GRY
 
 

Co może świadczyć o ciąży zanim zrobisz test?

Kiedy filmowa bohaterka ma spektakularne mdłości, na pewno jest w ciąży. A w życiu bywa zupełnie inaczej. To, że niedługo zostaniesz mamą, może się objawiać na różne sposoby, jeszcze zanim potwierdzisz swój odmienny stan testem ciążowym.

kobieta, test ciążowy, objawy ciąży, wczesne objawy ciąży
fot. Panthermedia
Choć objawy ciąży w pierwszym tygodniu nie są jeszcze widoczne, organizm może dać ci znać, że jesteś w ciąży, zanim pomyślisz o teście. I wcale nie poprzez mdłości. Niektóre przyszłe mamy mogą nie odczuwać ich przez całą ciążę. Nie zawsze wyznacznikiem stanu błogosławionego jest również brak miesiączki. Bywa, że czujność uśpi nieregularny okres, a czasem krwawienie, które pojawia się na początku ciąży i z miesiączką nie ma nic wspólnego – jego przyczyną jest zagnieżdżenie zarodka i złuszczanie się błony śluzowej macicy. Niektóre kobiety czują się, jakby spodziewały się nie dziecka, ale raczej – oceniając objawy – grypy. A ty, jakie objawy zauważyłaś u siebie?

Musisz często odwiedzać toaletę

Można zaryzykować stwierdzenie, że przyszła mama siusia za dwoje. Nieważne, czy dzień, czy noc, wychodzisz z łazienki i zaraz do niej wracasz. To efekt powiększania się macicy i działania hormonów, które przyspieszają krążenie krwi, a przez to wpływają na pracę nerek. Te organy intensywnie teraz oczyszczają krew z wszelkich substancji toksycznych. Wstrzymywanie usuwania płynów z kolei może doprowadzić do zakażenia dróg moczowych lub pęcherza. Możesz odczuwać większe pragnienie, którego nie warto bagatelizować. Choć skutkiem ugaszenia go będzie kolejna wizyta w toalecie, podczas ciąży dbanie o nawodnienie organizmu jest bardzo ważne.

Zobacz też: Pierwsze objawy ciąży – kiedy?
Redakcja poleca: Co się dzieje w 3. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Tak naprawdę dopiero teraz doszło do zapłodnienia. Dzięki ruchowi wypustek na śluzówce zarodek powoli jest transportowany w kierunku macicy, gdzie nastąpi implantacja. Zobacz nasz film!

Rośnie wrażliwość na zapachy

Uwielbiałaś zapach czosnku, gdy dusił się na oliwie, a teraz na samą myśl o nim tracisz apetyt na ulubione spaghetti. Z dnia na dzień niektórym kobietom przestaje się podobać zapach uwielbianych od lat perfum. Naukowcy znajdują uzasadnienie dla takich fanaberii. Przypuszczają, że wzrost wrażliwości na zapachy i smaki to spadek ewolucyjny. Wrażliwsze zmysły miały pomóc przyszłej mamie chronić się przed substancjami, które mogłyby dziecku zaszkodzić.

Powiększa się biust 

Zanim w twojej głowie zaświta myśl, by zdecydować, czy będziesz karmić piersią czy butelką, twój biust już zaczyna się przygotowywać do laktacji. Uwrażliwia się na dotyk, do tego stopnia, że leżenie na brzuchu może stać się bolesnym doznaniem. Niektóre kobiety zauważają na początku lekkie mrowienie w piersiach, a nawet obrzmienie piersi. Zmiany te są bardziej nasilone niż te przed miesiączką. Daje się także zauważyć ściemnienie brodawek sutkowych lub pojawienie się małych grudek na obwódce, zwanych gruczołami Montgomery’ego, które przypominają gęsią skórkę.

Polecamy: Zrób sobie test ciążowy online

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta przyszłej mamy

Cesarskie cięcie