Pierwszy trymestr ciąży
fot. AdobeStock

12 rad na pierwszy trymestr ciąży

Właśnie się dowiedziałaś, że jesteś w ciąży? Gratulacje! Cieszysz się, ale... No właśnie, pewnie masz mnóstwo pytań. Ten tekst ma rozwiać twoje wątpliwości.
Pierwszy trymestr ciąży
fot. AdobeStock

Niektóre dziewczyny twierdzą, że czuły, iż są w ciąży, już kilka dni po zapłodnieniu. Skąd? Ich słodka tajemnica. Większości z nas tę wiadomość potwierdził test ciążowy lub lekarz. A że do tego czasu żyłyśmy „normalnie”, niejedna przyszła mama boi się, że zdążyła narozrabiać. Kilka drinków, seks, stresy – czy to nie zaszkodziło dziecku? Nie! A teraz pora na więcej szczegółów!

Jak obliczyć termin porodu?


To pewnie jedna z tych rzeczy, która cię teraz najbardziej interesuje. Od daty pierwszego dnia swojej ostatniej miesiączki odejmij trzy miesiące (np. 11 kwietnia – 3 miesiące = 11 stycznia). Do otrzymanej daty dodaj siedem dni (11 stycznia + 7 dni = 18 stycznia). Przewidywany termin porodu (lekarze używają skrótu PTP) to właśnie 18 stycznia. Pamiętaj jednak, że wyliczona data jest tylko orientacyjna. Z badań wynika, że jedynie jedno na 20 dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie. Reszta maluchów przychodzi na świat najczęściej w granicach dwóch tygodni od terminu właściwego (czyli między 38. a 42. tygodniem ciąży).

Oblicz datę porodu na kalkulatorze >>
Redakcja poleca: Co się zdarzy w 8. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Ósmy tydzień to już końcówka drugiego miesiąca ciąży. Twoje dziecko jest już kompletnym, choć miniaturowym człowiekiem. Chcesz wiedzieć, jak wygląda? I o czym sama powinnaś pamiętać? Sprawdź!

Czy to prawda, że po zajściu w ciążę nie powinnam gwałtownie rzucać palenia, tylko je ograniczyć?

Nieprawda! Palenie jest szalenie szkodliwe i każdy moment jest dobry na jego rzucenie – a ciąża to już wyjątkowo. Oprócz zagrożeń uniwersalnych dla palacza, czyli zwiększonego ryzyka zachorowania na raka i choroby serca, u maluszków, których mamy w ciąży paliły, powoduje ono zmniejszenie wagi urodzeniowej. Niska waga natomiast to główna przyczyna wielu problemów noworodków – z przedwczesnym porodem i opóźnieniami w rozwoju psychicznym i fizycznym włącznie. Mamy nadzieję, że wystarczająco cię nastraszyliśmy i nie sięgniesz już po papierosa.

Zobacz też: Pierwsze objawy ciąży – kiedy?

Dlaczego ciągle jest mi niedobrze? Czy dziecko też się tak kiepsko czuje?

Nudności zazwyczaj pojawiają się około 6. tygodnia ciąży i trwają najczęściej do końca pierwszego trymestru. Odpowiada za nie prawdopodobnie podwyższony poziom niektórych hormonów (głównie hCG i progesteronu), rozciąganie mięśniówki macicy, rozluźnienie mięśni przewodu pokarmowego (co powoduje pogorszenie trawienia), nadmiar kwasu żołądkowego oraz wyostrzony zmysł powonienia. Zazwyczaj jest tak, że im większa ilość wydzielanych hormonów, tym większe nudności (dlatego częściej odczuwają je ciężarne w ciąży mnogiej). Nie bez wpływu pozostaje także wrażliwość na wymioty (kobiety z chorobą lokomocyjną bardziej narażone są na nudności w ciąży). Natomiast twoje marne samopoczucie w pierwszych miesiącach ciąży szczęśliwie nie przekłada się na formę maluszka. Cóż możesz zrobić, by poczuć ulgę? Przede wszystkim staraj się jadać często, by nie mieć pustego żołądka.

Kiedy zacznie mi rosnąć brzuch?

To sprawa bardzo indywidualna. Są mamy, którym brzuszek zaokrągla się już w 3. miesiącu, po innych nie widać ciąży nawet do połowy czasu jej trwania. I każda z tych sytuacji może być jak najbardziej w normie.

