GRY

Jakie są normy hCG i jak odczytywać wyniki? Podpowiadamy!

Obecność gonadotropiny kosmówkowe (beta hCG) można wykryć za pomocą domowego testu ciążowego. Aby jednak poznać dokładny jego poziom, należy wykonać laboratoryjne badanie krwi. Sprawdź, jakie są normy hCG i jak interpretować wyniki.
wynik beta hcg
fot. Fotolia
Hormon Beta hCG (nazywany także hormonem ciążowym) to hormon gonadotropiny kosmówkowej produkowany w kosmówce łożyska. W organizmie kobiety pojawia się on tuż po zapłodnieniu, a po kilku dniach jego obecność można wykryć w moczu lub krwi ciężarnej. To właśnie obecność hCG wykrywana jest przez test ciążowy.

Badanie poziomu beta hCG

Obecność tego hormonu można wykryć za pomocą domowego testu ciążowego jednak, by poznać dokładny jego poziom, należy wykonać laboratoryjne badanie krwi. Poziom beta hCG najlepiej zbadać w terminie spodziewanej miesiączki. Niski poziom hCG (poniżej 5 mIU/ml) oznacza, że nie doszło do implantacji zarodka. Wysoki poziom hCG oznacza, że kobieta spodziewa się dziecka.
Redakcja poleca: Pierwsze objawy ciąży – sprawdź, czy czas zrobić test ciążowy? [WIDEO]
Poranne mdłości, zmienne nastroje, tkliwe piersi, zmęczenie i senność... Brzmi znajomo? To mogą być objawy ciąży! Sprawdź, jak rozpoznać, czy czas zrobić test ciążowy...

Normy hCG według wieku ciążowego płodu

Hormon hCG pomaga utrzymać ciążę i wpływa na rozwój płodu. Poziom hormonu wzrasta równomiernie przez pierwsze 14-16 tygodni ciąży (liczone od ostatniej miesiączki), po czym zaczyna stopniowo opadać. Ilość hormonu gonadotropiny kosmówkowej dostarcza informacji na temat ciąży w pierwszych jej tygodniach. Po porodzie hCG znika z krwi. Sprawdź, jakie są normy hCG w ciąży:
 
Poniżej 5 mlU/ml brak ciąży, ciąża pozamaciczna
lub poronienie
Powyżej 5 mlU/ml potwierdzenie ciąży
5-50 mlU/ml 3. tydzień ciąży
5-426 mlU/ml 4. tydzień ciąży
18-7 340 mlU/ml 5. tydzień ciąży
1 080-56 500 mlU/ml 6. tydzień ciąży
7 650-229 000 mlU/ml  7-8. tydzień ciąży
25 700-288 000 mlU/ml 9-12. tydzień ciąży
13 300-254 000 mlU/ml 13-16. tydzień ciąży
4 060-165 400 mlU/ml 17-24. tydzień ciąży
3 640-117 000 mlU/ml 25-40. tydzień ciąży

(tyg. liczone od pierwszego dnia ostatniej miesiączki)

Nieprawidłowy poziom hCG może wystąpić u kobiet w ciąży pozamacicznej, ciąży bliźniaczej, przy niepełnym poronieniu, ciąży bezzarodkowej, ciąży zaśniadowej, niewydolności łożyska lub po śmierci płodu.
Na pewno słyszałaś o mężczyznach, którzy zrobili test ciążowy dla zabawy. U mężczyzn i nieciężarnych kobiet może wskazywać na istnienie zmian nowotworowych, które powodują wytwarzanie hCG z np. przy nowotworach pęcherza moczowego, płuc, jajnika, macicy, jąder.

Zobacz także:

Ocena (2 oceny)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wygląd i samopoczucie

Przygotowania do porodu