krew w kale dziecka
fot. Adobe Stock

Krew w kale dziecka - przyczny pojawienia się, czego to objaw

Przyczyną śladów krwi w kupce niemowlaka jest najczęściej alergia na białko mleka krowiego. Ale nie tylko. Wyjaśniamy, dlaczego zdarza się krew w kale u niemowlaka oraz jak radzić sobie z problemem.
Agnieszka Majchrzak
krew w kale dziecka
fot. Adobe Stock
Obecność krwi w kale dziecka zawsze budzi niepokój rodziców i wymaga pomocy lekarskiej. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka, ale najczęściej jest to spowodowane alergią pokarmową. Także kolor krwi może wiele powiedzieć o powodach jej wystąpienia. Wyjaśniamy tego przyczyny i kiedy należy szukać pomocy u lekarza.

Spis treści:

Jak wygląda krew w kale niemowlaka

Dolegliwość najczęściej objawia się w postaci niewielkich pasm krwi w kupie dziecka. Może być jawna i widoczna gołym okiem lub utajona, wykrywana jedynie w badaniach laboratoryjnych.

Może przybrać postać:
 • czerwonych stolców - występują jedynie niteczki świeżej krwi na stolcu lub skrzepy krwi w kale; świadczy to o tym, że krwawienie nastąpiło z dolnego odcinka przewodu pokarmowego,
 • czarnych nitek w kupce niemowlaka - krew uległa przemianom w żołądku i utlenieniu, co może wskazywać na to, że krwawienie ma miejsce w górnym odcinku przewodu pokarmowego.
 • czasami pasmom krwi towarzyszy śluz. 
Redakcja poleca: Co ci powie kupka noworodka, czyli o dziwnych kolorach i zapachach
Podejrzanie zielona, słonecznie żółta - dlaczego kupka noworodka nie zawsze wygląda tak samo? Jakich sygnałów nie wolno lekceważyć?

Dlaczego jest krew w kupce niemowlaka 

Najczęstszą przyczyną obecność krwi w kupce u niemowlaka są:
 • alergiczne zapalenie jelita grubego - na ogół jest ono podyktowane alergią na białko mleka krowiego; dziecko może mieć biegunki lub zaparcia, słabo przybierać na wadze, mieć bóle brzucha, kał może być pienisty i mieć także śluz.
 • zaparcia - dochodzi do podrażnieniu śluzówki odbytnicy podczas oddawania twardych, zbitych stolców; krew w kale jest żywoczerwona,
 • biegunki infekcyjne - występuje krwista, śluzowata biegunka w wyniku zakażenia wirusowego (rotawirusem, adenowirusem) lub bakteryjnego (salmonelloza, shigelloza),
 • połykanie krwi przez dziecko karmione piersią - występuje rzadko, ale może się zdarzyć, że podczas jedzenia dziecko połknie krew z podrażnionych sutków matki,
 • jeżeli dziecko ma już wprowadzone stale pokarmy czerwony kał może być spowodowany zjedzeniem buraków.

Krew obecna na stolcu może być także wynikiem podrażnienia skóry (przy odparzeniu pieluszkowym) lub może pochodzić z dróg rodnych u dziewczynek (delikatne krwawienie może wynikać ze zmian hormonalnych).
W bardzo rzadkich przypadkach krew w kupie dziecka może być spowodowana poważnymi schorzeniami, takimi jak: malrotacja jelit (skręcenie się jelit i zatrzymanie wydalania kału), choroba Crohna, wgłobienie (jelito cienkie wsuwa się w inną część jelita), zapalenie jelita grubego.

Krew w stolcu u niemowlaka - kiedy do lekarza?

Chociaż sama krew w kupce dziecka nie jest powodem do natychmiastowego niepokoju, z pewnością wymaga wyjaśnienia. Zwłaszcza jeżeli dziecku towarzyszą:
 • wysoka gorączka,
 • brak apetytu,
 • rozdrażnienie lub ciągły płacz,
 • prężenie i zwijanie się dziecka z bólu,
 • zatrzymanie wydalania kału.

Każdy przypadek obecności krwi w kale u dziecka powinien być skonsultowany z lekarzem. Wyda on diagnozę na podstawie zebranego wywiadu od mamy dziecka (zapyta się o objawy, dietę dziecka i matki karmiącej, rytm wypróżnień, przybieranie na masie) oraz badanie dziecka, w tym także per rectum (odbytu).

Niewykluczone, że dla znalezienia przyczyny obecności krwi w kale dziecka trzeba będzie zrobić dalsze badania -  laboratoryjne, alergologiczne, ednoskopowe (kolonoskopia lub sigmoidoskopia).
Nie zwlekaj z pójściem do lekarza, jeżeli zauważysz nagłe, nasilone krwawienie z przewodu pokarmowego oraz pogarszanie się stanu ogólnego dziecka, np. nasilony, okresowy niepokój świadczący o napadowych bólach brzucha.

Jak leczyć krew w kupce niemowlaka

Najczęstszą przyczyną obecność krwi w kale niemowlęcia jest alergiczne zapalenie jelita grubego, powstałe na skutek alergii na białko mleka krowiego.

W takiej sytuacji trzeba zastosować dietę eliminacyjną, polegającą na całkowitym wykluczeniu z diety dziecka mleka i jego przetworów. Jeżeli dziecko jest karmione wyłącznie piersią, dietę eliminacyjną stosuje się także w jadłospisie mamy.

Po wprowadzeniu diety eliminacyjnej krew w kale może utrzymywać się jeszcze przez kilka tygodni. Jeżeli po ok. 6 tygodniach od jej wprowadzenia objawy utrzymują się nadal, konieczne jest rozważenie innych przyczyn krwi w stolcu. Potrzeba będzie wykonać m.in. badanie kolonoskopowe i inne badania kału niemowlaka.

Jeżeli potwierdzą one alergię na białko mleka krowiego, należy je wykluczyć z diety maluszka. U dzieci karmionych mieszankami mlecznymi lub u tych, u których dieta eliminacyjna u matki okazała się niewystarczająca, stosuje się hydrolizaty mleka krowiego o wysokim stopniu hydrolizy.

Przy rozszerzaniu diety dziecka z alergią na mleko krowie trzeba pamiętać o tym, że dziecko nie może spożywać:
 • przetworów mlecznych, np. mleka, masła, serów, śmietany, jogurtu, lodów, 
 • deserów mlecznych i innych produktów spożywczych, które w swoim składzie zawierają mleko lub masło.
 • nie zaleca się także wprowadzania mleka koziego i jego przetworów – jego alergeny są podobne do alergenów mleka krowiego i istnieje bardzo duże ryzyko alergii krzyżowej.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy