czerwona herbata. Ciężarna nie powinna pić zbyt dużych ilości herbaty białej, czarnej i zielonej (do 2 szklanek słabego naparu dziennie). W ciąży, zamiast wody, można pić również sok, warto jednak wybierać naturalne soki warzywne i owocowe bez dodatku cukru. Co jeszcze można pić w ciąży zamiast wody? W bilansie płynów powinny znaleźć się zupy, mleko, a także fermentowane napoje mleczne. Płyny można uzupełniać, pijąc np. maślanki lub kefiry.

Woda gazowana w ciąży

Picia wody gazowanej nie poleca się kobietom w ciąży, a także karmiącym piersią. Dwutlenek węgla, który jest obecny w wodzie gazowanej, może powodować wzdęcia lub podrażniać śluzówkę żołądka i jelit. Jeśli więc podczas ciąży dokucza ci np. zgaga - woda gazowana może potęgować dolegliwości. Dodatkowo woda gazowana w ciąży wzmaga uczucie pełności w żołądku, a także inne dolegliwości związane z przewodem pokarmowym.

Woda z cytryną w ciąży

Picie wody z cytryną w ciąży będzie niwelowało poranne mdłości. To także dobre źródło witaminy C. Woda z cytryną w ciąży dostarcza energii, działa orzeźwiająco, wzbogaca smak czystej wody.

Sok z brzozy w ciąży

Kobieta w ciąży może pić sok z brzozy, powinna jednak podchodzić ostrożnie do świeżego soku, który nie jest pasteryzowany i może zawierać zanieczyszczenia.

Co pić w I trymestrze ciąży?

Dla niektórych przyszłych mam pierwszy trymestr ciąży nie należy do łatwych. Jest to okres huśtawki emocjonalnej, a dodatkowo wielu kobietom dokuczają przykre objawy ciążowe. To właśnie w pierwszym trymestrze zazwyczaj pojawiają się mdłości lub wymioty. Co pić w pierwszym trymestrze ciąży, by złagodzić te nieprzyjemne dolegliwości? Dobrze sprawdzi się tutaj woda z miodem i cytryną. Pierwszy trymestr jest bardzo ważny, ponieważ to właśnie w tym czasie tworzy się cały układ nerwowy dziecka, dlatego tak ważne jest, by wypijać odpowiednią ilość wody. Można pić także soki owocowe i warzywne, które są bogate w witaminy.

Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy