zapłodnienie
fot. Adobe Stock

Zapłodnienie, czyli jak powstaje życie

Aby doszło do zapłodnienia, plemnik i komórka jajowa muszą spotkać się w odpowiednim miejscu i czasie. Opisujemy krok po kroku, jak do tego dochodzi i co się dzieje potem z rozwijającym się zarodkiem dziecka.
Magdalena Drab
zapłodnienie
fot. Adobe Stock


Zapłodnienie oznacza połączenie się komórki jajowej z plemnikiem w jedną komórkę, z której powstanie nowy organizm. Ten cud powstania życia to niezwykle misterny i skomplikowany proces uwarunkowany wieloma okolicznościami. Zobacz, jak do niego dochodzi!

Kiedy komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia?

Każdego miesiąca w czasie cyklu miesiączkowego macica kobiety przygotowuje się do ciąży. Okres ten można podzielić na kilka etapów (przy standardowym 28- dniowym cyklu):
 
 • około 5. dnia cyklu (licząc od pierwszego dnia krwawienia) w jednym z dwóch jajników – na przemian raz w lewym, raz w prawym – dojrzewa komórka jajowa; znajduje się ona w wypełnionym płynem woreczku – tzw. pęcherzyku Graafa;
 • około 14. dnia cyklu dochodzi do owulacji - dojrzały już pęcherzyk pęka i uwalnia kuliste jajeczko mające około 0,2 mm średnicy;
 • dojrzała komórka jajowa dostaje się do jajowodu i tam przez około dobę jest gotowa do zapłodnienia.

To, co pozostanie z pęcherzyka Graafa, przekształca się w ciałko żółte. Produkuje on progesteron – hormon odgrywający bardzo ważną rolę w przygotowaniu organizmu kobiety do ciąży oraz, jeżeli nastąpi zapłodnienie, we wczesnym rozwoju zarodka. Ponieważ owulacja ma miejsce około 14. dnia cyklu, brak miesiączki po 2 kolejnych tygodniach sygnalizuje ciążę.
Redakcja poleca: Trudne rozmowy o męskiej niepłodności - film
Niepłodność często mylona jest z impotencją lub obniżonym libido. Między innymi dlatego niektórzy mężczyźni źle znoszą informację o tym, że mają jakieś kłopoty z płodnością i niechętnie podejmują próby leczenia. Czy można to zmienić?

Do zapłodnienia potrzebny najlepszy plemnik

Aby mogło dojść do zapłodnienia, muszą zostać spełnione dwa warunki:
 
 • musi dojść do stosunku seksualnego;
 • wytrysku, czyli wypłynięcia plemników z członka do pochwy.

Organizm przyszłego taty musi wytwarzać odpowiednio dużo prawidłowo zbudowanych plemników. W 1 ml ejakulatu (czyli spermy) może być ich aż 100 milionów (zazwyczaj jest ich "tylko" 60-80 milionów). Kiedy mężczyzna osiągnie orgazm, ok. 250 milionów plemników (to mniej więcej tyle, co cała populacja Stanów Zjednoczonych!) zostaje wyrzuconych do pochwy kobiety z prędkością ok. 5 m/s, czyli 18 km/h. Rozpoczyna się wówczas wyścig, którego zwycięzcą zostanie najsilniejszy plemnik.

Dlaczego nie zawsze plemnik dociera do jajowodu?

Wygrany, który wniknie do komórki jajowej, musi pokonać nie tylko rywali, ale i wiele przeszkód:
 
 • przeżyć w niekorzystnym dla niego kwaśnym środowisku pochwy;
 • przedostać się przez barierę śluzu, blokującego ujście szyjki do pochwy - tylko przez ok. 2 dni płodne śluz staje się wystarczająco rzadki, aby plemniki przez niego przeniknęły;
 • odległość – jedynie około 100 najsilniejszych jest w stanie odbyć mniej więcej 15-centymetrową podróż od tylnego sklepienia pochwy, poprzez szyjkę macicy aż do jajowodu; trwa ona kilka godzin.

Ile jest czasu na zapłodnienie komórki jajowej?

Kiedy dojrzałe jajeczko zostaje uwolnione z jajnika, cienkie rzęski nabłonka jajowodu przesuwają je w dół. Tam przez 24 godziny czeka na plemnik. Komórka męska ma nieco więcej czasu - jest w stanie przetrwać w pochwie około 2-3 dni, a bywa, że nawet do 5. Jeżeli więc przyszli rodzice współżyli 3 dni przed owulacją, mają szansę począć dziecko. Do zapłodnienia może dojść w ciągu 5 dni przed owulacją, w jej dniu oraz 2 dni po niej.

