zasady bezpiecznego plażowania: koronawirus
fot. adobe stock

Co nas czeka na plaży? Zasady bezpiecznego plażowania w czasie pandemii

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował zalecenia dotyczące bezpieczeństwa na plaży podczas pandemii – limity osób i dystans społeczny to tylko niektóre zasady przygotowane przez sanepid.
Katarzyna Gałązkiewicz
zasady bezpiecznego plażowania: koronawirus
fot. adobe stock
Wprowadzenie odpowiednich zasad ostrożności ma umożliwić bezpieczne spędzanie wakacji i urlopów nad polskim morzem, mimo że infekcja wywołana wirusem SARS-CoV-2 nadal stanowi realne zagrożenie. Wytyczne wprowadzone przez GIS dotyczą w głównej mierze rygoru sanitarnego oraz utrzymywania dystansu społecznego, które mają zmniejszyć ryzyko zarażenia koronawirusem na plaży. Jak więc będzie wyglądało plażowanie w dobie pandemii?

Plażowanie w czasach koronawirusa:
 1. Czy można iść na plażę?
 2. Wytyczne GIS-u dotyczące korzystania z plaż
 3. Kto nie może korzystać z plaż i kąpielisk?
 4. Sektory na plaży
 5. Czy dzika plaża to dobry pomysł?

Czy będziemy mogli iść na plażę?

Jeszcze do niedawna istniało przekonanie, że w związku z pandemią koronawirusa oraz wprowadzonymi obostrzeniami, podczas tegorocznych wakacji nie będziemy mogli cieszyć się urokami morza, jezior czy gór. Ku uciesze urlopowiczów wakacje będą jednak możliwe. Nadbałtyckie miejscowości już odliczają dni do rozpoczęcia sezonu urlopowego i czekają na rodziny z dziećmi. Turyści są jednak zobligowani do przestrzegania zasad bezpiecznego plażowania – utrzymywania dystansu społecznego oraz szczególnego dbania o higienę rąk i skuteczną dezynfekcję. Główny Inspektorat Sanitarny przygotował szczegółowe wytyczne dotyczące korzystania z plaż i kąpielisk. Czego jeszcze będą dotyczyć?
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Wytyczne GIS-u dotyczące korzystania z plaż

W związku z pandemią koronawirusa Główny Inspektorat Sanitarny wydał zalecenia dotyczące korzystania z plaż i kąpielisk. Dotyczą one:
 • zachowywania dystansu społecznego i minimalnej odległości od osób postronnych (na każdą z osób musi przypadać co najmniej 4 m2 powierzchni). Dotyczy to także kąpieli w wodzie, jak również oczekiwania na wejście na teren kąpieliska. Nie dotyczy to jednak osób wspólnie zamieszkujących; 
 • unikania zatłoczonych plaż/miejsc lub zgromadzeń na terenie kąpieliska /miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli;
 • stosowania środków ochrony zgodnie z regulacjami obowiązującego prawa;
 • starannego zasłaniania ust i nosa (z użyciem chusteczki) podczas kaszlu i kichania;
 • korzystania z własnego sprzętu turystycznego, przyborów toaletowych (koce, pledy, leżaki, maty, ręczniki, sprzęt do nauki lub ułatwienia pływania, sprzęt ochronny);
 • szczególnego dbania o higienę rąk – częste mycia rąk wodą z mydłem oraz/lub ich dezynfekcja, po skorzystaniu z toalety, także po kontakcie z wszelkimi powierzchniami/urządzeniami publicznego użytku;
 • zachowywania czystości w otoczeniu, wyrzucania odpadów do właściwych pojemników, zgodnie z zasadami segregacji obowiązującymi w domu (o ile  będzie to możliwe).

W zaleceniach znalazło się także to, aby na plaży przebywało ok. 1/3 przeciętnej dziennej liczby odwiedzających z typowego sezonu letniego, zwłaszcza w początkowym okresie otwarcia kąpieliska.

Kto nie może korzystać z plaż i kąpielisk?

Z kąpielisk i plaż korzystać nie mogą osoby przebywające na kwarantannie lub w izolacji oraz zamieszkujące z osobą przebywającą na kwarantannie lub w izolacji, a także w przypadku kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie. Szczególną prośbę GIS kieruje także do osób z objawami infekcji, ze stanami chorobowymi oraz ogólnym słabym samopoczuciem o niekorzystanie z kąpielisk.

Sektory na plaży 

GIS w porozumieniu z burmistrzami miast oraz organizatorami kąpielisk zdecydował o wprowadzeniu na plaże odseparowujących sektorów, przypominających popularne nad Bałtykiem parawany. Ich zadaniem będzie utrzymanie odpowiedniej odległości między plażowiczami i zminimalizowane ryzyka zarażenia się COVID-19. Jednym z pierwszych kąpielisk, na których już znajdują się takie sektory, jest kąpielisko w Międzyzdrojach oraz plaża w Gdańsku Brzeźnie. 

Czy dzika plaża to dobry pomysł?

Reżim sanitarny panujący w największych uzdrowiskach może zniechęcać wielu ludzi, dlatego też szukają oni innych alternatyw – w tym dzikich plaż. Nie od dziś wiadomo, że dzikie plaże z uwagi na to, że nie są strzeżone, nie są także polecane rodzicom z małymi dziećmi. Wybór dzikiej plaży wydaje się także dużym ryzykiem z uwagi na panującą pandemię. Z pewnością jest tam mniej ludzi niż na strzeżonych plażach, co może być argumentem „za”, niemniej jednak nigdy nie wiadomo czy osoby tam przebywające są zdrowe i czy stosują się do rekomendowanych zasad bezpiecznego plażowania. Tym bardziej jeśli plaże te nie są wyposażone w środki do dezynfekcji czy wspomniane już sektory. 

Źródło: gisgov.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy