Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Adobe Stock/Vitalii
Język polski

Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?

Egzamin ósmoklasisty coraz bliżej. Uczniowie i nauczyciele coraz częściej zastanawiają się, czy w tym roku na egzaminie z języka polskiego pojawią się tzw. pewniaki. Podpowiadamy, czego można spodziewać się na egzaminie i co powtórzyć, by nie obawiać się porażki.

Czy na egzaminie ósmoklasisty pojawi się „Pan Tadeusz”? Dlaczego można spodziewać się „Żony modnej”? Czego można spodziewać się na teście: co pojawi się na pewno, a co ewentualnie może znaleźć się wśród zadań? Sprawdzamy, co wynika z wymagań egzaminacyjnych, testów przeprowadzanych w ostatnich latach oraz przypuszczeń nauczycieli?

Spis treści:

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty 2022

Egzamin ósmoklasisty otworzy język polski. Choć pytania poznamy 24 maja, już dziś można mówić o pewniakach, które pojawią się na teście.

Co na pewno czeka ósmoklasistów na egzaminie z języka polskiego?

  • dwa teksty – literacki (liryka, epika, dramat) i nieliteracki (publicystyczny, popularnonaukowy, naukowy), które trzeba uważnie przeczytać i wykonać zadania nawiązujące do ich treści,
  • wypracowanie na minimum 200 wyrazów – do wyboru: albo wypracowanie o charakterze twórczym (np. opowiadanie) albo o charakterze argumentacyjnym (np. rozprawka).

Wynika z tego, że z całą pewnością należy powtórzyć sobie wiadomości dotyczące:

Oczywiście przed samym egzaminem najlepiej powtórzyć wyłącznie te zagadnienia, które sprawiają największy problem.

Lektury – pewniaki na egzaminie ósmoklasisty

Na wszelki wypadek najlepiej wyjść z założenia, że na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego może pojawić się każda z listy lektur obowiązkowych. W roku 2022 warto znać teksty:

Nie zaszkodzi również wiedzieć o co chodzi w takich utworach literackich jak:

  • Wybór pieśni i trenów (tren I, tren V) J. Kochanowskiego,
  • „Żona modna” I. Krasickiego,
  • Wybrany utwór z cyklu „Sonety Krymskie” A. Mickiewicza,
  • „Syzyfowe prace” S. Żeromskiego,
  • „Tędy i owędy” (wybrany reportaż) M. Wańkowicza,
  • „Artysta” S. Mrożka

Pewniaki na egzamin z polskiego: typy nauczycieli

Czy możliwe, by trzeci raz z rzędu na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego był „Pan Tadeusz”? Lektura, która w dodatku często pojawia się podczas egzaminów próbnych? Zdania nauczycieli zaprzyjaźnionych z naszą redakcją są podzielone pół na pół… Jedni uważają, że w tym roku narodowy epos nie pojawi się nie egzaminie na 100 procent, inni nie są tego wcale tacy pewni.

Wśród nauczycieli są tacy, którzy stawiają na „Żonę modną” i „Quo vadis” – tylko dlatego, że bardzo dawno lektur tych nie było na egzaminie ósmoklasisty.

„Jeśli chodzi o temat, najbardziej celowałabym w wypracowanie dotyczące bohatera literackiego jako wzoru do naśladowania, do tego radziłabym powtórzyć zagadnienia związane z patriotyzmem w lekturach – powiedziała nam polonistka z jednej z warszawskich podstawówek.

Jedno jest pewne: internet oszalał na punkcie „Reduty Ordona”. Czyżby były jakieś przecieki lub uczniowie z jakichś przyczyn uznali, że to pewniak na egzaminie z języka polskiego?

„Nie sądzę. Po prostu boją się „Reduty” bo jest trudna i bardzo często źle omawiana na lekcjach” – wyjaśnia nauczycielka języka polskiego.