 
Zapłodnienie może nastąpić pomiędzy 10. a 18. dniem cyklu kobiety.

Jak plemnik odnajduje drogę do komórki jajowej?

Tylko jeden plemnik - najsilniejszy i najszybszy - jest w stanie przeniknąć przez błonę komórki jajowej przed rywalami. Na szczycie jego główki znajduje się torebka z enzymami, zwana akrosomem. Pęka ona po kontakcie z powierzchnią jaja, uwalniając substancje rozpuszczające jego ochronną powłokę. W jaju powstaje "dziurka" na tyle duża, aby wniknął do niej zwycięski plemnik pomagający sobie w tym gwałtownymi ruchami. To on zapłodni komórkę jajową.

W ciągu doby materiały genetyczne obu gamet łączą się, tworząc zygotę. To właśnie jest akt zapłodnienia, ale do "prawdziwej" ciąży dojdzie, gdy zarodek dostanie się do macicy i zagnieździ w jej błonie śluzowej. Trwa to mniej więcej 72 godziny.

Zobacz, co dzieje się tuż po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik:  [content:0_21639,,2_1331,1_3781,1_1549:GALGallery]  

Objawy zapłodnienia - krwawienie implantacyjne

Podczas zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy, czyli jego implantacji może pojawić się krwawienie implantacyjne (zwane też plamieniem). Występuje ono między 7 a 12 dniem od implantacji i bywa mylone z okresem u kobiety. Może ono objawiać się w postaci:
 
 • skurczy - słabszych niż w trakcie miesiączki;
 • bólu w dole brzucha - może świadczyć o zagnieżdżeniu się zarodka, ale także o komplikacjach, takich jak ciąża pozamaciczna, a nawet zapalenie pęcherza moczowego.

Do innych objawów zapłodnienia należą:
 
 • poranne mdłości;
 • nadwrażliwość na zapachy;
 • obrzęk piersi;
 • przyciemnienie sutków.

Co się dzieje w organizmie po zapłodnieniu?

Bezpośrednio po zapłodniniu dochodzi do:
 
 • szybkich podziałów komórkowych i powstania blastocysty – kuli składającej się z ok. 100 komórek i otoczonej trofoblastem, ma to miejsce 4-5 dni po zapłodnieniu;
 • w 7. dniu pojawiają się wypustki (tzw. kosmówka) wnikające w błonę wyściełającą jamę macicy i umożliwiające zarodkowi przyczepienie się do jej ściany.

Jeżeli powiedzie się proces zagnieżdżenia zarodka, a nie jest on łatwy - 40 proc. zapłodnień kończy się niepowodzeniem na tym właśnie etapie - kobieta dowie się wkrótce, że zostanie matką. Pojawią się pierwsze objawy ciąży.

Kiedy zrobić test ciążowy?

Aby sprawdzić, czy zaszłaś w ciążę, lekarze zalecają wykonać test ciążowy z moczu (99 proc. wiarygodności) nie wcześniej niż 2 dni po terminie spodziewanej miesiączki. Wykonany tuż po zbliżeniu lub kilka dni po nim, może nie być wiarygodny. Testy laboratoryjne są bardziej dokładne i przez to miarodajne. Ciążę wykrywa się przez oznaczenie stężenia w pobranej krwi hormonu ciążowego – gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Najlepiej wykonać je 10 dni po dacie spodziewanej miesiączki.

 

Początek życia zarodka

Gdy zarodek zagnieździ się w macicy, uzyska dostęp do pożywienia składającego się z tłuszczów, białek, cukrów i innych substancji odżywczych. Krew z pękniętych naczyń włosowatych macicy przepływa do przestrzeni przy podstawie zarodka i z powrotem do żył matki. Ta podstawa zaczyna rozrastać się, wnikając maleńkimi wypustkami (mikrokosmkami) do błony wyściełającej jamę macicy. Mikrokosmki i podstawa, która staje się coraz grubsza, utworzą łożysko.

Rola hormonu hCG

Blastocysta, jeszcze przed zagnieżdżeniem się zarodka w macicy, wysyła sygnały chemiczne do jajnika. Dzięki temu wydzielany jest hormon - ludzka gonadotropina kosmówkowa, która pobudza ciałko żółte do wytwarzania progesteronu. Zapobiega on wystąpieniu miesiączki, a tym samym utracie ciąży. W pierwszych 3 miesiącach ciąży łożysko stopniowo przejmuje funkcję wytwarzania progesteronu, podtrzymującego ciążę.

Konsultacja: dr Marzenna Padzik-Moczydłowska, ginekolog-położnik
  [content:0_8504,0_22028,1_1549,2_1193:PsychologicalTest]
 
Doładuj
Przeładuj