Sprawdź, jak rośnie brzuch w ciąży >> [content:8_1054,0_22940,0_23594,0_23965:CMNews]

Codziennie jeżdżę na rowerze, biegam albo trenuję na siłowni. Czy ten wysiłek mógł zaszkodzić ciąży?

Lekarze twierdzą, że pierwszy trymestr ciąży to nie czas na intensywny wysiłek. Jednak jeśli przed ciążą regularnie się ruszałaś, nic nie stoi na przeszkodzie, byś dalej była aktywna. Obowiązuje jednak zasada, że przyszła mama gimnastykuje się dla przyjemności i zaprzestaje wysiłku, gdy jest zbyt intensywny, czyli męczy lub wiąże się z bólami brzucha lub w okolicy łonowej. W kolejnych trymestrach ciąży umiarkowany wysiłek mamy nie stanowi już dla dziecka takiego zagrożenia.

Suplementy z witaminami w ciąży - sprawdź opinie

Co robić, żeby nie utyć w ciąży?

Ach, te nadprogramowe kilogramy w ciąży! Spędzają sen z powiek prawie wszystkim przyszłym mamom... Niestety, jest na nie tylko jeden sposób – rozsądna dieta. Ile zatem wolno przytyć? To zależy od wagi wyjściowej. Przyrost masy ciała w pojedynczej ciąży wynosi średnio 12–13 kg, ale... nie u wszystkich kobiet.
Punktem odniesienia będzie dla ciebie tzw. rekomendowany przyrost wagi podczas ciąży. Najpierw jednak określ BMI, czyli wskaźnik masy ciała. Podziel swoją wagę (w kilogramach) przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu. Jeśli zgodnie z BMI masz niedowagę (wynik poniżej 18,5), w ciąży powinnaś przytyć 14–20 kg. Gdy twój ciężar mieści się w normie (wynik 18,5–24,9), do końca ciąży możesz przybrać na wadze 12–18 kg. Jeżeli masz nadwagę (wynik 25–29,9), ideałem będzie wzrost wagi o 7–11 kg. Zaś u kobiet otyłych (wynik powyżej 30) waga może się zwiększyć maksymalnie o 7 kg. I pamiętaj, że duża nadwaga w ciąży to nie jest tylko problem estetyczny. Zwiększa ona ryzyko pojawienia się nadciśnienia tętniczego i cukrzycy oraz skłonność do zakażeń – gorzej goją się rany po nacięciu krocza i cięciu cesarskim.

Wypróbuj kalkulator wagi w ciąży >>

Dlaczego w ciąży tak często mam badać krew i mocz?


Proste badania krwi, morfologia, pozwolą przede wszystkim określić twoją grupę krwi i rodzaj czynnika Rh (czy jest dodatni, czy też ujemny) oraz stwierdzić lub wykluczyć wiele chorób (np. anemię, cukrzycę czy odporność na groźną dla ciężarnych i ich maluszków różyczkę). Analiza moczu natomiast pomaga stwierdzić, czy nie nosisz pewnych bakterii odpowiedzialnych za przedwczesny poród. Z czasem lekarz będzie też sprawdzał obecność białka w moczu – jeśli je tu wykryje, będzie ono mogło być objawem zakażenia lub dość poważnego stanu przedrzucawkowego, tzw. gestozy. Czyli w skrócie: te pierwsze podstawowe badania dają ginekologowi najważniejsze informacje o twoim ogólnym stanie zdrowia.

Sprawdź 11 niezbędnych badań w ciąży >>

Na czym polega badanie USG? Czy jest szkodliwe dla dziecka? Jak często wolno je wykonywać?
USG polega na wysyłaniu przez głowicę niesłyszalnych dla ucha ultradźwięków, które odbijają się od ludzkich narządów, z powrotem wracają do głowicy i zostają przetworzone na obraz, który zobaczysz na monitorze. Fale dźwiękowe o tak wysokiej częstotliwości są całkowicie bezpieczne dla płodu i mamy. Co więcej, badanie ultrasonograficzne jest bardzo potrzebne na tym etapie ciąży! Nie tylko pozwala obejrzeć malca na ekranie, ale też ustalić, jak rośnie i czy dobrze się miewa. Ma na celu potwierdzenie ciąży, określenie liczby zarodków (a może to bliźniaki?!). Pozwala również wykluczyć ciążę pozamaciczną. Możesz je wykonywać właściwie tyle razy, ile zachcesz, jednak muszą być minimum trzy: między 6. a 11. tygodniem ciąży, około 20. tygodnia i tuż przed przewidywanym terminem porodu.