Zobacz także:

egzamin ósmoklasisty
AdobeStock/Syda Productions
Edukacja
Czy egzamin ósmoklasisty jest trudny?
I uczniowie, i rodzice pytają, czy egzamin ósmoklasisty jest tak trudny, jak się o nim mówi? To nieprawda – egzamin ósmoklasisty jest prostszy niż kilka lat temu, a do tego nie można go nie zdać. Wyjaśniamy, jakie są wymagania z języka polskiego, matematyki i języka obcego, i ile procent punktów trzeba zdobyć na egzaminie ósmoklasisty.

Podpowiadamy, jak trudny jest egzamin ósmoklasisty. To pierwszy tak ważny egzamin w życiu ucznia, nic dziwnego, że dziecko przeżywa stres. Ale spokojnie – egzamin ósmoklasisty składa się z dość prostych pytań i zadań, które sprawdzają podstawową wiedzę z zakresu szkoły podstawowej. Co więcej, nie można go nie zdać. Czy egzamin ósmoklasisty jest trudny? Uczniowie chcą wiedzieć, czy egzamin ósmoklasisty jest trudny. Jeśli wziąć pod uwagę fakt, że wymagania zostały znacznie zmniejszone, a materiał okrojony, odpowiedź może brzmieć – nie, egzamin ósmoklasisty nie jest trudny. Warunek, aby go zdać to: udział w lekcjach, przeczytanie lektur i podstawowa wiedza wyniesiona z zajęć. Egzamin ósmoklasisty w 2022 roku będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych , a nie podstawy programowej kształcenia ogólnego. Takie same zasady obowiązywały podczas egzaminu ósmoklasisty w 2021 roku. Oznacza to, że nauczyciel przygotowujący uczniów do egzaminu ósmoklasisty powinien bazować na konkretnych wymaganiach egzaminacyjnych . Od grudnia 2020 roku obowiązują wymagania egzaminacyjne ustalone ze względu na pandemię. To wymagania mniejsze niż wcześniej. Co się zmieniło?  Z listy lektur obowiązkowych na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego skreślono utwór „Tędy i owędy” Melchiora Wańkowicza. Z egzaminu z matematyki usunięto zadania związane z dowodami geometrycznymi, obniżono też wymagania dotyczące działań na pierwiastkach i zadań ze stereometrii. Z języka angielskiego z listy środków gramatycznych wykreślono czas Past Perfect oraz mowę zależną. Aż do 2024 roku ósmoklasiści nie zdają również egzaminu z dodatkowego przedmiotu. To wszystko sprawia, że egzamin ósmoklasisty stał się znacznie łatwiejszy. Ile trzeba mieć procent punktów, żeby zdać egzamin...

Egzamin ósmoklasisty 2022 – terminy
Krakenimages.com/Adobe Stock
Edukacja
Egzamin ósmoklasisty 2022 – terminy egzaminów z poszczególnych przedmiotów
Egzamin ósmoklasisty 2022 – kiedy odbędą się egzaminy dla ósmoklasistów w 2022? Podajemy listę przedmiotów egzaminacyjnych wraz z terminami podstawowymi i dodatkowymi oraz datą ogłoszenia wyników.

