Katarzyna Imiołek mamotoja

Katarzyna Imiołek

Redaktorka prowadząca działu parenting w Content Studio. Koordynuje realizację projektów komercyjnych dla serwisu mamotoja.pl. Wcześniej redaktorka prowadząca magazynów „Będę Mamą/Twoje Dziecko” i „Przedszkolak” oraz książek z biblioteki „Mamo, To Ja”. Pisała też do portalu mamotoja.pl. Zawodowo specjalistka od wszystkiego, co związane z ciążą i zdrowym stylem życia (ukończyła podyplomowo psychodietetykę). Prywatnie kobieta spełniona – mama trójki cudownych urwisów: Toli, Kaliny i Szymka oraz miłośniczka własnego ogrodu, w którym spełnia marzenie o życiu wśród zieloności i przygarniętych zwierzaków.
jak karmić butelką
Karmienie

Jak karmić noworodka butelką i jak przygotować mleko?

Dominika Bielas
seks w ciąży
współżycie

Seks w ciąży – najważniejsze informacje, bezpieczeństwo

Jeśli nie ma żadnych zdrowotnych przeciwwskazań, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby uprawiać seks w ciąży. Rozwiewamy najczęstsze mity dotyczące współżycia w ciąży. Opisujemy pozycje bezpieczne dla ciężarnej i wyjaśniamy najczęstsze wątpliwości na temat seksu w poszczególnych trymestrach ciąży.
Katarzyna Imiołek
bostonka objawy
choroby zakaźne
wysypka u dziecka
bostonka

Jak rozpoznać bostonkę? Czy wysypka na twarzy dziecka i w jamie ustnej to objaw bostonki?

Wysypka będąca objawem bostonki może pojawić się nie tylko na ciele, ale również na twarzy, a nawet w jamie ustnej. Przedstawiamy autentyczne zdjęcia chorego dziecka, które pomogą rozpoznać chorobę bostońską. Opisujemy objawy bostonki i sposoby leczenia zmian na twarzy i w jamie ustnej towarzyszących tej wciąż jeszcze nieco tajemniczej chorobie.
Katarzyna Imiołek
6 miesiąc ciąży
ciąża
drugi trymestr ciąży

6. miesiąc ciąży – jak czuje się ciężarna, jak rozwija się płód?

6 miesiąc ciąży kończy drugi trymestr. Brzuch przyszłej mamy jest już spory, a dziecko ćwiczy na nim siłę swoich piąstek i nóg. W 6 miesiącu ciąży płód zaczyna otwierać oczy i coraz lepiej słyszy głosy z zewnątrz. Sprawdź, kiedy dokładnie rozpoczyna się 6 miesiąc ciąży, jakie tygodnie obejmuje i co ważnego dzieje się w tym czasie.
Katarzyna Imiołek
Wpływ alkoholu i papierosów na karmienie piersią
alkohol
karmienie piersią
papierosy

Palenie a karmienie piersią – skutki palenia podczas karmienia piersią

Palenie i karmienie piersią zdecydowanie nie powinny iść w parze. Substancje toksyczne zawarte w tytoniu wnikają do mleka matki, a wraz z nim do organizmu dziecka. Dopiero po upływie 12 godzin od wypalenia ostatniego papierosa we krwi mamy nie ma nikotyny.
Katarzyna Imiołek
debiut w przedszkolu
adaptacja przedszkolna

Za co dzieci kochają przedszkole? Posłuchajcie!

Dzieci najlepiej wiedzą, czy i dlaczego warto chodzić do przedszkola! Zobaczcie nasz film i sprawdźcie, za co nasze znajome maluchy kochają swoje przedszkole. I... poszukajcie takiej placówki!
Katarzyna Imiołek
dzieci próbują nowe smaki
niejadek
zmysł smaku
miasteczko zmysłów

Smaki na językach: od kiedy dzieci smakują świat?