Jestem przeziębiona. Do tej pory brałam dwie aspiryny i po dwóch dniach przechodziło. Jak mam się leczyć w ciąży?

Na przeziębienie najlepiej stosować herbatę z malinami i lipą, witaminę C, Rutinoscorbin, wapno czy czosnkowy Alliofil. Jeśli boli gardło, lekarze zamiast tabletek zalecają płukanki z roztworu soli kuchennej. A aspiryny, cóż, musisz unikać! Jeżeli zaś poczujesz się znacznie gorzej – nie zwlekaj, tylko idź do lekarza! Są nawet antybiotyki bezpieczne dla ciężarnych.

Kiedy powiedzieć o ciąży szefowi?

Najlepiej jak najwcześniej. Szczególnie jeśli kiepsko się czujesz lub pracujesz w warunkach szkodliwych dla dziecka (np. masz kontakt z promieniami rentgenowskimi). Wtedy twój szef będzie musiał wyznaczyć ci inne obowiązki. Pamiętaj, że pełną ochronę daje kobiecie dopiero zaniesienie zaświadczenia o ciąży do działu kadr. [content:0_23633,8_970,0_16108:CMNews]

Jak w ciąży uprawiać seks? Czy nie zrobimy dziecku krzywdy?

Jeśli lekarz nie uzna ciąży za zagrożoną, nic nie stoi na przeszkodzie, byście kochali się z mężem jak dotąd. Zwłaszcza teraz, w pierwszym trymestrze, kiedy nie masz jeszcze widocznego brzuszka, którego nie można by było zbytnio uciskać. Maleństwo, które nosisz w brzuchu, jest bardzo dobrze chronione wewnątrz worka owodniowego – nie wnikną do niego żadne drobnoustroje czy plemniki. Gdy się kochacie, będzie czuło delikatne i kołyszące skurcze macicy – i to tylko podczas orgazmu.

Jak ja sobie dam radę? Przecież w życiu nie miałam na rękach niemowlaka!

Dasz sobie radę dokładnie tak samo jak miliony innych kobiet. A zamiast się stresować, zadbaj o siebie i dziecko. Bądź dla siebie dobra – jak mówią psychologowie. Smacznie i zdrowo jedz, spaceruj, a myśląc o ciąży, staraj się to robić spokojnie. Masz prawo doświadczać wielu trudnych, często sprzecznych i zmiennych uczuć. Nie warto z nimi walczyć, bo odrzucane i tak prędzej czy później dojdą do głosu. Zatem... wysłuchaj ich. I znajdź bratnią duszę, która pomoże ci przejść przez te wszystkie emocje. Może będzie to partner, mama, przyjaciółka, a może dziewczyny, które na internetowych forach szukają słów wsparcia...

2 pierwsze tygodnie ciąży - szaleństwa bez konsekwencji


Do zapłodnienia dochodzi mniej więcej w środku cyklu i do dnia planowanej miesiączki (a więc przez blisko 2 tygodnie) nie jesteś w stanie stwierdzić, że zaszłaś w ciążę. Możesz więc nieświadoma tego faktu robić rzeczy w ciąży zakazane (np. palić papierosy). Mamy jednak dla ciebie dobrą wiadomość: właśnie przez te 14 pierwszych dni od zapłodnienia (tzw. okres protekcyjny) zarodek jest bezpieczny. A to dlatego, że składa się z... grupy niewyspecjalizowanych komórek. Jeśli któreś z nich (np. z powodu zażycia przez ciebie leków czy wypicia alkoholu) ulegną uszkodzeniu, zostają szybko usunięte i zastąpione nowymi. Jednak mniej więcej po 14 dniach od zapłodnienia komórki zarodka zaczynają się specjalizować (to znaczy powstają zawiązki narządów pierwotnych – serca, oczu itd.). Dlatego podejrzewając ciążę, powinnaś szczególnie uważać na to, co jesz i pijesz (bez alkoholu!) i unikać palaczy!

Zobacz zdjęcia płodu w kolejnych tygodniach ciąży >>

Czy każdy rodzaj manikiuru w ciąży jest bezpieczny?

  
 
Doładuj
Przeładuj