Małgorzata Wódz Mamotoja.pl

Małgorzata Wódz

W mamotoja.pl dba o SEO, czyli o to, by korzystający z serwisu przyszli i obecni rodzice, znaleźli odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Z mediami parentingowymi związana od 2006 roku. Pisanie o problematyce rodzicielskiej rozpoczynała w „Twoim Dziecku” – najstarszym polskim miesięczniku dla rodziców wydawanym we ścisłej współpracy z Instytutem Matki i Dziecka w Warszawie. Redaktorka prowadząca połączonych magazynów „Będę Mamą”/„Twoje Dziecko”. Z przyjemnością łączy dziennikarstwo prasowe z internetowym. Została uhonorowana nagrodą w kategorii „Internet” w prestiżowym konkursie na Dziennikarza Medycznego Roku 2020. Ma też na koncie wyróżnienie w konkursie na Dziennikarza Medycznego w kategorii publicystyka prasowa. Pisze o ciąży, rozwoju, zdrowiu i wychowaniu dzieci zgodnie z zasadą, by rodzicielstwo stało się prostsze. Wierzy, że każde nowo narodzone dziecko kryje w sobie wielki potencjał. Fascynują ją badania nad rozwojem mózgu i nowe technologie. Jako mgr filologii polskiej z chęcią recenzuje (i czyta) dobrą literaturę dla dzieci oraz poradniki dla rodziców. Mama Michała i Miłosza.
zaparcia u niemowląt
Zdrowie

Zaparcia u niemowląt: przyczyny, objawy. Jak leczyć zaparcia u niemowlęcia i noworodka?

Małgorzata Wódz
kangurowanie
kangurowanie

Kangurowanie – korzyść dla całej rodziny, nie tylko dla dziecka

Kangurowanie, czyli bardzo bliski – skóra do skóry – kontakt dziecka z rodzicem, przynosi szczególne korzyści wcześniakom. Obniża ryzyko problemów z oddychaniem, pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Ale kangurowanie jest polecane także noworodkom urodzonym w terminie i starszym niemowlętom. Przynosi również korzyści ich rodzicom.
Małgorzata Wódz
kalendarz adwentowy z zabawkami
kalendarz adwentowy

Kalendarz adwentowy z zabawkami dla dzieci 2022: kalendarz z LEGO, Barbie i Krainą Lodu

Kalendarz adwentowy z zabawkami to sprytna i zdrowa alternatywa dla tradycyjnego kalendarza adwentowego z czekoladkami. Kalendarz adwentowy z Lego, Świnką Peppą albo lalkami Barbie ucieszy malucha i rozwinie jego pasje. A jednocześnie dziecko wreszcie przestanie jeść słodycze!
Małgorzata Wódz Joanna Biegaj
Jestem w ciąży - 6 zadań na początek
początek ciąży

Jestem w ciąży! 7 rzeczy, które musisz zrobić, gdy dowiesz się o ciąży

Jestem w ciąży i co teraz? – pewnie zastanawiasz się, gdy tylko odczytasz wynik na teście ciążowym. Podpowiadamy, co zrobić, by ciąża przebiegała zdrowo, bez nerwów i niepotrzebnych zmartwień.
Małgorzata Wódz
kalendarz adwentowy dla dzieci
święta
kalendarz
Boże Narodzenie

Kalendarz adwentowy dla dzieci 2022: pomysły na kalendarze do kupienia lub zrobienia

Kalendarz adwentowy dla dzieci powinien być niebanalny – dlatego przygotowałyśmy najlepsze pomysły na przeróżne kalendarze, które umilą maluchowi oczekiwanie na święta. Znajdziesz tu zarówno kalendarze adwentowe do kupienia, jak i te do zrobienia samodzielnie w domu. Jest z czego wybierać!
Luiza Słuszniak
czy można pić piwo bezalkoholowe w ciąży
alkohol w ciąży
zakazane w ciąży
FAS

Piwo bezalkoholowe w ciąży – dlaczego nie można go pić?

To mit, że kobieta w ciąży może pić piwo bezalkoholowe i tzw. piwo zero procent. Mimo mylącej nazwy napoje tego typu zawierają (lub mogą zawierać) alkohol. To właśnie z tego względu picie piwa bezalkoholowego może być niebezpieczne dla mającego się urodzić dziecka.
Małgorzata Wódz
co na skurcze łydek w ciąży
dolegliwości w ciąży
zdrowie w ciąży
ból w ciąży

Skurcze łydek w ciąży – co pomoże, skąd się biorą?