Czy wiesz, że znane dziecku smaki dają mu poczucie bezpieczeństwa i kontroli? Właśnie dlatego psycholog Dorota Zawadzka radzi wprowadzać nowe smaki powoli. Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć o zmyśle smaku, a także skorzystaj z wielu porad naszego eksperta.
Współpraca reklamowa
2 miesiąc ciąży
badania w ciąży
pierwszy trymestr
który tydzień ciąży

2 miesiąc ciąży – który to tydzień? Badania, objawy, dolegliwości

Kobiety najczęściej dowiadują się, że będą mamami, gdy są w 2 miesiącu ciąży. To czas, by znaleźć zaufanego ginekologa, który poprowadzi ciążę, oraz zrobić pierwsze badanie USG, aby lekarz oficjalnie potwierdził fakt, że będziesz miała dziecko.
Katarzyna Imiołek
5 miesiąc ciąży
ciąża
objawy ciąży
aktywna ciąża

5 miesiąc ciąży – który to tydzień, czy poczujesz ruchy dziecka? Badania, objawy, dolegliwości

W 5 miesiącu ciąży poczujesz pierwsze ruchy dziecka w brzuchu! To jeden z najpiękniejszych momentów podczas dziewięciu miesięcy oczekiwania na malucha. W tym miesiącu czeka cię również ważne badanie, tzw. USG połówkowe – być może dzięki niemu już teraz poznasz płeć swojego dziecka.
Katarzyna Imiołek
3 miesiąc ciąży
pierwszy trymestr

3 miesiąc ciąży: który to tydzień i czy widać już brzuch?

Trzeci miesiąc ciąży kończy pierwszy trymestr ciąży. Wraz z nim w przeszłość odejdzie większość ciążowych dolegliwości. Dziecko rozwija się w bardzo szybkim tempie – umie już np. bawić się swoją rączką czy pępowiną. Rośnie bardzo szybko, dużo przybiera na wadze. Tobie tymczasem zaczyna się poszerzać talia. Co jeszcze dzieje się w 3 miesiącu ciąży?
Katarzyna Imiołek
8 miesiąc ciąży
rozwój ciąży

8 miesiąc ciąży: od kiedy się zaczyna? Na co uważać?

8 miesiąc ciąży potraktuj jak okazję, by pozałatwiać zaległe sprawy i dużo odpoczywać. Dziecko jest już niemal dojrzałe, dałoby sobie radę poza twoim organizmem (w niektórych przypadkach dzięki pomocy inkubatora). Ale do porodu jeszcze kilka tygodni! W 8 miesiącu ciąży rosnący brzuch sprawia, że mogą dokuczać ci typowe dolegliwości: zadyszka i bóle pleców. Podpowiadamy, jak je łagodzić.
Katarzyna Imiołek
9 miesiąc ciąży
ciąża
znieczulenie porodowe

9 miesiąc ciąży: który to tydzień i jak go przetrwać? Dolegliwości, waga dziecka, samopoczucie

Jesteś w 9 miesiącu ciąży? Twoje dziecko może przyjść na świat w każdej chwili! Zanim jednak pojawią się pierwsze skurcze porodowe, możesz odczuwać większą niż zwykle senność i zmęczenie. Podpowiadamy, jak przetrwać ten okres i na co należy zwrócić szczególną uwagę.
Katarzyna Imiołek
wczesna ciąża
ciąża
wczesna ciąża

Wczesna ciąża: objawy, dolegliwości (jak rozpoznać wczesną ciążę)

Wczesna ciąża to czas, kiedy przyszła mama często jeszcze nie wie, że spodziewa się dziecka. Podpowiedzią mogą być charakterystyczne dla tego okresu objawy i dolegliwości. Sprawdź, jak rozpoznać wczesną ciążę i czy to nie fałszywy alarm.
Katarzyna Imiołek
angielski dla dziecka

Kiedy jest najlepszy moment, aby zacząć uczyć dziecko angielskiego? Naukowcy to wyliczyli! 

Czy chcesz, żeby twoje dziecko znało perfekcyjnie język angielski? Pragniesz podarować mu najlepszy start w przyszłość? Sprawdź, jak, i przede wszystkim kiedy zacząć się tym zajmować!
Malwina Małecka
test ciążowy dwie kreski
ciąża
test ciążowy
wczesna ciąża

Test ciążowy – dwie kreski zwykle oznaczają ciążę (nawet jak jedna jest blada!)

