Badania krwi u dziecka

Nie ma ścisłych zaleceń, jak często robić dziecku badania krwi. Decyduje o tym lekarz: zaleca wykonanie badań krwi, jeśli zaniepokoi go zdrowie lub rozwój dziecka. Również ty możesz poprosić lekarza o wykonanie dziecku badań krwi, jeśli coś cię niepokoi.
Badania krwi najlepiej przeprowadzać na czczo, zanim dziecko zje śniadanie. U niemowlęcia jest to trudne, ale także najlepiej jest pobrać dziecku krew po dłuższej przerwie w jedzeniu. Posiłek może wpłynąć na wzrost stężenia glukozy, trójglicerydów, OB, liczby leukocytów (białych krwinek).
Warto za to, żeby przed pobraniem krwi dziecko napiło się wody: dzięki temu krew nie będzie gęsta i łatwiej będzie ją pobrać.
Podstawowym badaniem krwi u dziecka jest morfologia. Morfologia pozwala określić, czy dziecko nie ma infekcji, wykryć stan zapalny toczący się w organizmie, ocenić, czy dziecko nie ma anemii. W morfologii określa się liczbę i wielkość czerwonych krwinek czyli erytrocytów, białych krwinek (leukocytów), wielkość hemoglobiny i hematokrytu. Dodatkowo lekarz może zalecić, by określić dodatkowe parametry krwi, takie jak OB, ASO czy CRP, zbadać poziom glukozy, cholesterolu.
Wybierz rodzaj badania:
Zobacz też:
Jak wykonywać badania krwi u dziecka? Ważne badania, które warto wykonać u dziecka
dr Wojciech Trzeciakowski
Konsultacja: dr Wojciech Trzeciakowski, pediatra, neonatolog

Pracuje w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim.


INFORMACJE:

"Normy" wyników badań krwi i moczu u dzieci różnią się od norm dla dorosłych. Mogą się też różnić w zależności od laboratorium wykonującego badanie oraz od sposobu pomiaru. Każde laboratorium podaje "normy", w jakich powinien mieścić się wynik.
Każdy wynik badania krwi i moczu trzeba skonsultować z lekarzem.
Dziękujemy sieci Laboratoriów Medycznych Synevo za udostępnienie norm wyników badań dla dzieci.

Redakcja poleca: Przepis na chłodnik z kiełkami
Chłodnik to idealny pomysł na orzeźwiający obiad, zwłaszcza, że jest szybki, smaczny i prosty do przyrządzenia.

Popularne tematy