Kłucie w pochwie
fot. AdobeStock

Kłucie w pochwie w ciąży

Poznaj przyczyny i leczenie takich dolegliwości. Kłucie w pochwie w ciąży najczęściej nie jest niepokojącym objawem.
Dominika Bielas
Kłucie w pochwie
fot. AdobeStock
Kłucie w pochwie pod koniec ciąży może oznaczać, że drogi rodne przygotowują się do porodu. Jednak taki ból zawsze należy zgłosić lekarzowi, szczególnie jeśli pojawiły się inne niepokojące objawy.

Kłucie w pochwie na początku ciąży

Takie dolegliwości to jeden z pierwszych objawów ciąży i nie powinien niepokoić przyszłej mamy. Jednak jeśli występują także inne objawy jak krwawienie z pochwy, upławy, gorączka czy silne bóle podbrzusza ciężarna powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Specjalista sprawdzi, jaki jest powód dolegliwości.

Może to być objaw niewydolności szyjki macicy, która zbyt wcześnie się skraca. Może być konieczne założenie pessara. W przypadku problemów z szyjką macicy czy innych komplikacji, które niosą ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu,  kobieta może również zostać skierowana na oddział ginekologiczny i tam być odpowiednio leczona. W takich przypadkach kobiecie zaleca się zazwyczaj leżenie do końca ciąży.
Redakcja poleca: Niepokojące objawy w ciąży - wideo
Jakich dolegliwości w ciąży nie można lekceważyć? Wyjaśnia ginekolog.

Kłucie w pochwie w trzecim trymestrze

Pod koniec ciąży ciężarna może odczuwać kłucie w pochwie. Jest to znak, że szyjka macicy i pochwa przygotowują się do porodu: rozciągają się i obkurczają. Dno macicy obniża się, a główka dziecka kieruje do ujścia kanału szyjki macicy. Wszystkie te zmiany przygotowują organizm do porodu. Mogą także pojawić się skurcze przepowiadające, czyli skurcze Braxtona-Hicksa. Jeśli skurcze zaczną pojawiać się regularnie, mogą to być skurcze porodowe. Uczucie kłucia może być także wywołane rozluźnianiem się łączeń między kośćmi miednicy. Jeśli dolegliwości bólowe są duże, warto pójść do lekarza, który może zaproponować np. pas ciążowy.

Kiedy do lekarza?

Do lekarza należy udać się także wtedy, gdy ból krocza w ciąży występuje z innymi objawami:
  • plamieniem lub krwawieniem z dróg rodnych,
  • pławami o zmienionym kolorze lub zapachu,
  • skurczami macicy,
  • silnym bólem brzucha,
  • podwyższoną temperaturą ciała.
Lekarz będzie w stanie stwierdzić, czy nie rozpoczął się przedwczesny poród. Kłucie w kroczu może oznaczać infekcję narządów płciowych lub zakażenie dróg moczowych. To częste dolegliwości przyszłych mam. Koniecznie udaj się do lekarza, który powie jak sobie poradzić z taką infekcją.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy