jajko dla niemowlaka
fot. Adobe Stock

Jajko dla niemowlaka: kiedy i jak często podawać, ile gotować? [PRZEPISY]

Jajko dla niemowlaka to cenne źródło żelaza. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami, powinno się podawać niemowlętom od razu całe jajka, nie ma potrzeby zaczynać od żółtka. Wytyczne wprowadzone w 2021 roku precyzują także, jak często podawać jajko i jak długo je gotować przed podaniem niemowlakowi.
Konsultacja: dr inż. Anna Harton, dietetyk
jajko dla niemowlaka
fot. Adobe Stock
Jajko dla niemowlaka to ważny i cenny element diety. Żółtko to dla niemowlaka bardzo cenne źródło żelaza. Jajka zawierają też najwyższej jakości białko. Obfitują w witaminy A, D i z grupy B (B2). Dostarczają również pewnych ilości siarki, potasu, fosforu, magnezu, chloru i miedzi. Żółtko to także bogate źródło cynku i lecytyny. Jedna trzecia jego masy to tłuszcz – przeważają w nim jednak dobre jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Takie tłuszcze zawiera także pokarm kobiecy, a są one niezbędne do rozwoju układu nerwowego niemowląt. Oto najbardziej aktualne zalecenia dotyczące podawania jajek niemowlętom: jak często je podawać i w jakiej formie, oraz od kiedy niemowlę może jeść jajko.

Spis treści:

Jajko dla niemowlaka: od kiedy?

Pierwsze jajko dla niemowlaka możesz podać już w 5. miesiącu życia dziecka, razem z innymi pokarmami stałymi, które wprowadzasz do diety dziecka. Jeśli karmisz piersią, zrób to najlepiej w 7. miesiącu, bo przez pierwsze 6 miesięcy najlepiej karmić wyłącznie piersią. Jednak rozszerzanie diety dziecka można rozpocząć już po skończonym 4. miesiącu, w zależności od zdrowia dziecka i wskazań lekarza.

Od początku możesz podawać niemowlęciu całe jajko (białko i żółtko). Zgodnie z nowymi zaleceniami nie ma wytycznych dotyczących pokarmu, od którego powinno się rozpocząć rozszerzanie diety, jednak lekarze i dietetycy są zgodni, że na początek najlepsze będą warzywa. Autorzy zaleceń żywieniowych zachęcają matki do karmienia piersią w czasie wprowadzania jaj do diety dziecka.
Czy jajka wywołują alergię pokarmowąBiałko jajka jest dość silnym alergenem, jednak obecne zalecenia mówią, że nie należy unikać wprowadzania do diety niemowlęcia pokarmów potencjalnie alergizujących. Gdy podajesz jajko niemowlakowi pierwszy raz, po prostu obserwuj, jak na nie reaguje. Wykluczenie tego składnika z diety jest wskazane dopiero w momencie, kiedy dziecko faktycznie zareaguje na nie alergicznie i uzyska diagnozę lekarza świadczącą o uczuleniu. Szacuje się, że w Polsce tylko 0,6 proc. dzieci poniżej 2. roku życia ma alergię na jajko kurze.

Jak często niemowlę może jeść jajko?

Niemowlę może dostawać do jedzenia jedno małe jajko 2 razy w tygodniu. Początkowo może być dodatkiem do zupki jarzynowej, potem możesz przyrządzać z jajek inne dania. Pamiętaj, że do liczby dwóch jajek tygodniowo wliczają się także jajka użyte w makaronie, czy cieście. A ile jajek może jeść dziecko, które jest po etapie rozszerzania diety? Stopniowo możesz zwiększać ilość dań jajecznych w jego diecie, po pierwszych urodzinach nawet do 7 jaj tygodniowo - niezależnie od tego czy będzie to jedno jajko dziennie, czy danie z dwóch jajek co 2 dni.
Dla niemowlaka wybieraj jajka 0 (ekologiczne) lub tzw. jedynki (oznaczenie 1 oznacza kury przebywające na wolnym wybiegu). Zwróć uwagę, czy skorupka nie jest pęknięta (bakterie mogą się przez nią przedostać do środka jajka). Pamiętaj, że świeże jajko opada na dno garnka z wodą. Nie podawaj dziecku, jeśli masz wątpliwości co do świeżości. I zawsze przechowuj jajka w lodówce.

Ile minut gotować jajko dla niemowlaka?

Chociaż jajka na miękko były długo zalecane dla dzieci jako najłatwiej strawne, eksperci z Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci podkreślają, że na etapie wprowadzania jajek do diety niemowlaka jajko musi być dobrze ścięte. Zalecenia ze stycznia 2021 roku mówią, żeby jajko dla niemowlaka gotować przez 10-15 minut.

Jak podawać jajko niemowlakowi?

Możesz je podawać np. jako jajko na twardo, dodatek do zupy, makaronu - ważne, by było całkowicie ścięte (czyli nie zaczynaj od jajecznicy czy naleśników!). Pamiętaj też, aby smażone na niewielkiej ilości tłuszczu dania z jajek (np. jajko sadzone) podawać dziecku dopiero po 1. roku życia i to raczej sporadycznie, ale jeśli przyrządzisz je na parze (np. w formie jajecznicy) bądź ugotujesz czy upieczesz z innymi składnikami - nadadzą się też dla młodszego malucha, który pomyślnie przeszedł już wprowadzenie jajek do diety.
UWAGA! Dzieciom nie wolno podawać surowych jajek (np. w postaci kogla-mogla).

Jajka dla niemowlaka: przepisy

Jajko dla niemowlaka można podać na wiele sposobów i w różnych formach. Z czasem dziecko samo wybierze, która odpowiada mu najbardziej. Szukając inspiracji dla potraw z dodatkiem jajek dla niemowlaka, przy okazji sprawdź i wydrukuj gotowy jadłospis dla 6-miesięcznego dziecka (wraz z przepisami!).

Jarzynka z jajkiem na obiad dla niemowlaka

  • 1/2 małej marchewki
  • 2 różyczki kalafiora
  • 1/2 małego ziemniaka
  • łyżeczka świeżego masła
  • 1/2 szklanki wody
  • 1/2 jajka

Marchew i ziemniaka umyj, obierz i opłucz. Kalafior opłucz. Włóż warzywa do wrzątku i gotuj przez ok. 20 minut, aż będą miękkie. Zmiksuj, dodaj jajko oraz masło. Zagotuj.

Polecamy przepisy z jajkami dla niemowląt:   
Źródło zaleceń: Zasady żywienia zdrowych niemowląt 2021. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci

Zobacz też:
Redakcja poleca: Zimna zupa, czyli robimy z dziećmi chłodnik - film
Zobacz, jak szybko przygotować wraz z dzieckiem łagodny chłodnik ogórkowo - rzodkiewkowy. Idealny na upały!
Konsultacja: dr inż. Anna Harton, dietetyk

Pracuje w Zakładzie Dietetyki Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 33 głosy

Zobacz także

Popularne tematy