Egzamin ósmoklasisty odbywa się po zakończeniu nauki w ostatniej klasie szkoły podstawowej. Daty egzaminu ósmoklasisty ogłasza dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i odbywa się to zwykle latem roku poprzedzającego rok egzaminacyjny. Terminy na rok 2022 znane były od 20 sierpnia 2021 roku. Spis treści: Egzamin ósmoklasisty – jakie przedmioty obejmuje Egzamin ósmoklasisty – terminy Czas trwania egzaminu ósmoklasisty Egzamin ósmoklasisty – jakie przedmioty obejmuje? Egzamin kończący naukę w szkole podstawowej jest egzaminem obowiązkowym, pisemnym i obejmuje w roku 2022 trzy przedmioty . Są to: język polski, matematyka oraz język obcy nowożytny. Do wyboru są następujące języki obce: angielski, francuski, hiszpańskiego, niemiecki, rosyjski, ukraiński lub włoski. Uwaga! Uczeń może wybrać tylko ten język obcy, którego uczył się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych. W roku 2024 egzamin ósmoklasisty obejmie cztery przedmioty – dodatkowo do wyboru będzie: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia. Egzamin ósmoklasisty – terminy Większość uczniów przystąpi do egzaminu ósmoklasisty w terminie głównym. Ci, którzy z powodów losowych lub choroby nie będą mogli napisać egzaminów z jednego lub wszystkich przedmiotów w terminach majowych, przystąpią do nich w terminie dodatkowym, w czerwcu. Egzamin ósmoklasisty 2022 – termin główny: 24 maja 2022 r. (wtorek) o godzinie 9:00 – egzamin z języka polskiego 25 maja 2022 r. (środa) o godzinie 9:00 – egzamin z matematyki 26 maja 2022 r. (czwartek) o godzinie 9:00 – egzamin z języka obcego nowożytnego. Egzamin ósmoklasisty 2022 – termin dodatkowy: 13 czerwca 2022 r. (poniedziałek) o godzinie 9:00 – egzamin z języka polskiego 14 czerwca 2022 r. (wtorek) o godzinie...

egzamin ósmoklasisty 2022 matematyka - zakres materiału
Adobe Stock
Aktualności
Egzamin ósmoklasisty 2022: matematyka – zakres materiału
Jednym z przedmiotów obowiązkowych na egzaminie ósmoklasisty jest matematyka. Sprawdzamy, jaką wiedzę musi posiąść uczeń, by poradzić sobie z zadaniami, które pojawią się na teście kończącym edukację w szkole podstawowej? Wyjaśniamy, jaki zakres materiału należy powtórzyć, aby dobrze przygotować się do egzaminu.

Egzamin ósmoklasisty ma na celu zweryfikowanie wiedzy z matematyki, jaką uczeń przyswoił w szkole podstawowej. Uczniowie, przygotowując się do egzaminu ósmoklasisty , zastanawiają się, jakie zadania mogą pojawić się na czekającym ich teście. Aby ułatwić przygotowania do tego ważnego sprawdzianu Centralna Komisja Egzaminacyjna podaje zakres zagadnień, które uczeń powinien opanować. Warto wiedzieć, że w związku z pandemią i prowadzoną podczas niej nauką zdalną wymagania egzaminacyjne zostały ograniczone. Co może być na egzaminie ósmoklasisty z matematyki? Podczas egzaminu ósmoklasisty z matematyki w 2022 obowiązuje ograniczony zakres wymagań podstawy programowej. Wprowadzono go w 2020 roku, gdy pierwszy raz uczniowie zdawali egzamin w zmienionych warunkach spowodowanych pandemią koronawirusa. Oznacza to, że wymagania egzaminacyjne w 2022 roku są takie same jak w roku poprzednim, ale różnią się od tych z lat 2018 lub 2019.  Co może pojawić się na egzaminie ósmoklasisty? Zgodnie z informacjami podanymi na stronie Centralnej Komisji. Egzaminacyjnej, na teście mogą pojawić się zadania z: liczbami całkowitymi, ułamkami zwykłymi i dziesiętnymi, potęgami o podstawach wymiernych, pierwiastkami. Uczeń musi także potrafić : przekształcać wyrażenia algebraiczne, robić obliczenia procentowe, działać na równaniach z jedną niewiadomą, działać na proporcjonalności prostej, rozpoznawać i nazywać figury: punkt, prosta, półprosta, odcinek. Mogą pojawić się także zadania z zakresu: kątów, wielokątów, własności figur geometrycznych na płaszczyźnie, osi liczbowej, geometrii przestrzennej, wprowadzenia do kombinatoryki i rachunku prawdopodobieństwa, odczytywania danych oraz elementów statystyki opisowej. Na egzaminie pojawią się także zadania tekstowe. Uczeń powinien : czytać je ze zrozumieniem,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz