GRY
 
 

Ciążowe niespodzianki

Objawy ciąży mogą czasem bardzo zadziwić. Przyszłe mamy opowiadają, co je najbardziej zaskoczyło. Sprawdź i porównaj.

kobieta, ciąża, śmiech, brzuszek, mama
Nawet jeśli przeczytasz o ciąży masę książek i tak wszystkiego nie przewidzisz. Nie ma szans! Zapytaliśmy przyszłe mamy, co je najbardziej zaskoczyło. W wyjaśnieniu tych tajemnic pomógł nam doświadczony ginekolog.

Tracę na wadze

Myślałam, że zacznę tyć, lecz wskazówka wagi przesuwa się w lewo zamiast w prawo.
Gdy człowieka męczą mdłości, chcąc nie chcąc je mniej. Niewielka utrata wagi na początku ciąży jest normalna. Jeśli wyniki badań i USG są w porządku, nie martw się. Pod koniec pierwszego trymestru waga zacznie rosnąć. Jeżeli jednak bez ustanku wymiotujesz, poproś o pomoc swojego lekarza.
 
Redakcja poleca: Atrakcyjność kobiety w ciąży – film
W ciąży ciało kobiety bardzo się zmienia. Czy przyszła mama powinna martwić się, że przestaje być atrakcyjna? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.

Zasypiam w pół zdania

→ Z trudem wytrzymuję do „Wiadomości”, a raz usnęłam w pracy!
Twój organizm wie, czego mu teraz trzeba. Senność to wynik spadku ciśnienia krwi w wyniku działania progesteronu, który rozkurcza nie tylko mięsień macicy, ale i mięśnie ścian naczyń krwionośnych. Oprócz tego duża część krwi płynie do macicy, nerek i innych narządów, co zmniejsza pośrednio jej przepływ przez mózg. Śpij, ile możesz!
 

Mam biust jak Dolly Parton

→ Jestem w ciąży od kilku tygodni, a piersi już mi się bardzo powiększyły. Wiedziałam, że tak się stanie, ale żeby różnica była aż taka?! Widać też na nich mnóstwo błękitnych żyłek.
Już na początku ciąży piersi stają się pełniejsze, obrzmiałe i wrażliwsze na dotyk. To przez hormony sterydowe. Jednym z efektów ich działania jest to, że w tkankach gromadzi się woda. Obrzmiewają piersi, podbrzusze, wargi sromowe. Widoczne przez skórę żyłki to wina estrogenów, które rozszerzają naczynia krwionośne i sprawiają, że skóra staje się cieńsza.

Czytaj też: Laktacja w ciąży
 

Węszę niczym pies myśliwski

→ Z zamkniętymi oczami lokalizuję palaczy, stacje benzynowe i stoiska z popcornem. Drażnią mnie zapachy, które dotąd lubiłam, musiałam się pozbyć nawet ukochanych perfum.
Za to też odpowiadają hormony. Niektórzy uczeni twierdzą, że jest to pozostałość po naszych przodkach, gdy dobry węch był narzędziem do wykrywania niebezpieczeństwa, co chroniło kobietę i jej dziecko.

Czytaj też: Na huśtawce z hormonami
 

Nie mam dolegliwości

→ Jestem w trzecim miesiącu ciąży i nic nie czuję! Żadnych mdłości, zachcianek, senności. Kompletnie nic!
To się zdarza, zwłaszcza jeśli jesteś zapracowana i nie masz czasu wsłuchiwać się w swój organizm. Na wszelki wypadek wybierz się do lekarza, który sprawdzi, czy wszystko jest w porządku. Zdarza się, że brak objawów ciąży wynika z tego, że hormony nie działają jak należy.
 

Ciągle jest mi gorąco

→ Zawsze byłam zmarzluchem, ale teraz najchętniej wszystko bym z siebie zdjęła. Na dworze rozpinam płaszcz, nie noszę szalika.
Jest ci gorąco, gdyż w ciąży rozszerzają się naczynia krwionośne, a przez naczynia w skórze przepływa więcej krwi. Uważaj jednak – rozszerzone naczynka to także szybsza strata ciepła. Można się łatwo przeziębić.
Doładuj
Przeładuj