Skurcze łydek w ciąży to bardzo kłopotliwa przypadłość, zwłaszcza gdy pojawiają się nocą. Zobacz, co je powoduje, jak sobie radzić, gdy złapie cię skurcz i w jaki sposób postępować, żeby ból łydek pojawiał się rzadziej lub wcale.
Małgorzata Wódz
Kalendarz adwentowy dla chłopca
Boże Narodzenie
kalendarz adwentowy
prezent dla chłopca

Kalendarz adwentowy dla chłopca: najlepsze kalendarze z Lego, Playmobil i Hot Wheels [6 HITÓW]

Kalendarz adwentowy dla chłopca ucieszy małego fana straży pożarnej, klocków czy motoryzacji. Najlepsze kalendarze adwentowe z zabawkami można kupić w internecie nawet za mniej niż 100 zł. Dla małego chłopca polecamy kalendarze z klockami, samochodami, lokomotywami i strażakami.
Małgorzata Wódz
Ciąża, dieta w ciąży, surowe jajka w ciąży, sernik w ciąży, odżywianie w ciąży, lody w ciąży
zakazane w ciąży
dieta w ciąży

Czy w ciąży można jeść majonez i sernik na zimno?

Jedzenie majonezu w ciąży niesie ze sobą ryzyko dla zdrowia. Chodzi o zatrucie pokarmowe, którego przyczyną mogą być zawarte w nim skażone jaja. Ryzyko to jednak jest różne w zależności od tego, skąd jaja pochodzą. Ten sam problem dotyczy wszystkich produktów, które wykonuje się z jaj niepoddawanych obróbce termicznej.
Małgorzata Wódz
rejestracja w USC
imię dla dziecka
formalności po porodzie
akt urodzenia

Rejestracja dziecka w USC: jakie dokumenty są potrzebne? Ile jest czasu na zarejestrowanie dziecka?

Rejestracja dziecka po urodzeniu jest banalnie prosta – kilka kliknięć i gotowe. Akt urodzenia można otrzymać online, trzeba jednak złożyć odpowiednie dokumenty. Zgodnie z nowymi przepisami rejestracja dziecka w USC jest prostsza niż dawniej. Sprawdź, jaki jest czas na zarejestrowanie dziecka, jak nadać PESEL i co zrobić, gdy dziecko ma nietypowe miejsce urodzenia.
Małgorzata Wódz
skąd się biorą wszy
pasożyty
wszawica
włosy dziecka

Skąd się biorą wszy – skoro nie z braku higieny?

Można zaryzykować pogląd, że wszy biorą się przede wszystkim z braku wiedzy o tym, jak można się nimi zarazić. Wszawica jest powszechna i wysoce zaraźliwa. Nawet jeśli myślisz, że ten problem cię nie dotyczy, warto wiedzieć, skąd się bierze pierwsza wesz.
Małgorzata Wódz
Od kiedy miód dla dziecka
miód
kaszel u dziecka
alergia u dzieci

Miód dla dzieci – od kiedy podawać i jaki jest najlepszy?

Choć miód jest bardzo zdrowym produktem, nie powinny go jeść niemowlęta. Wyjaśniamy, dlaczego miodu nie można podawać dzieciom w pierwszym roku życia i skąd bierze się to ograniczenie. Podajemy również ile miodu może zjeść dziecko dziennie w zależności od wieku i jakie rodzaje miodu warto podawać podczas przeziębienia.
Małgorzata Wódz
jod a ciąża
witaminy w ciąży
suplementy w ciąży

Czy jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy?

Przyjmowanie jodu w ciąży jest konieczne nie tylko ze względu na zdrowie ciężarnej. Suplementacja jodu ma znaczenie także dla dobrego rozwoju dziecka. Wyjaśniamy, jaką rolę odgrywa jod w okresie ciąży, jakie są źródła tego pierwiastka i jakie dawkowanie zwykle zaleca ciężarnej lekarz.
Małgorzata Wódz
Ser pleśniowy w ciąży
dieta w ciąży
czego nie jeść w ciąży
choroby w ciąży

Ser pleśniowy w ciąży: czy to jest dobry pomysł?