Blada kreska na teście ciążowym może wywołać zmieszanie wśród kobiet starających się o dziecko. Słaba kreska nie zawsze oznacza brak ciąży. Sprawdź, co oznacza delikatna kreska na teście i kiedy powtórzy test, by wynik był wiarygodny.
Katarzyna Imiołek
spacer z dzieckiem
Dzień Dziecka
porady psychologa

Okiem psychologa: jak łączyć naukę z zabawą?

Każdego dnia warto znaleźć czas na wspólne chwile z dzieckiem. Ba, warto dziecko i dziecięcą radość odkryć także w sobie! A jak się bawić, by zabawa miała również walory edukacyjne? Podpowiada psycholog, Dominika Słomińska.
Współpraca reklamowa
czego nie lubią pasożyty
dziecko
dieta
pasożyty

Czego nie lubią pasożyty – podpowiada doktor Ozimek [WIDEO]

Zastanawiasz się, czego nie lubią pasożyty? Lista takich produktów jest dość długa, więc z pewnością uda się dobrać coś, co dziecku będzie smakować. Dieta na robaki zawiera między innymi: kiszone ogórki, jogurty, pestki dyni czy niektóre przyprawy. Sprawdź, jaką dietę na pasożyty stosować: czego jeszcze nie lubi glista ludzka, lamblia i inne robaki.
Katarzyna Imiołek
Jak wyjąć kleszcza?
jak usunąć kleszcza

Jak wyciągnąć kleszcza dziecku: bez pęsety, bezpiecznie i skutecznie

Jeśli nie wiesz, jak prawidłowo wyciągnąć kleszcza, koniecznie sprawdź porady eksperta. Skuteczne usunięcie kleszcza w całości jest bardzo ważne. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zarażenia boreliozą. Pediatra, dr Wojciech Ozimek, tłumaczy, jak i czym bezpiecznie wyciągnąć kleszcza dziecku.
Katarzyna Imiołek
żylaki w ciąży
dolegliwości w ciąży
objawy ciąży

Żylaki w ciąży: jak powstają, zagrożenia, co stosować

Żylaki w ciąży to problem, z którym boryka się aż 40% przyszłych mam. Żylaki są to zgrubienia, które pojawiają się wzdłuż żył. Powstają na skutek trudności przepływu krwi z kończyn dolnych do serca i mogą prowadzić do poważnych powikłań, np. zakrzepicy żył. Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania żylaków? Jak zapobiec kłopotom z krążeniem? Sprawdź!
Katarzyna Imiołek
zmysł wzroku
miasteczko zmysłów
Dorota Zawadzka

Kontakt wzrokowy w komunikacji z dzieckiem. Co nam daje? [LIVECZAT Z EKSPERTEM]

Jak chronić wzrok dziecka? A rozwijać go? Czy zawsze rozmawiając z malcem powinniśmy prosić, by nam patrzył prosto w oczy? W Miasteczku Zmysłów nie ma złych pytań! Na wszystkie odpowiedziała podczas fejsbukowego liveczatu ekspertka Dorota Zawadzka. Sprawdź, co chciały o wiedzieć o wzroku nasze użytkowniczki i... dzięki temu poszerz również własną wiedzę!
Współpraca reklamowa
co do picia dla niemowlaka
woda
napoje
picie dla niemowlaka

Co do picia dla niemowlaka – nowe wytyczne z 2021 roku

Co do picia dla niemowlaka zalecają specjaliści? Początkowo najlepsze jest mleko mamy lub dostosowana do wieku dziecka mieszanka mleczna – i jest to także przez pewien czas jedyny pokarm dziecka. Między 5 a 7 miesiącem życia należy rozszerzać dietę dziecka, co obejmuje też napoje. Do ukończenia roku powinna to być woda lub napoje mleczne.
Ewa Janczak-Cwil
Ile kosztuje test ciążowy
test ciążowy

Ile kosztuje test ciążowy? Rodzaje testów ciążowych i ich ceny

Cena testu ciążowego zależy od jego rodzaju, miejsca zakupu, producenta. Są różne warianty testów: płytkowe, strumieniowe, paskowe i cyfrowe. Najtańszy test ciążowy paskowy kosztuje 1 zł, a test cyfrowy może kosztować nawet ok. 40 zł.
Katarzyna Imiołek
najlepszy test ciążowy
objawy ciąży
test ciążowy

Najlepszy test ciążowy: który jest najczulszy i najszybszy? (i kiedy go zrobić?)

