GRY
 
 

12 rad na pierwszy trymestr ciąży

Właśnie się dowiedziałaś, że jesteś w ciąży? Gratulacje! Cieszysz się, ale... No właśnie, pewnie masz mnóstwo pytań. Ten tekst ma rozwiać twoje wątpliwości.

kobieta, mama, tata, test ciążowy, ciąża

Niektóre dziewczyny twierdzą, że czuły, iż są w ciąży, już kilka dni po zapłodnieniu. Skąd? Ich słodka tajemnica. Większości z nas tę wiadomość potwierdził test ciążowy lub lekarz. A że do tego czasu żyłyśmy „normalnie”, niejedna przyszła mama boi się, że zdążyła narozrabiać. Kilka drinków, seks, stresy – czy to nie zaszkodziło dziecku? Nie! A teraz pora na więcej szczegółów!

Jak obliczyć termin porodu?

To pewnie jedna z tych rzeczy, która cię teraz najbardziej interesuje. Od daty pierwszego dnia swojej ostatniej miesiączki odejmij trzy miesiące (np. 11 kwietnia – 3 miesiące = 11 stycznia). Do otrzymanej daty dodaj siedem dni (11 stycznia + 7 dni = 18 stycznia). Przewidywany termin porodu (lekarze używają skrótu PTP) to właśnie 18 stycznia. Pamiętaj jednak, że wyliczona data jest tylko orientacyjna. Z badań wynika, że jedynie jedno na 20 dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie. Reszta maluchów przychodzi na świat najczęściej w granicach dwóch tygodni od terminu właściwego (czyli między 38. a 42. tygodniem ciąży).

Oblicz datę porodu na kalkulatorze >>
Redakcja poleca: Co się zdarzy w 8. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Ósmy tydzień to już końcówka drugiego miesiąca ciąży. Twoje dziecko jest już kompletnym, choć miniaturowym człowiekiem. Chcesz wiedzieć, jak wygląda? I o czym sama powinnaś pamiętać? Sprawdź!

Czy to prawda, że po zajściu w ciążę nie powinnam gwałtownie rzucać palenia, tylko je ograniczyć?

Nieprawda! Palenie jest szalenie szkodliwe i każdy moment jest dobry na jego rzucenie – a ciąża to już wyjątkowo. Oprócz zagrożeń uniwersalnych dla palacza, czyli zwiększonego ryzyka zachorowania na raka i choroby serca, u maluszków, których mamy w ciąży paliły, powoduje ono zmniejszenie wagi urodzeniowej. Niska waga natomiast to główna przyczyna wielu problemów noworodków – z przedwczesnym porodem i opóźnieniami w rozwoju psychicznym i fizycznym włącznie. Mamy nadzieję, że wystarczająco cię nastraszyliśmy i nie sięgniesz już po papierosa.

Zobacz też: Pierwsze objawy ciąży – kiedy?

Dlaczego ciągle jest mi niedobrze? Czy dziecko też się tak kiepsko czuje?

Nudności zazwyczaj pojawiają się około 6. tygodnia ciąży i trwają najczęściej do końca pierwszego trymestru. Odpowiada za nie prawdopodobnie podwyższony poziom niektórych hormonów (głównie hCG i progesteronu), rozciąganie mięśniówki macicy, rozluźnienie mięśni przewodu pokarmowego (co powoduje pogorszenie trawienia), nadmiar kwasu żołądkowego oraz wyostrzony zmysł powonienia. Zazwyczaj jest tak, że im większa ilość wydzielanych hormonów, tym większe nudności (dlatego częściej odczuwają je ciężarne w ciąży mnogiej). Nie bez wpływu pozostaje także wrażliwość na wymioty (kobiety z chorobą lokomocyjną bardziej narażone są na nudności w ciąży). Natomiast twoje marne samopoczucie w pierwszych miesiącach ciąży szczęśliwie nie przekłada się na formę maluszka. Cóż możesz zrobić, by poczuć ulgę? Przede wszystkim staraj się jadać często, by nie mieć pustego żołądka.

Kiedy zacznie mi rosnąć brzuch?

To sprawa bardzo indywidualna. Są mamy, którym brzuszek zaokrągla się już w 3. miesiącu, po innych nie widać ciąży nawet do połowy czasu jej trwania. I każda z tych sytuacji może być jak najbardziej w normie.

Sprawdź, jak rośnie brzuch w ciąży >>

Codziennie jeżdżę na rowerze, biegam albo trenuję na siłowni. Czy ten wysiłek mógł zaszkodzić ciąży?

Lekarze twierdzą, że pierwszy trymestr ciąży to nie czas na intensywny wysiłek. Jednak jeśli przed ciążą regularnie się ruszałaś, nic nie stoi na przeszkodzie, byś dalej była aktywna. Obowiązuje jednak zasada, że przyszła mama gimnastykuje się dla przyjemności i zaprzestaje wysiłku, gdy jest zbyt intensywny, czyli męczy lub wiąże się z bólami brzucha lub w okolicy łonowej. W kolejnych trymestrach ciąży umiarkowany wysiłek mamy nie stanowi już dla dziecka takiego zagrożenia.

Co robić, żeby nie utyć w ciąży?

Ach, te nadprogramowe kilogramy w ciąży! Spędzają sen z powiek prawie wszystkim przyszłym mamom... Niestety, jest na nie tylko jeden sposób – rozsądna dieta. Ile zatem wolno przytyć? To zależy od wagi wyjściowej. Przyrost masy ciała w pojedynczej ciąży wynosi średnio 12–13 kg, ale... nie u wszystkich kobiet.

Punktem odniesienia będzie dla ciebie tzw. rekomendowany przyrost wagi podczas ciąży. Najpierw jednak określ BMI, czyli wskaźnik masy ciała. Podziel swoją wagę (w kilogramach) przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu. Jeśli zgodnie z BMI masz niedowagę (wynik poniżej 18,5), w ciąży powinnaś przytyć 14–20 kg. Gdy twój ciężar mieści się w normie (wynik 18,5–24,9), do końca ciąży możesz przybrać na wadze 12–18 kg. Jeżeli masz nadwagę (wynik 25–29,9), ideałem będzie wzrost wagi o 7–11 kg. Zaś u kobiet otyłych (wynik powyżej 30) waga może się zwiększyć maksymalnie o 7 kg. I pamiętaj, że duża nadwaga w ciąży to nie jest tylko problem estetyczny. Zwiększa ona ryzyko pojawienia się nadciśnienia tętniczego i cukrzycy oraz skłonność do zakażeń – gorzej goją się rany po nacięciu krocza i cięciu cesarskim.

Wypróbuj kalkulator wagi w ciąży >>

Doładuj
Przeładuj