Jak to właściwie jest z tymi serami pleśniowymi w ciąży? Jedni przed nimi przestrzegają, inni zachęcają do jedzenia. Wyjaśniamy, dlaczego przyszła mama nie powinna ich jeść, i to nawet tych z mleka pasteryzowanego.
Małgorzata Wódz
temperatura w pokoju noworodka
opieka nad noworodkiem

Temperatura w pokoju noworodka: jaka jest optymalna?

Temperatura w pokoju noworodka nie powinna być zbyt wysoka. Nawet tak małe dziecko łatwo może ulec przegrzaniu. Podpowiadamy, jaka jest optymalna temperatura dla noworodka do spania i normalnej aktywności oraz jaka powinna panować w jego pokoju wilgotność.
Małgorzata Wódz
tens porodowy
ból porodowy
znieczulenie porodowe

TENS podczas porodu – prąd, który łagodzi ból porodowy

Nie chcesz rodzić w bólu? Myślisz o niefarmakologicznej metodzie znieczulenia? Sprawdź, czy warto zdecydować się na TENS porodowy.
Małgorzata Wódz
kiedy odpada pępek u noworodka, kikut pępowinowy - kiedy odpada, pepowina, pępek noworodka
pępowina
kikut pępowinowy
pępek noworodka

Kiedy wreszcie odpadnie pępek? Co robić, gdy to się stanie? 

Nie możesz się doczekać, kiedy wreszcie twoje dziecko pozbędzie się kikuta pępowiny? Przygotuj się, że czasem trzeba na to trochę poczekać. Tłumaczymy, kiedy odpada pępek noworodka, jakie objawy mogą się z tym wiązać.
Małgorzata Wódz
Kiedy dziecko trzyma główkę
napięcie mięśniowe
rozwój fizyczny dziecka
kamienie milowe

Kiedy dziecko trzyma główkę – kiedy zaczyna ją podnosić i samo utrzymuje?

Dziecko ćwiczy podnoszenie i trzymanie główki niemal od pierwszych dni życia. Sporo musi się natrudzić, bo jego głowa jest duża i ciężka w stosunku do reszty ciała. Pod koniec pierwszego miesiąca możesz zobaczyć pierwsze efekty tego treningu. Co więcej – możesz też zachęcać niemowlaka do ćwiczeń. Sprawdź, od kiedy dziecko trzyma głowę już całkiem pewnie.
Małgorzata Wódz
Uderzenie w brzuch w ciąży –  czy to powód do paniki?
ciąża
zdrowie w ciąży
wypadki w domu

Uderzenie w brzuch w ciąży – czy to powód do paniki?

Uderzenie w brzuch w ciąży często jest powodem do niepokoju. Przyszłe mamy szczególnie dbają o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, jednak życie pisze przeróżne scenariusze... Dowiedz się, czy uderzenie w brzuch może zaszkodzić dziecku.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
kąpiel w ciąży, temperatura wody, kąpiel w wannie, czy można się kąpać w ciąży, gorąca kąpiel
pielęgnacja ciała w ciąży

Kąpiele w ciąży – dozwolone czy nie?

Kąpiele w ciąży są dozwolone, choć należy brać je pod pewnymi warunkami. Poleżenie w wannie z wodą o odpowiedniej temperaturze z pewnością nie zaszkodzi, jeśli ciąża przebiega prawidłowo. Sprawdź, jak bezpiecznie brać kąpiel w wannie w ciąży.
Ewa Janczak-Cwil
Co musi umieć dziecko w przedszkolu?
rozwój dziecka
przedszkolak
wyprawka do przedszkola

Gotowość przedszkolna: kiedy dziecko jest gotowe do przedszkola?

Jeśli zastanawiasz się, czy twoje dziecko jest gotowe do przedszkola, podpowiadamy, jak to sprawdzić. Gotowość przedszkolna to zespół różnych umiejętności, dzięki którym maluch może poradzić sobie w grupie bez pomocy rodziców. Korzystanie z nocnika oraz zdolność do mówienia o swoich potrzebach to tylko niektóre rzeczy, które składają się na gotowość przedszkolną 3-latka. Wyjaśniamy też, kiedy dziecko nie jest gotowe do przedszkola.
Małgorzata Wódz
przesądy ciążowe
ciąża
ciążowe przesądy

Zabobony w ciąży – przesądy, w które wierzyły lub nadal wierzą ciężarne

Sprawdź, w jakie ciążowe zabobony wierzyły kobiety jeszcze całkiem niedawno (a może wierzą i dziś?). Niektóre ciążowe przesądy naprawdę mogą zadziwić. Wymienia je Arleta Kwiatkowska-Król, położna i ambasadorka kampanii „Położna na Medal".
Małgorzata Wódz
zachcianki w ciąży.jpg
dieta w ciąży

Zachcianki w ciąży – skąd się biorą, czy warto im ulegać?