Najczulszy test ciążowy da ci niemal stuprocentową pewność, że jesteś w ciąży albo że nie doszło do zapłodnienia. Możesz wybrać test strumieniowy lub płytkowy, taki o czułości 10 lub 25 mlU/ml. Jeśli zależy ci na tym, by zrobić najszybszy i najbardziej wiarygodny test ciążowy, zrób test z krwi.
Katarzyna Imiołek
bajki na dobranoc
czytanie bajek
Dorota Zawadzka

Co by tu poczytać dziecku? Sprawdź podpowiedzi Doroty Zawadzkiej

Jakie książki dla dzieci poleca doświadczona psycholożka? Co sama czyta sobie przed snem? I czy audiobooki to to samo, co lektura czytana przez mamę, tatę lub babcię? Sprawdźcie!
Katarzyna Imiołek
wymioty po antybiotyku: co robić
wymioty
zdrowie dziecka
antybiotyki

Wymioty po antybiotyku - co zrobić, gdy dziecko zwymiotuje antybiotyk?

Wymioty po antybiotyku bardzo rzadko wymagają podawania powtórnej dawki leku. Zdaniem pediatry dr Pawła Grzesiowskiego, antybiotyk zaczyna się wchłaniać już po kilkunastu minutach od podania.
Katarzyna Imiołek
WSCW Dorota Zawadzka
Dorota Zawadzka
emocje dziecka

Aby zmysły pomogły emocjom, czyli co to jest samoregulacja?

Samoregulacja (self-reg) to zdolność do samodzielnego dostosowania i kontrolowania poziomu energii, emocji, zachowania i uwagi. Dla niektórych, jak sądzę, mogłaby to być definicja „grzecznego” dziecka, prawda? W każdym razie to na pewno bardzo przydatne narzędzie – i to zarówno dla dzieci, jak i dorosłych!
Współpraca reklamowa
objawy różyczki
choroby zakaźne

Objawy różyczki – nie tylko wysypka na ciele

Najbardziej charakterystyczne objawy różyczki to wysypka i gorączka. Początkowo choroba wygląda ja zwykła infekcja i dopiero z upływem czasu mogą pojawić się zmiany skórne, ale nie muszą. Dlatego czasami objawy różyczki można pomylić z innymi chorobami.
Katarzyna Imiołek
WSCW Dorota Zawadzka
integracja sensoryczna

Integracja sensoryczna – miniprzewodnik dla rodzica

Rodzice zazwyczaj znają i rozumieją swoje dzieci lepiej niż ktokolwiek inny. Dlatego i wiedzą też lepiej niż ktokolwiek inny, że ich dzieci mają różne kłopoty czy problemy w postrzeganiu świata i funkcjonowaniu w nim. Podpowiadam, jak mogą im pomóc uporać się z tymi problemami i co ma z tym wspólnego integracja sensoryczna.
Współpraca reklamowa
zabawy sensoryczne
integracja sensoryczna
Dorota Zawadzka

Zabawy sensoryczne – klucz do rozwoju mózgu dziecka

Maluchy lubią odkrywać świat poprzez doznania sensoryczne, takie jak drobne ruchy dłoni pod kontrolą oka. Innym przykładem są niektóre elementy sportu: kopanie, rzucanie, kręcenie, bieganie itp. Te zabawy wyglądają na nieskoordynowane i mogą powodować bałagan w domu, ale w rzeczywistości stymulując zmysły małych dzieci, są bardzo ważne dla ich zdrowego rozwoju.
Współpraca reklamowa
malowanie farbami
Dorota Zawadzka
rozwój motoryczny dziecka

Mistrzostwo koordynacji – rozwój małej motoryki u dziecka do 6 lat

Wszyscy chyba znacie termin: mała motoryka. Mówią wam o tym lekarze niemal na każdym etapie opieki nad dzieckiem. Co to jest ta mała motoryka i dlaczego jest tak ważna? Zastanówmy się nad tym, w szczegółach i systematycznie. Co rodzice mogą zrobić z dziećmi i dla dzieci w różnym wieku, aby poprawić ich zdolności motoryczne?
Współpraca reklamowa