GRY

Ile czasu potrzeba, by zajść w ciążę - czy da się to wyliczyć?

Jedni potrzebują pół roku, inni kilka lat, a są i tacy, którym nigdy się to nie uda. Jakie są normy i kiedy zacząć się martwić?
para nowina ciąża
fot. Fotolia
Wiadomo, że urodzenie dziecka zależy od wielu czynników. Każda para starająca się o dziecko, podlega innym kryteriom w zależności od wieku, stanu zdrowia, obciążeń genetycznych, oraz wielu innych spraw. Są jednak pewne wyznaczniki, którymi można kierować się przy określeniu, ile przeciętnej parze potrzeba czasu, by na świecie pojawił się owoc ich miłości.

Przeczytaj także: Jak zajść w ciążę?

Zdecydowanej większości par udaje się zajść w ciążę w ciągu 6-mcy. Według badań, każda zdrowa para, uprawiająca regularnie seks, ma 20% szans na zapłodnienie w każdym cyklu. Nie jest to na tyle dużo, by dawało ogromną pewność, że się uda, nie jest to też na tyle mało, by nie stosować antykoncepcji.

Każda para, która pomimo starań nie spodziewa się dziecka, powinna zgłosić się do lekarza. 12-mcy to czas, kiedy dziecko powinno pojawić się w sposób naturalny w rodzinie, jeżeli tak się nie dzieje, nie ma ci panikować, ale warto skonsultować to ze specjalistą. Żeby określić przyczynę, trzeba zarówno zbadać się pod kątem zdrowia, ale i psychiki.  Czasem główny problem rodzi się w naszych głowach.

Znamy przypadki, kiedy kobieta zachodziła w ciążę w czasie pierwszej próby, choć jest ich naprawdę niewiele. Nie są nam obce także historie par, które prowadziły naprawdę długą, wieloletnią batalię, by cieszyć się szczęściem rodzicielstwa. A Wam ile zajęło zajście w ciążę?

Sprawdź: Fazy cyklu miesiączkowego- sprawdź, które dni są płodne!
Redakcja poleca: Jak szybko zajść w ciążę? - film
Poznaj 5 sprawdzonych sposobów, które sprawią, że szybko ujrzysz dwie kreski na teście ciążowym.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Szczepimy, bo kochamy!

Zimowy wypoczynek