Zachcianki w ciąży to skutek działania hormonów – prawda, ale... nie zawsze. O czym jeszcze może świadczyć wyjątkowy apetyt na niektóre potrawy w ciąży? Skąd się biorą dziwne ciążowe zachcianki? Czy rzeczywiście można im bezkarnie ulegać?
Małgorzata Wódz
kąpiel z krochmalem
odparzenia
kąpiel dziecka
alergia u dzieci

Kąpiel w krochmalu – jak zrobić krochmal do kąpieli?

Kąpiel w krochmalu to bardzo popularny domowy sposób na odparzenia i inne zmiany skórne u dzieci i dorosłych. Można ją przygotować samodzielnie lub kupić gotową mieszankę do sporządzenia leczniczej kąpieli. Zobacz, kiedy polecana jest kąpiel w krochmalu i jak ją zrobić dla dziecka.
Małgorzata Wódz
Swędzenie skóry w ciąży
ciąża
dolegliwości w ciąży

Swędzenie skóry w ciąży: przyczyny i leczenie

Swędzenie skóry w ciąży zwykle pojawia się w II trymestrze i nie jest powodem do niepokoju. Zdarza się jednak, że swędząca skóra w ciąży jest objawem choroby i wymaga leczenia. Podpowiadamy, jak można przezwyciężyć tę dolegliwość domowymi sposobami i kiedy zgłosić się do lekarza.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
AMR, włosy niemowlaka i noworodka
ciemieniucha
pielęgnacja włosów dziecka
włosy niemowlaka

Włosy niemowlaka i noworodka: pielęgnacja główki (szczotka, mycie, czesanie)

Włosy u noworodka mogą rosnąć na uszach, plecach, a nawet na ramionach. Z czasem jednak się wycierają. Dermatolog tłumaczy, czy się tym przejmować i jak pielęgnować główkę noworodka oraz niemowlęcia.
Małgorzata Wódz
grzyby w ciąży
grzyby
dieta w ciąży

Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko

Jedzenie grzybów w ciąży nie jest zabronione – grzyby jadalne nie stanowią zagrożenia dla przyszłej mamy ani jej dziecka. Jeśli jednak dojdzie do zatrucia trującymi grzybami, zawarte w nich toksyny będą śmiertelnie niebezpieczne dla obojga.
Małgorzata Wódz
Anemia w ciąży
anemia
badania w ciąży
zdrowie w ciąży

Anemia w ciąży wymaga leczenia: czy zagraża dziecku, jak sobie z nią radzić?

Anemia w ciąży jest zwykle wywołana szeregiem zmian, jakie zachodzą w ciele ciężarnej. Oszacowano, że z anemią w ciąży boryka się ponad 40 proc. przyszłych matek. Nie oznacza to jednak, że anemię można zlekceważyć. Niedokrwistość w ciąży wymaga leczenia, by uniknąć niebezpiecznych powikłań.
Małgorzata Wódz
wyprawka noworodka
wyprawka dla noworodka

Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]

Wyprawka dla noworodka na lato wygląda nieco inaczej niż wiosenna czy zimowa. Ubranka dla noworodka na lato charakteryzują się przede wszystkim tym, że... musisz kupić ich mniej. Jest i druga dobra wiadomość dla rodziców dzieci urodzonych latem – ubieranie będzie o wiele prostsze. Prezentujemy pełną listę ubranek i rzeczy do szpitala potrzebnych dla noworodka na lato, czyli w czerwcu, lipcu i sierpniu.
Małgorzata Wódz
gorączka u dziecka
ubieranie dziecka
upał
udar cieplny

Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane

Przegrzanie dziecka to zdaniem pediatrów główny błąd w opiece nad maluchami! Popełniają go nie tylko babcie, ale również rodzice. Jego skutkiem są problemy ze skórą, osłabienie odporności, ale również przegrzanie całego organizmu, które może prowadzić do udaru cieplnego, a nawet do SIDS. Szczególnie należy uważać latem.
Małgorzata Wódz